Difference between revisions of "Netbeans/C2/Introduction-to-Netbeans/Sanskrit"
From Script | Spoken-Tutorial
PoojaMoolya (Talk | contribs) |
PoojaMoolya (Talk | contribs) |
||
| Line 78: | Line 78: | ||
|- | |- | ||
|01:36 | |01:36 | ||
| − | |उद्घाट्यमाने आगामि-पृष्टे | + | |उद्घाट्यमाने आगामि-पृष्टे, |
|- | |- | ||
Latest revision as of 10:57, 29 March 2017
| Time | Narration |
| 00:01 | नमस्कारः।,Netbeans IDE इति विषयस्य परिचयात्मक-पाठार्थं स्वागतम् ।. |
| 00:06 | अस्मिन् पाठे वयं Netbeans इतीदं प्रारब्धुं जानीयाम । |
| 00:13 | Netbeans इतीदमेकं निश्शुल्कं अपि च open-source Integrated Developement Environment वर्तते । www.netbeans.org इत्यत्रोपलभ्यते च । |
| 00:23 | विभिन्नानि components इतीमानि इन्टिग्रेशन् कर्तुं चेदं उपयुज्यते। |
| 00:27 | विभिनानि स्क्रिप्टिङ्ग्-लेङ्ग्वेजस् अपि च नूतनानि तेक्स्ट्-एडिटर्स् च समर्थयति । |
| 00:31 | अपि चेदं प्रोजेक्ट्स् रचयितुं डिसैन् कर्तुं च GUI इतीदं प्रददाति । डाटाबेसस् च समर्थयति । |
| 00:39 | पाठमिदमवगन्तुं युष्माकं Java Programming Language अस्य मूलभूत-ज्ञानमवश्यकम् । |
| 00:47 | स्टेण्डर्ड् प्रोग्रामिङ्ग् टर्मिनोलजिस् इतीमानि उपयुक्तमत्र । |
| 00:52 | Netbeans इतीदं प्रारब्धुम्, |
| 00:55 | वयम् Linux operating system Ubuntu version 11.04 अपि च |
| 01:00 | Netbeans IDE version 7.1.1 इतीमे उपयुञ्ज्महे । |
| 01:05 | पाठेऽस्मिन् वयम् Netbeans अस्य संस्थापनं कथमिति , |
| 01:11 | अपि च Netbeans इत्यस्य इण्टर्फेस् प्रति समीपं गन्तुं, तथा |
| 01:16 | sample Java Project रचयितुं च ज्ञास्यामः । |
| 01:19 | प्रथमतया IDE इतीदं संस्थापयितुं यतामहै। |
| 01:22 | Netbeans इतीदं netbeans.org. इत्यस्मात् अवचेतुं शक्यम् । |
| 01:27 | इदं तु अधिकृतं जालपुटमस्ति । |
| 01:31 | मुख्यजालपुटे विद्यमाने Download इति सङ्केतस्योपरि नुदतु। |
| 01:36 | उद्घाट्यमाने आगामि-पृष्टे, |
| 01:39 | download link इत्यस्योपरि नुदतु, तत्र अन्तिमंलम्बखण्डम्(column) चिनोतु । एतत्तु IDE इत्यस्मै यानि आवश्यकानि तानि सर्वाणि तन्त्रज्ञानानि डौन्लोड् करोति, यत्र Glassfish Server. इतीदमपि अन्यतममस्ति । |
| 01:53 | Netbeansइत्यस्य संस्थापनार्थं Java Development Kit (JDK), इत्यस्यापि आवश्यकता अस्ति । तत्तु java.sun.com. इति जालपुटात् अवचेतुं शक्यम् । |
| 02:05 | “Get Java link” इत्यस्योपरि नुदतु अपि च, Netbeans तथा JDK इतीमेऽपि एकदैव अवचेतुं अस्मिन् लिङ्क्-उपरि नुदतु। |
| 02:15 | उद्घाट्यमाने आगामि-पृष्टे , |
| 02:19 | युष्माकम् ओपरेटिङ्ग् सिस्टम् अनुसृत्य setup file इतीदं चिनोतु । |
| 02:24 | Ubuntu-मध्ये, setupसञ्चिका .sh (dot sh) file, रूपॆण डौन्लोड् भविष्यति । |
| 02:29 | अर्थात् shell script file इति रूपेण। |
| 02:33 | सञ्चिकामिमाम् Runकरोतु । |
| 02:38 | तत्र सञ्चरतु(Navigate) यत्र set up सञ्चिका डौन्लोड् अभूत् । तत्र prompt इत्यस्य पुरस्तात्,, |
| 02:46 | sh इति टङ्कयित्वा तत्पुरस्तात् अवचेतायाः सञ्चिकायाः नाम लिखित्वा Enter नुदतु । |
| 02:54 | इदं तु installer इतीदं प्रारभते, यत् कानिचित् क्षण-पर्यन्तं प्रचलिष्यति । |
| 03:04 | पटले installer दृश्यते । |
| 03:06 | यूयं पटले दृश्यमानाः सूचनाः पालयेत याभिः IDE इतीदं युष्माकं व्यवस्थायां संस्थापिता भवेत् । |
| 03:13 | अहं तु installer इतीदं एक्सिट् करोमि। |
| 03:17 | वयमधुना Netbeans गवाक्षं पश्याम । |
| 03:21 | Netbeans इतीदं युष्माकं उबण्टु ओपरेटिङ्ग् सिस्टम् मध्ये उद्घाटयितुम्,, |
| 03:25 | मेन्यु ऐटम्स् मध्ये applications प्रति गम्यताम्, Programming तथा Netbeans IDE icon' प्रति च । |
| 03:34 | यदा भवन्तः प्रथमतः IDE इतीदम् उद्घाटयन्ति, तदा तत् Netbeans इत्यस्य प्रारम्भिकं पृष्टम् उद्घाटयति । |
| 03:41 | IDE-विण्डौ इतीदं |
| 03:43 | मेन्यु बार्, |
| 03:46 | टूल्-बार् अपि च |
| 03:48 | file system window-वत् कार्यक्षेत्रैः युक्तानि भवन्ति। |
| 03:52 | तथा रन्-टैम् विण्डौ,औट्-पुट् विण्डौ च । |
| 03:57 | main menu इतीदं नेट्-बीन्स् इतीदमुपयोक्तुम् समादेशान् प्रददाति । |
| 04:03 | ते अस्माकं प्रकल्पं क्रियेट्,एडिट्,कम्पैल्,रन् अपि च डीबग् कर्तुं साहाय्यं करोति। |
| 04:10 | मेन्यु-बार् इत्यस्याधः वर्तमानं टूल्-बार् यदस्ति तत् , मेन्यु-बार् मध्ये वर्तमानान् समादेशान् बटन्स्-रूपॆण प्रददाति । |
| 04:18 | Workspace इतीदं तु, कानिचन कार्याणि कर्तुं विण्डौस् इत्येतेषां सङ्ग्रहः वर्तते । |
| 04:23 | यथा एडिटीङ्ग्, एक्सिक्यूशन्, औट्-पुट्, डीबग्गिङ्ग् इत्यादीनि । |
| 04:35 | अधुना वयमेकं Sample Java Project रचयाम । |
| 04:40 | जावा-प्रोजेक्ट्-रचयितुं , File मेन्यु मध्ये New Project इतीदं नुदतु । |
| 04:47 | new project विसार्ड्-बोक्स् मध्ये Categories इत्यस्मिन्, |
| 04:51 | java इतीदम्, Projects मध्ये Java Applications इतीदं च चिनोतु ।Next नुदतु । |
| 04:58 | name and location पेज्-मध्ये , |
| 05:02 | KeyboardReader. इति प्रोजेक्ट् नेम् ददातु । |
| 05:08 | Set as Main Project इतीदं चेक्-बोक्स् सेलेक्टेड् करोतु । |
| 05:12 | Finish नुदतु। |
| 05:15 | प्रकल्पः रचितः तथा IDE मध्ये उद्घाटितः । |
| 05:20 | यदा प्रकल्पः रचितः तदा IDE विण्डौ इत्यस्य वामपार्श्वे प्रोजेक्ट्-विण्डौ दृश्यते । |
| 05:27 | तत्तु कम्पोनेण्ट्स् इत्येतेषां ट्रीव्यू इत्यनेन युक्तं वर्तते । तथा सौर्स्-फैल् लैब्ररीस् इत्येतेभ्यः च । |
| 05:36 | दक्षिणे पार्श्वे KeyboardReader.java इत्यनेन सञ्चिकया युक्तं सौर्स्-एडिटर् उद्घाटितम् । |
| 05:43 | अधुना मेन् क्लास् मध्ये वयम् सेम्पल्-जावा-कोड्(sample java code) लिखाम। |
| 05:49 | इदं कोड् कीबोर्ड्-तः इन्पुट् गृह्णाति अपि च यदि इन्पुट् व्होल्-नम्बर् अथवा फ्लोटिङ्ग्-पोइण्ट्-नम्बर् वर्तते तर्हि औट्पुट् ददाति । |
| 05:58 | अधुना अहं कोड् इतीदं मम क्लिप्-बोर्ड् मध्ये वर्तमाने IDE वर्क्-स्पेस् मध्ये पेस्ट् करोमि । |
| 06:11 | अधुना अस्माकं प्रकल्पः रन् करणीयः। |
| 06:14 | Netbeans IDE मध्ये प्रकल्पं रन् कर्तुं त्रयः मार्गाः सन्ति । |
| 06:20 | प्रोजेक्ट्-विण्डौ मध्ये प्रोजेक्ट्-नोड् यदस्ति तन्नुदतु। कोण्टेक्श्युअल् मेन्यु(contextual menu) तः Run नुदतु। |
| 06:29 | अथवा टूल्-बार् मध्ये Run Project बटन् नुदतु। |
| 06:34 | अथवा कीबोर्ड् मध्ये F6 नुदतु । |
| 06:40 | अहन्तु अधुना प्रोजेक्ट्-नोड्(Project node) उपरि रैट्-क्लिक् कृत्वा Run इतीदं चिनोमि । |
| 06:45 | यदा भवन्तः जावा अप्लिकेशन् रन् कुर्वन्ति तदा, IDE इतीदं अप्लिकेशन्-कोड् इतीदं बिल्ड्-कृत्वा कम्पैल् करोति तथा औट्पुट्-विण्डौ मध्ये प्रोग्राम् इतीदम् रन् करोति । तदेवं दृश्यते । |
| 06:57 | IDEइतीदं मह्यं सङ्ख्यामेकां प्रदातुं अनुमतिं ददाति । |
| 07:01 | काचन-सङ्ख्यामेकाम् अहं दत्वा एण्टर् नुदामि । |
| 07:06 | तत् इन्पुट् यदस्ति तत् whole number वा floating point number वा इति वदति । |
| 07:11 | स्वावलोकनार्थम्,, |
| 07:15 | KeyboardInputReader प्रकल्पस्य विस्तृतरूपेण,,, |
| 07:19 | अन्यत् प्रकल्पं रचयतु ।तद्यथा उष्णता-परिवर्तकः यः इन्पुट् टेम्परेचर् परिगृह्य .. |
| 07:27 | फ़ेरन्हीट् सेल्सियस् आभ्यां परिवर्तयति । |
| 07:31 | अपि च परिवृत्ताम् उष्णतां औट्-पुट् मध्ये दर्शयति। |
| 07:36 | अहं पूर्वे एव इदं रचितवानस्मि । |
| 07:40 | रन् कुर्मः । |
| 07:47 | प्रोग्राम् , मह्यम् इन्पुट्-टेम्परेचर् प्रदातुम् आदिशति। |
| 07:52 | अहं तु फेरन्हीट् रूपॆण -40 इति ददामि । इदं सेल्सियस् रूपेण तत् परिवृत्य ददाति । |
| 08:07 | अधिक विवरणार्थं लिन्क् मध्ये उपलभ्यमानं विडियो पश्यन्तु। |
| 08:10 | तत् स्पोकन् ट्युटोरियल् प्रकल्पं विवृणोति । |
| 08:14 | युष्माकं कृते उत्तमं बेण्ड्-विड्त् नास्ति चेत् तदवचित्यापि दृष्टुं शक्नुथ । |
| 08:20 | Spoken Tutorial project team पाठमिममुपयुज्य कार्यशालां चालयति। |
| 08:27 | अन्तर्जाल-परीक्षायां ये उत्तीर्णाः भवन्ति ते प्रमाणपत्रमपि प्राप्नुवन्ति। |
| 08:31 | अधिकविवरणार्थम्,contact@spoken-tutorial.org इत्यस्मै लिखन्तु । |
| 08:38 | Spoken Tutorial Project इतीदं टाक् टु ए टीचर् परियोजनायाः भागः अस्ति । |
| 08:43 | इदं राष्ट्रिय-साक्षरता-मिशन् ICT, MHRD, भारत-सर्वकारः अनेन समर्थितमस्ति । |
| 08:49 | अधिकविवरणम् अत्रोपलभ्यते- spoken-tutorial.org/NMEICT-Intro |
| 09:00 | अयं पाठः IT for Change इति संस्थया निर्मितः ।धन्यवादाः। |
| 09:05 | भाषान्तरकारः प्रवाचकश्च विद्वान् नवीन भट्टः उप्पिनप्त्तनम्। |