Difference between revisions of "GChemPaint/C3/Features-of-GChem3D/Assamese"
From Script | Spoken-Tutorial
(Created page with '{|border=1 |'''Time''' |'''Narration''' |- | 00:01 |নমস্কাৰ দৰ্শক সকল. '' 'GChem3D বৈশিষ্ট্য' '' এই টিউটৰিয়…') |
|||
| Line 3: | Line 3: | ||
|'''Narration''' | |'''Narration''' | ||
|- | |- | ||
| − | | 00:01 | + | | 00:01 |
| − | |নমস্কাৰ দৰ্শক সকল. '' 'GChem3D বৈশিষ্ট্য' '' এই টিউটৰিয়েললৈ স্ৱাগতম | + | |নমস্কাৰ দৰ্শক সকল. '' 'GChem3D বৈশিষ্ট্য' '' এই টিউটৰিয়েললৈ স্ৱাগতম |
|- | |- | ||
| − | | 00:07 | + | | 00:07 |
| − | | এই টিউটৰিয়েলত, আমি | + | | এই টিউটৰিয়েলত, আমি |
|- | |- | ||
| − | | 00:10 | + | | 00:10 |
| − | | * মেনু বাৰ | + | | * মেনু বাৰ |
|- | |- | ||
| − | | 00:11 | + | | 00:11 |
| * ফাইল টাইপ ফৰম্যােট | | * ফাইল টাইপ ফৰম্যােট | ||
|- | |- | ||
| − | | 00:13 | + | | 00:13 |
| − | | * বিভিন্ন মডেলৰ ধৰন আৰু | + | | * বিভিন্ন মডেলৰ ধৰন আৰু |
|- | |- | ||
| − | | 00:15 | + | | 00:15 |
| − | | পটভূমিৰ ৰঙ পৰিবর্তন কৰা সম্পর্কে শিকিম | + | | পটভূমিৰ ৰঙ পৰিবর্তন কৰা সম্পর্কে শিকিম |
|- | |- | ||
| − | | 00:18 | + | | 00:18 |
| − | | এই টিউটৰিয়েলত আমি '' উবুন্টু লিনাক্স '' '' অপাৰেটিং সিস্টেমৰ সংস্কৰণ 12.04 ব্যবহাৰ কৰিছো. | + | | এই টিউটৰিয়েলত আমি '' উবুন্টু লিনাক্স '' '' অপাৰেটিং সিস্টেমৰ সংস্কৰণ 12.04 ব্যবহাৰ কৰিছো. |
|- | |- | ||
| − | | 00:24 | + | | 00:24 |
| − | | '' 'GChemPaint' '' সংস্কৰণ 0.12.10. | + | | '' 'GChemPaint' '' সংস্কৰণ 0.12.10. |
|- | |- | ||
| − | | 00:29 | + | | 00:29 |
| − | | '' 'GChem3D' '' | + | | '' 'GChem3D' '' ভাৰ্চন 0.12.10. |
|-s | |-s | ||
| − | | 00:34 | + | | 00:34 |
| এই টিউটৰিয়েল অনুসৰণ কৰিবলৈ আপোনি GChemPaint ৰ'' '' 'সৈতে পৰিচিত হোৱা উচিত | | এই টিউটৰিয়েল অনুসৰণ কৰিবলৈ আপোনি GChemPaint ৰ'' '' 'সৈতে পৰিচিত হোৱা উচিত | ||
|- | |- | ||
| − | | 00:38 | + | | 00:38 |
| − | | যদি নাজানে, প্রাসঙ্গিক টিউটৰিয়েলৰ বাবে, আমাৰ ওয়েবসাইট চাওক | + | | যদি নাজানে, প্রাসঙ্গিক টিউটৰিয়েলৰ বাবে, আমাৰ ওয়েবসাইট চাওক |
|- | |- | ||
| − | | 00:44 | + | | 00:44 |
| − | | আমি এটা নতুন '' 'GChemPaint' '' উইন্ডো খোলিছো. | + | | আমি এটা নতুন '' 'GChemPaint' '' উইন্ডো খোলিছো. |
|- | |- | ||
| − | | 00:47 | + | | 00:47 |
| − | | '' '' 'টেমপ্লেট' ড্রপ ডাউন ব্যবহাৰ কৰি, | + | | '' '' 'টেমপ্লেট' ড্রপ ডাউন ব্যবহাৰ কৰি, |
|- | |- | ||
| − | | 00:49 | + | | 00:49 |
| − | | আমি '' ''Display area'''('প্ৰদর্শন এলাকা') '' সম্মুখৰ ফালে '' 'Adenosine' (এডিনসিন') '' গঠন লোড কৰিম. | + | | আমি '' ''Display area'''('প্ৰদর্শন এলাকা') '' সম্মুখৰ ফালে '' 'Adenosine' (এডিনসিন') '' গঠন লোড কৰিম. |
|- | |- | ||
| − | | 00:53 | + | | 00:53 |
| − | |ফাইল সংৰক্ষণ কৰিবলৈ টুল বাৰত "'Save''' '' আইকন ত ক্লিক কৰক. | + | |ফাইল সংৰক্ষণ কৰিবলৈ টুল বাৰত "'Save''' '' আইকন ত ক্লিক কৰক. |
|- | |- | ||
| − | | 00:58 | + | | 00:58 |
| − | | ''Save as''''' ডায়লগ বক্স প্ৰর্দশিত হয়. | + | | ''Save as''''' ডায়লগ বক্স প্ৰর্দশিত হয়. |
|- | |- | ||
| − | | 01:02 | + | | 01:02 |
| 'GChem3D' ''ত ফাইলটো চাবলৈ ই এটা ফাইল ফৰম্যাটেত সংৰক্ষিত হব লাগিব যেনে, '''' .mol', .mdl আৰু '' '' '' .pdb. '' ' | | 'GChem3D' ''ত ফাইলটো চাবলৈ ই এটা ফাইল ফৰম্যাটেত সংৰক্ষিত হব লাগিব যেনে, '''' .mol', .mdl আৰু '' '' '' .pdb. '' ' | ||
|- | |- | ||
| − | | 01:11 | + | | 01:11 |
| − | | '' 'Adenosine.pdb' '' হিসাবে ফাইলৰ নাম টাইপ কৰক | + | | '' 'Adenosine.pdb' '' হিসাবে ফাইলৰ নাম টাইপ কৰক |
|- | |- | ||
| − | | 01:15 | + | | 01:15 |
| − | | '' 'ডেস্কটপ''ত' ফাইল সংৰক্ষণ কৰিবলৈ '' 'ডেস্কটপত' '' ক্লিক কৰক. | + | | '' 'ডেস্কটপ''ত' ফাইল সংৰক্ষণ কৰিবলৈ '' 'ডেস্কটপত' '' ক্লিক কৰক. |
|- | |- | ||
| − | | 01:18 | + | | 01:18 |
| − | | ''Save''' বাটনত ক্লিক কৰক. | + | | ''Save''' বাটনত ক্লিক কৰক. |
|- | |- | ||
| − | | 01:21 | + | | 01:21 |
| − | | আমি '' 'GChemPaint' '' উইন্ডোখন বন্ধ কৰিম. | + | | আমি '' 'GChemPaint' '' উইন্ডোখন বন্ধ কৰিম. |
|- | |- | ||
| − | | 01:25 | + | | 01:25 |
| − | | এতিয়া '' 'GChem3D' '' আবেদনৰ সম্পর্কে শিকো. | + | | এতিয়া '' 'GChem3D' '' আবেদনৰ সম্পর্কে শিকো. |
|- | |- | ||
| − | | 01:29 | + | | 01:29 |
| − | | '' 'GChem3D' '' '' 'GChemPaint' ৰ'এটা ইউটিলিটি সফটওয়্যাৰ হিচাবে ইনস্টল কৰিব পাৰি, | + | | '' 'GChem3D' '' '' 'GChemPaint' ৰ'এটা ইউটিলিটি সফটওয়্যাৰ হিচাবে ইনস্টল কৰিব পাৰি, |
|- | |- | ||
| − | | 01:34 | + | | 01:34 |
| − | | '' '' 'সিনাপ্টিক প্যাকেজ ম্যানেজাৰ' ব্যবহাৰ কৰি. | + | | '' '' 'সিনাপ্টিক প্যাকেজ ম্যানেজাৰ' ব্যবহাৰ কৰি. |
|- | |- | ||
| − | | 01:38 | + | | 01:38 |
| − | | '' সিনাপ্টিক প্যাকেজ ম্যানেজাৰ '' ''লৈ যাওক. | + | | '' সিনাপ্টিক প্যাকেজ ম্যানেজাৰ '' ''লৈ যাওক. |
|- | |- | ||
| − | | 01:40 | + | | 01:40 |
| − | | '''Quick filter box''ত '', টাইপ কৰক '' 'gchempaint' ''. | + | | '''Quick filter box''ত '', টাইপ কৰক '' 'gchempaint' ''. |
|- | |- | ||
| − | | 01:44 | + | | 01:44 |
| 'GChemPaint' 'ইউটিলিটি' সম্পূর্ণ ইনস্টলেশনৰ বাবে, ইনস্টল কৰক '''gcu-plugin''', '''libgcu-dbg''' আৰু '''gcu-bin''' | | 'GChemPaint' 'ইউটিলিটি' সম্পূর্ণ ইনস্টলেশনৰ বাবে, ইনস্টল কৰক '''gcu-plugin''', '''libgcu-dbg''' আৰু '''gcu-bin''' | ||
|- | |- | ||
| − | | 01:55 | + | | 01:55 |
| − | | মই ইতিমধ্যে সকলো ফাইল ইনস্টল কৰিলো. | + | | মই ইতিমধ্যে সকলো ফাইল ইনস্টল কৰিলো. |
|- | |- | ||
| − | | 01:59 | + | | 01:59 |
| − | | '' 'GChem3d' '' এটা 3 মাত্রিক আণবিক গঠন ভিজোয়েলাইজাৰ (visualizer) হয়. | + | | '' 'GChem3d' '' এটা 3 মাত্রিক আণবিক গঠন ভিজোয়েলাইজাৰ (visualizer) হয়. |
|- | |- | ||
| − | | 02:04 | + | | 02:04 |
| − | | ই '' GChemPaint" 'ৰ এটা ইউটিলিটি বৈশিষ্ট্য হয়. | + | | ই '' GChemPaint" 'ৰ এটা ইউটিলিটি বৈশিষ্ট্য হয়. |
|- | |- | ||
| − | | 02:07 | + | | 02:07 |
| − | | 'GChemPaint'ত অকা গঠনবোৰ '' GChem3D ''ত দেখা যাব '' | + | | 'GChemPaint'ত অকা গঠনবোৰ '' GChem3D ''ত দেখা যাব '' |
|- | |- | ||
| − | | 02:12 | + | | 02:12 |
| − | | '' 'GChem3D' 'খুলিবলৈ '' '' 'ড্যাশ হোম' 'ত ক্লিক কৰক. | + | | '' 'GChem3D' 'খুলিবলৈ '' '' 'ড্যাশ হোম' 'ত ক্লিক কৰক. |
|- | |- | ||
| − | | 02:15 | + | | 02:15 |
| − | | ''search bar'''ত টাইপ কৰক '' 'gchem3d' '' | + | | ''search bar'''ত টাইপ কৰক '' 'gchem3d' '' |
|- | |- | ||
| − | | 02:20 | + | | 02:20 |
| − | | "''Molecules viewer'' আইকনত ক্লিক কৰক. | + | | "''Molecules viewer'' আইকনত ক্লিক কৰক. |
|- | |- | ||
| − | | 02:24 | + | | 02:24 |
| '' 'GChem3d Viewer" উইন্ডোত '''Menubar''' আৰু '''Display area''' আছে | | '' 'GChem3d Viewer" উইন্ডোত '''Menubar''' আৰু '''Display area''' আছে | ||
|- | |- | ||
| − | | 02:30 | + | | 02:30 |
| − | | আপোনি '' 'GChem3D' '' সৈতে কাম কৰিবলৈ '''Menubar'''ত সকলো প্ৰয়োজনিয় কমান্ড আছে. | + | | আপোনি '' 'GChem3D' '' সৈতে কাম কৰিবলৈ '''Menubar'''ত সকলো প্ৰয়োজনিয় কমান্ড আছে. |
|- | |- | ||
| − | | 02:36 | + | | 02:36 |
| − | | '''Display area''' য়ে এটা খোলা ফাইলৰ বিষয়বস্তু দেখায়. | + | | '''Display area''' য়ে এটা খোলা ফাইলৰ বিষয়বস্তু দেখায়. |
|- | |- | ||
| − | | 02:40 | + | | 02:40 |
|এটা ফাইল খুলিবলৈ ''' File''' নির্বাচন কৰক '''Open'''ত ক্লিক কৰক. | |এটা ফাইল খুলিবলৈ ''' File''' নির্বাচন কৰক '''Open'''ত ক্লিক কৰক. | ||
|- | |- | ||
| − | | 02:46 | + | | 02:46 |
| − | |'Open'' ডায়লগ বক্স প্ৰর্দশিত হয়. | + | |'Open'' ডায়লগ বক্স প্ৰর্দশিত হয়. |
|- | |- | ||
| − | | 02:49 | + | | 02:49 |
| − | | আপোনি খুলিব বিচৰা ফাইলটো নির্বাচন কৰক. | + | | আপোনি খুলিব বিচৰা ফাইলটো নির্বাচন কৰক. |
| − | + | ||
|- | |- | ||
| − | | 02:52 | + | | 02:52 |
| − | | মই মোৰ ডেস্কটপত '' 'Adenosine.pdb' '' নির্বাচন কৰিম. | + | | মই মোৰ ডেস্কটপত '' 'Adenosine.pdb' '' নির্বাচন কৰিম. |
|- | |- | ||
| − | | 02:57 | + | | 02:57 |
| − | | এতিয়া ''' Open''' বাটনত ক্লিক কৰক. | + | | এতিয়া ''' Open''' বাটনত ক্লিক কৰক. |
|- | |- | ||
| − | | 02:59 | + | | 02:59 |
| − | | ফাইল খন '''Display area'''ত প্ৰদর্শিত হয়. | + | | ফাইল খন '''Display area'''ত প্ৰদর্শিত হয়. |
|- | |- | ||
| − | | 03:02 | + | | 03:02 |
| − | | এটা ইমেজ হিসাবে ভিউক সংৰক্ষণ কৰিবলৈ শিকো. | + | | এটা ইমেজ হিসাবে ভিউক সংৰক্ষণ কৰিবলৈ শিকো. |
|- | |- | ||
| − | | 03:05 | + | | 03:05 |
| − | | '''File'''ত ক্লিক কৰক. '''Save As Image''' বুলি '' নেভিগেট কৰক". | + | | '''File'''ত ক্লিক কৰক. '''Save As Image''' বুলি '' নেভিগেট কৰক". |
|- | |- | ||
| − | | 03:10 | + | | 03:10 |
| − | | '''Save as image''' হিসাবে' '' ডায়লগ বক্স প্ৰর্দশিত হয় | + | | '''Save as image''' হিসাবে' '' ডায়লগ বক্স প্ৰর্দশিত হয় |
|- | |- | ||
| − | | 03:12 | + | | 03:12 |
| − | | ''' Width''' আৰু '''Height''' পেৰামিতাৰ্চ মন কৰক. | + | | ''' Width''' আৰু '''Height''' পেৰামিতাৰ্চ মন কৰক. |
|- | |- | ||
| − | | 03:17 | + | | 03:17 |
| − | | ডিফল্ট ইমেজৰ সাইজ হৈছে '''Width'' '300 পিক্সেল' ' আৰু '''Height''' 300 পিক্সেল. | + | | ডিফল্ট ইমেজৰ সাইজ হৈছে '''Width'' '300 পিক্সেল' ' আৰু '''Height''' 300 পিক্সেল. |
|- | |- | ||
| − | | 03:24 | + | | 03:24 |
| আপোনি scrollers ব্যবহাৰ কৰি মান বৃদ্ধি বা হ্রাস কৰিব পাৰিব | | আপোনি scrollers ব্যবহাৰ কৰি মান বৃদ্ধি বা হ্রাস কৰিব পাৰিব | ||
|- | |- | ||
| − | | 03:29 | + | | 03:29 |
| − | | এতিয়া'' 'ফাইল টাইপ' '' বিকল্প. | + | | এতিয়া'' 'ফাইল টাইপ' '' বিকল্প. |
|- | |- | ||
| − | | 03:31 | + | | 03:31 |
| − | | '' 'GChem3D'য়ে বিভিন্ন ফাইল ফৰম্যাটক সমর্থন কৰে. | + | | '' 'GChem3D'য়ে বিভিন্ন ফাইল ফৰম্যাটক সমর্থন কৰে. |
|- | |- | ||
| − | | 03:35 | + | | 03:35 |
| − | | ফাইল টাইপ '''VRML, PDF, PNG''' আৰু অন্যবোৰ ড্রপ ডাউন তালিকাত পোৱা যায়. | + | | ফাইল টাইপ '''VRML, PDF, PNG''' আৰু অন্যবোৰ ড্রপ ডাউন তালিকাত পোৱা যায়. |
|- | |- | ||
| − | | 03:45 | + | | 03:45 |
| − | | যদি কোনো ফাইল টাইপ উল্লেখিত নাথাকে, '' 'GChem3d'''য়ে ফাইল নামৰ পৰা ফাইল টাইপ নির্ধাৰণ কৰাৰ চেষ্টা কৰে. | + | | যদি কোনো ফাইল টাইপ উল্লেখিত নাথাকে, '' 'GChem3d'''য়ে ফাইল নামৰ পৰা ফাইল টাইপ নির্ধাৰণ কৰাৰ চেষ্টা কৰে. |
|- | |- | ||
| − | | 03:52 | + | | 03:52 |
| − | | যদি এইটো সফল নহয়, ডিফল্ট '''File type VRML' '' ব্যবহাৰ কৰা হব. | + | | যদি এইটো সফল নহয়, ডিফল্ট '''File type VRML' '' ব্যবহাৰ কৰা হব. |
|- | |- | ||
| − | | 03:58 | + | | 03:58 |
| − | | গঠনটো 'VRML' '' ফাইল ফৰম্যাটত সংৰক্ষণ কৰা যাওক. | + | | গঠনটো 'VRML' '' ফাইল ফৰম্যাটত সংৰক্ষণ কৰা যাওক. |
|- | |- | ||
| − | | 04:03 | + | | 04:03 |
| − | | '''VRML document''' বিকল্পটো নির্বাচন কৰক. | + | | '''VRML document''' বিকল্পটো নির্বাচন কৰক. |
|- | |- | ||
| − | | 04:07 | + | | 04:07 |
| − | |'''Adenosine''' হিসাবে ফাইলৰ নাম টাইপ কৰক. | + | |'''Adenosine''' হিসাবে ফাইলৰ নাম টাইপ কৰক. |
|- | |- | ||
| − | | 04:11 | + | | 04:11 |
| − | | '''ডেস্কটপত'' ফাইলটো সংৰক্ষণ কৰিবলৈ ''Desktop''ত ক্লিক কৰক. | + | | '''ডেস্কটপত'' ফাইলটো সংৰক্ষণ কৰিবলৈ ''Desktop''ত ক্লিক কৰক. |
|- | |- | ||
| − | | 04:14 | + | | 04:14 |
| − | | '''Save''' বাটনত ক্লিক কৰক. | + | | '''Save''' বাটনত ক্লিক কৰক. |
|- | |- | ||
| − | | 04:17 | + | | 04:17 |
| − | | এতিয়া আমি ঠিক '' VRML ফাইল টাইপ '' '' কি শিকিম. | + | | এতিয়া আমি ঠিক '' VRML ফাইল টাইপ '' '' কি শিকিম. |
|- | |- | ||
| − | | 04:22 | + | | 04:22 |
| − | | VRML '.wrl' এক্সটেনশন '' সহ এটা টেক্সট ফাইল ফৰম্যাট হয়. | + | | VRML '.wrl' এক্সটেনশন '' সহ এটা টেক্সট ফাইল ফৰম্যাট হয়. |
|- | |- | ||
| − | | 04:28 | + | | 04:28 |
| − | | 3D বহুভুজ (polygon) বৈশিষ্ট্য যেনে''''vertices', 'edges', 'surface color'' উল্লেখ কৰিব পাৰি. | + | | 3D বহুভুজ (polygon) বৈশিষ্ট্য যেনে''''vertices', 'edges', 'surface color'' উল্লেখ কৰিব পাৰি. |
|- | |- | ||
| − | | 04:35 | + | | 04:35 |
| − | | '' 'VRML' '' ফাইলবোৰ প্লেইন টেক্সটত আছে যি '' 'gzip' '' হিসাবে কম্প্রেস হয় . | + | | '' 'VRML' '' ফাইলবোৰ প্লেইন টেক্সটত আছে যি '' 'gzip' '' হিসাবে কম্প্রেস হয় . |
|- | |- | ||
| − | | 04:40 | + | | 04:40 |
| − | | 3D মডেলিং প্রোগ্রামে বস্তু আৰু দৃশ্য ইয়াত সংৰক্ষণ কৰে. | + | | 3D মডেলিং প্রোগ্রামে বস্তু আৰু দৃশ্য ইয়াত সংৰক্ষণ কৰে. |
|- | |- | ||
| − | | 04:45 | + | | 04:45 |
| − | | আমি সংৰক্ষিত ফাইলবোৰ খুলু. | + | | আমি সংৰক্ষিত ফাইলবোৰ খুলু. |
|- | |- | ||
| − | | 04:48 | + | | 04:48 |
| '' 'Adenosine.wrl' '' ফাইলত সো ক্লিক কৰক. বিকল্পটো নির্বাচন কৰক '''Open with Text Editor'''. | | '' 'Adenosine.wrl' '' ফাইলত সো ক্লিক কৰক. বিকল্পটো নির্বাচন কৰক '''Open with Text Editor'''. | ||
|- | |- | ||
| − | | 04:55 | + | | 04:55 |
| − | | টেক্সট এডিটৰে গঠনৰ সম্পর্কে সকলো বিস্তাৰিত দেখায়. | + | | টেক্সট এডিটৰে গঠনৰ সম্পর্কে সকলো বিস্তাৰিত দেখায়. |
| − | + | ||
|- | |- | ||
| − | | 05:01 | + | | 05:01 |
| − | | এতিয়া আমি ''' Page Setup'' লৈ যাও. | + | | এতিয়া আমি ''' Page Setup'' লৈ যাও. |
|- | |- | ||
| − | | 05:04 | + | | 05:04 |
| − | | '' 'GChem3d'''য়ে প্ৰিন্টিং কৰাৰ সময়ত '' 300 DPI '' ' ৰেজল্যুশন' ব্যবহাৰ কৰে. | + | | '' 'GChem3d'''য়ে প্ৰিন্টিং কৰাৰ সময়ত '' 300 DPI '' ' ৰেজল্যুশন' ব্যবহাৰ কৰে. |
|- | |- | ||
| − | | 05:09 | + | | 05:09 |
| − | | ''Page Setup''' ৰ বৈশিষ্ট্য '' 'GChemPaint' ''ৰ নিচিনা একেই. | + | | ''Page Setup''' ৰ বৈশিষ্ট্য '' 'GChemPaint' ''ৰ নিচিনা একেই. |
|- | |- | ||
| − | | 05:14 | + | | 05:14 |
| − | | আমি ইতিমধ্যে এই সিৰিজত '' 'GChemPaint' '' টিউটৰিয়েলত আলোচনা কৰিলো | + | | আমি ইতিমধ্যে এই সিৰিজত '' 'GChemPaint' '' টিউটৰিয়েলত আলোচনা কৰিলো |
|- | |- | ||
| − | | 05:19 | + | | 05:19 |
| − | | আমি উইন্ডো বন্ধ কৰিম. | + | | আমি উইন্ডো বন্ধ কৰিম. |
|- | |- | ||
| − | | 05:21 | + | | 05:21 |
| − | | এতিয়া '''View''' মেনুলৈ যাও. | + | | এতিয়া '''View''' মেনুলৈ যাও. |
|- | |- | ||
| − | | 05:25 | + | | 05:25 |
| − | |'''View'''' মেনু নির্বাচন কৰক. | + | |'''View'''' মেনু নির্বাচন কৰক. |
|- | |- | ||
| − | | 05:27 | + | | 05:27 |
| '' 'GChem3D'''য়ে চাৰি ধৰনৰ মডেল ব্যবহাৰ কৰি এটা অণু (molecule)প্ৰদর্শন কৰে: | | '' 'GChem3D'''য়ে চাৰি ধৰনৰ মডেল ব্যবহাৰ কৰি এটা অণু (molecule)প্ৰদর্শন কৰে: | ||
|- | |- | ||
| − | | 05:32 | + | | 05:32 |
| − | | * Balls আৰু sticks * স্পেচ ফিলিং | + | | * Balls আৰু sticks * স্পেচ ফিলিং |
|- | |- | ||
| − | | 05:35 | + | | 05:35 |
| − | | * Cylinders আৰু * Wireframe. | + | | * Cylinders আৰু * Wireframe. |
|- | |- | ||
| − | | 05:39 | + | | 05:39 |
| '' Balls আৰু sticks '' ডিফল্ট মডেল হয়. | | '' Balls আৰু sticks '' ডিফল্ট মডেল হয়. | ||
|- | |- | ||
| − | | 05:42 | + | | 05:42 |
| − | | এই মডেল ব্যবহাৰ কৰি একাধিক বন্ড আৰু সঠিক বন্ড অবস্থান চাব পাৰি. | + | | এই মডেল ব্যবহাৰ কৰি একাধিক বন্ড আৰু সঠিক বন্ড অবস্থান চাব পাৰি. |
|- | |- | ||
| − | | 05:48 | + | | 05:48 |
| − | | আমি "''Space Filling''' | + | | আমি "''Space Filling'''উপৰত ক্লিক কৰিম আৰু আপোনি পার্থক্যটো চাব পাৰিব |
|- | |- | ||
| − | | 05:53 | + | | 05:53 |
| − | | '''Space Filling''' মোদেলে কম্প্যাক্ট ফর্মত অণুবোৰ (molecules)দেখায়. | + | | '''Space Filling''' মোদেলে কম্প্যাক্ট ফর্মত অণুবোৰ (molecules)দেখায়. |
|- | |- | ||
| − | | 05:58 | + | | 05:58 |
| − | |'''Cylinders'' মডেলে 'cylindrical pipes'' আকাৰে গঠনটো দেখায়. | + | |'''Cylinders'' মডেলে 'cylindrical pipes'' আকাৰে গঠনটো দেখায়. |
|- | |- | ||
| − | | 06:03 | + | | 06:03 |
| − | | '' 'Wireframe' '' মডেলে ''skeletal'' গঠন দেখায়. | + | | '' 'Wireframe' '' মডেলে ''skeletal'' গঠন দেখায়. |
|- | |- | ||
| − | | 06:08 | + | | 06:08 |
| − | | এতিয়া ''Balls and sticks'' | + | | এতিয়া ''Balls and sticks'' ইয়ালৈ যোৱা যাওক. |
|- | |- | ||
| − | | 06:11 | + | | 06:11 |
| এতিয়া আমি '' Background color''' লৈ যাও | | এতিয়া আমি '' Background color''' লৈ যাও | ||
|- | |- | ||
| − | | 06:14 | + | | 06:14 |
| − | | পটভূমিৰ (Background) ডিফল্ট ৰং ক'লা হয়. | + | | পটভূমিৰ (Background) ডিফল্ট ৰং ক'লা হয়. |
|- | |- | ||
| − | | 06:17 | + | | 06:17 |
| − | | '''Background color'''লৈ নেভিগেট কৰক, '''View''' মেনু নির্বাচন কৰক. | + | | '''Background color'''লৈ নেভিগেট কৰক, '''View''' মেনু নির্বাচন কৰক. |
|- | |- | ||
| − | | 06:21 | + | | 06:21 |
| − | | এটা সাবমেনু খোলে. | + | | এটা সাবমেনু খোলে. |
|- | |- | ||
| − | | 06:23 | + | | 06:23 |
| − | | সাবমেনুৰ শেষত '''Custom color''' নির্বাচন কৰক. | + | | সাবমেনুৰ শেষত '''Custom color''' নির্বাচন কৰক. |
|- | |- | ||
| − | | 06:26 | + | | 06:26 |
| |''Background color''' 'উইন্ডো খোলে | | |''Background color''' 'উইন্ডো খোলে | ||
|- | |- | ||
| − | | 06:30 | + | | 06:30 |
| − | |আমি বিচৰা ৰঙ বাচনি কৰিবলৈ এই উইন্ডোত বিভিন্ন ক্ষেত্র আছে. | + | |আমি বিচৰা ৰঙ বাচনি কৰিবলৈ এই উইন্ডোত বিভিন্ন ক্ষেত্র আছে. |
|- | |- | ||
| − | | 06:35 | + | | 06:35 |
| '''Hue''' বয়ৱহাৰ কৰি, আমি পটভূমিৰ ৰঙ পৰিবর্তন কৰিব পাৰিম | | '''Hue''' বয়ৱহাৰ কৰি, আমি পটভূমিৰ ৰঙ পৰিবর্তন কৰিব পাৰিম | ||
|- | |- | ||
| − | | 06:39 | + | | 06:39 |
| − | | Scroller উপৰত ক্লিক কৰক. ''color circle''ৰ মান আৰু গতিবিধিৰ পৰিবর্তন লক্ষ্য কৰক. | + | | Scroller উপৰত ক্লিক কৰক. ''color circle''ৰ মান আৰু গতিবিধিৰ পৰিবর্তন লক্ষ্য কৰক. |
|- | |- | ||
| − | | 06:45 | + | | 06:45 |
| '''Saturation''' ব্যবহাৰ কৰি, আমি ৰংৰ ঘনত্ব পৰিবর্তন কৰিব পাৰো | | '''Saturation''' ব্যবহাৰ কৰি, আমি ৰংৰ ঘনত্ব পৰিবর্তন কৰিব পাৰো | ||
|- | |- | ||
| − | | 06:51 | + | | 06:51 |
| '''Value''' ব্যবহাৰ কৰি, আমি একেই ৰংৰ বিভিন্ন ছেদ পাবল '''RGB combination''' পৰিবর্তন কৰিব পাৰো | | '''Value''' ব্যবহাৰ কৰি, আমি একেই ৰংৰ বিভিন্ন ছেদ পাবল '''RGB combination''' পৰিবর্তন কৰিব পাৰো | ||
|- | |- | ||
| − | | 06:59 | + | | 06:59 |
| − | | ইয়াতে '''eyedropper''' আইকনৰ সৈতে '''Preview box'''আছে | + | | ইয়াতে '''eyedropper''' আইকনৰ সৈতে '''Preview box''' আছে |
|- | |- | ||
| − | | 07:04 | + | | 07:04 |
| − | | '''eyedropper''' আইকনৰ ওপৰত ক্লিক কৰক. | + | | '''eyedropper''' আইকনৰ ওপৰত ক্লিক কৰক. |
|- | |- | ||
| − | | 07:07 | + | | 07:07 |
| − | | পছন্দৰ ৰঙ বাছনি কৰিবলৈ কালাৰ ৰিংৰ ওপৰত যিকোনো জেগাত ক্লিক কৰক. | + | | পছন্দৰ ৰঙ বাছনি কৰিবলৈ কালাৰ ৰিংৰ ওপৰত যিকোনো জেগাত ক্লিক কৰক. |
|- | |- | ||
| − | | 07:11 | + | | 07:11 |
| − | | '''Ok''' বাটনত ক্লিক কৰক. স্ক্ৰিনত Backgroundৰ ৰঙ পৰিবর্তন হয়. | + | | '''Ok''' বাটনত ক্লিক কৰক. স্ক্ৰিনত Backgroundৰ ৰঙ পৰিবর্তন হয়. |
|- | |- | ||
| − | | 07:18 | + | | 07:18 |
| − | | সংক্ষেপতে আমি শিকিলো. | + | | সংক্ষেপতে আমি শিকিলো. |
|- | |- | ||
| − | | 07:20 | + | | 07:20 |
| − | | এই টিউটৰিয়েলত আমি শিকিছো, | + | | এই টিউটৰিয়েলত আমি শিকিছো, |
|- | |- | ||
| − | | 07:23 | + | | 07:23 |
| − | | বিভিন্ন মেনু | + | | বিভিন্ন মেনু |
|- | |- | ||
| − | | 07:24 | + | | 07:24 |
| − | | ফাইল টাইপ | + | | ফাইল টাইপ ফৰম্যাট |
|- | |- | ||
| 07:26 | | 07:26 | ||
| − | | মডেলৰ ধৰন আৰু পটভূমিৰ ৰঙ পৰিবর্তন কৰা. | + | | মডেলৰ ধৰন আৰু পটভূমিৰ ৰঙ পৰিবর্তন কৰা. |
|- | |- | ||
| − | | 07:30 | + | | 07:30 |
| − | | ইয়াতে এটা নিয়োগ আছে | + | | ইয়াতে এটা নিয়োগ আছে |
|- | |- | ||
| − | | 07:33 | + | | 07:33 |
| − | | 1. '' 'GChemPaint' ''ৰ পৰা '' 'Saccharide' '' লোড কৰক আৰু '' .mdl '' ' ফৰ্মেটত ফাইলটো সংৰক্ষণ কৰক. | + | | 1. '' 'GChemPaint' ''ৰ পৰা '' 'Saccharide' '' লোড কৰক আৰু '' .mdl '' ' ফৰ্মেটত ফাইলটো সংৰক্ষণ কৰক. |
|- | |- | ||
| − | | 07:39 | + | | 07:39 |
| − | | 2. ''Molecules viewer''' ত গঠনটো খুলক. | + | | 2. ''Molecules viewer''' ত গঠনটো খুলক. |
|- | |- | ||
| − | | 07:42 | + | | 07:42 |
| − | | 3. '''PNG'''আৰু '''PDF''' ' ফাইল টাইপত ইমেজ সংৰক্ষণ কৰক. | + | | 3. '''PNG'''আৰু '''PDF''' ' ফাইল টাইপত ইমেজ সংৰক্ষণ কৰক. |
|- | |- | ||
| − | | 07:46 | + | | 07:46 |
| − | | 4. বিভিন্ন ব্যাকগ্রাউন্ড ৰং চেষ্টা কৰক. | + | | 4. বিভিন্ন ব্যাকগ্রাউন্ড ৰং চেষ্টা কৰক. |
|- | |- | ||
| − | | 07:49 | + | | 07:49 |
| − | | তলৰ সংযোগত থকা ভিদিয়'তো চাওক । '' 'http://spoken-tutorial.org/What_is_a_Spoken_ tutorial '' | + | | তলৰ সংযোগত থকা ভিদিয়'তো চাওক । '' 'http://spoken-tutorial.org/What_is_a_Spoken_ tutorial '' |
|- | |- | ||
|07:53 | |07:53 | ||
| Line 462: | Line 460: | ||
|- | |- | ||
|08:35 | |08:35 | ||
| − | ||মই | + | ||মই মৌচুমী মেধি আই আই টি বম্বেৰ পৰা বিদায় লৈছো । দৰ্শন দিয়া বাবে ধণ্যবাদ । |
|} | |} | ||
Revision as of 13:03, 11 September 2014
| Time | Narration |
| 00:01 | নমস্কাৰ দৰ্শক সকল. 'GChem3D বৈশিষ্ট্য' এই টিউটৰিয়েললৈ স্ৱাগতম |
| 00:07 | এই টিউটৰিয়েলত, আমি |
| 00:10 | * মেনু বাৰ |
| 00:11 | * ফাইল টাইপ ফৰম্যােট |
| 00:13 | * বিভিন্ন মডেলৰ ধৰন আৰু |
| 00:15 | পটভূমিৰ ৰঙ পৰিবর্তন কৰা সম্পর্কে শিকিম |
| 00:18 | এই টিউটৰিয়েলত আমি উবুন্টু লিনাক্স অপাৰেটিং সিস্টেমৰ সংস্কৰণ 12.04 ব্যবহাৰ কৰিছো. |
| 00:24 | 'GChemPaint' সংস্কৰণ 0.12.10. |
| 00:29 | 'GChem3D' ভাৰ্চন 0.12.10. |
| 00:34 | এই টিউটৰিয়েল অনুসৰণ কৰিবলৈ আপোনি GChemPaint ৰ 'সৈতে পৰিচিত হোৱা উচিত |
| 00:38 | যদি নাজানে, প্রাসঙ্গিক টিউটৰিয়েলৰ বাবে, আমাৰ ওয়েবসাইট চাওক |
| 00:44 | আমি এটা নতুন 'GChemPaint' উইন্ডো খোলিছো. |
| 00:47 | 'টেমপ্লেট' ড্রপ ডাউন ব্যবহাৰ কৰি, |
| 00:49 | আমি Display area'('প্ৰদর্শন এলাকা') সম্মুখৰ ফালে 'Adenosine' (এডিনসিন') গঠন লোড কৰিম. |
| 00:53 | ফাইল সংৰক্ষণ কৰিবলৈ টুল বাৰত "'Save' আইকন ত ক্লিক কৰক. |
| 00:58 | Save as ডায়লগ বক্স প্ৰর্দশিত হয়. |
| 01:02 | 'GChem3D' ত ফাইলটো চাবলৈ ই এটা ফাইল ফৰম্যাটেত সংৰক্ষিত হব লাগিব যেনে, '' .mol', .mdl আৰু .pdb. ' |
| 01:11 | 'Adenosine.pdb' হিসাবে ফাইলৰ নাম টাইপ কৰক |
| 01:15 | 'ডেস্কটপত' ফাইল সংৰক্ষণ কৰিবলৈ 'ডেস্কটপত' ক্লিক কৰক. |
| 01:18 | Save' বাটনত ক্লিক কৰক. |
| 01:21 | আমি 'GChemPaint' উইন্ডোখন বন্ধ কৰিম. |
| 01:25 | এতিয়া 'GChem3D' আবেদনৰ সম্পর্কে শিকো. |
| 01:29 | 'GChem3D' 'GChemPaint' ৰ'এটা ইউটিলিটি সফটওয়্যাৰ হিচাবে ইনস্টল কৰিব পাৰি, |
| 01:34 | 'সিনাপ্টিক প্যাকেজ ম্যানেজাৰ' ব্যবহাৰ কৰি. |
| 01:38 | সিনাপ্টিক প্যাকেজ ম্যানেজাৰ লৈ যাওক. |
| 01:40 | Quick filter boxত , টাইপ কৰক 'gchempaint' . |
| 01:44 | 'GChemPaint' 'ইউটিলিটি' সম্পূর্ণ ইনস্টলেশনৰ বাবে, ইনস্টল কৰক gcu-plugin, libgcu-dbg আৰু gcu-bin |
| 01:55 | মই ইতিমধ্যে সকলো ফাইল ইনস্টল কৰিলো. |
| 01:59 | 'GChem3d' এটা 3 মাত্রিক আণবিক গঠন ভিজোয়েলাইজাৰ (visualizer) হয়. |
| 02:04 | ই GChemPaint" 'ৰ এটা ইউটিলিটি বৈশিষ্ট্য হয়. |
| 02:07 | 'GChemPaint'ত অকা গঠনবোৰ GChem3D ত দেখা যাব |
| 02:12 | 'GChem3D' 'খুলিবলৈ 'ড্যাশ হোম' 'ত ক্লিক কৰক. |
| 02:15 | search bar'ত টাইপ কৰক 'gchem3d' |
| 02:20 | "Molecules viewer আইকনত ক্লিক কৰক. |
| 02:24 | 'GChem3d Viewer" উইন্ডোত Menubar আৰু Display area আছে |
| 02:30 | আপোনি 'GChem3D' সৈতে কাম কৰিবলৈ Menubarত সকলো প্ৰয়োজনিয় কমান্ড আছে. |
| 02:36 | Display area য়ে এটা খোলা ফাইলৰ বিষয়বস্তু দেখায়. |
| 02:40 | এটা ফাইল খুলিবলৈ File নির্বাচন কৰক Openত ক্লিক কৰক. |
| 02:46 | 'Open ডায়লগ বক্স প্ৰর্দশিত হয়. |
| 02:49 | আপোনি খুলিব বিচৰা ফাইলটো নির্বাচন কৰক. |
| 02:52 | মই মোৰ ডেস্কটপত 'Adenosine.pdb' নির্বাচন কৰিম. |
| 02:57 | এতিয়া Open বাটনত ক্লিক কৰক. |
| 02:59 | ফাইল খন Display areaত প্ৰদর্শিত হয়. |
| 03:02 | এটা ইমেজ হিসাবে ভিউক সংৰক্ষণ কৰিবলৈ শিকো. |
| 03:05 | Fileত ক্লিক কৰক. Save As Image বুলি নেভিগেট কৰক". |
| 03:10 | Save as image হিসাবে' ডায়লগ বক্স প্ৰর্দশিত হয় |
| 03:12 | Width আৰু Height পেৰামিতাৰ্চ মন কৰক. |
| 03:17 | ডিফল্ট ইমেজৰ সাইজ হৈছে Width '300 পিক্সেল' ' আৰু Height' 300 পিক্সেল. |
| 03:24 | আপোনি scrollers ব্যবহাৰ কৰি মান বৃদ্ধি বা হ্রাস কৰিব পাৰিব |
| 03:29 | এতিয়া 'ফাইল টাইপ' বিকল্প. |
| 03:31 | 'GChem3D'য়ে বিভিন্ন ফাইল ফৰম্যাটক সমর্থন কৰে. |
| 03:35 | ফাইল টাইপ VRML, PDF, PNG আৰু অন্যবোৰ ড্রপ ডাউন তালিকাত পোৱা যায়. |
| 03:45 | যদি কোনো ফাইল টাইপ উল্লেখিত নাথাকে, 'GChem3d'য়ে ফাইল নামৰ পৰা ফাইল টাইপ নির্ধাৰণ কৰাৰ চেষ্টা কৰে. |
| 03:52 | যদি এইটো সফল নহয়, ডিফল্ট 'File type VRML' ব্যবহাৰ কৰা হব. |
| 03:58 | গঠনটো 'VRML' ফাইল ফৰম্যাটত সংৰক্ষণ কৰা যাওক. |
| 04:03 | VRML document বিকল্পটো নির্বাচন কৰক. |
| 04:07 | Adenosine হিসাবে ফাইলৰ নাম টাইপ কৰক. |
| 04:11 | 'ডেস্কটপত ফাইলটো সংৰক্ষণ কৰিবলৈ Desktopত ক্লিক কৰক. |
| 04:14 | Save বাটনত ক্লিক কৰক. |
| 04:17 | এতিয়া আমি ঠিক VRML ফাইল টাইপ কি শিকিম. |
| 04:22 | VRML '.wrl' এক্সটেনশন সহ এটা টেক্সট ফাইল ফৰম্যাট হয়. |
| 04:28 | 3D বহুভুজ (polygon) বৈশিষ্ট্য যেনে''vertices', 'edges', 'surface color উল্লেখ কৰিব পাৰি. |
| 04:35 | 'VRML' ফাইলবোৰ প্লেইন টেক্সটত আছে যি 'gzip' হিসাবে কম্প্রেস হয় . |
| 04:40 | 3D মডেলিং প্রোগ্রামে বস্তু আৰু দৃশ্য ইয়াত সংৰক্ষণ কৰে. |
| 04:45 | আমি সংৰক্ষিত ফাইলবোৰ খুলু. |
| 04:48 | 'Adenosine.wrl' ফাইলত সো ক্লিক কৰক. বিকল্পটো নির্বাচন কৰক Open with Text Editor. |
| 04:55 | টেক্সট এডিটৰে গঠনৰ সম্পর্কে সকলো বিস্তাৰিত দেখায়. |
| 05:01 | এতিয়া আমি ' Page Setup লৈ যাও. |
| 05:04 | 'GChem3d'য়ে প্ৰিন্টিং কৰাৰ সময়ত 300 DPI ' ৰেজল্যুশন' ব্যবহাৰ কৰে. |
| 05:09 | Page Setup' ৰ বৈশিষ্ট্য 'GChemPaint' ৰ নিচিনা একেই. |
| 05:14 | আমি ইতিমধ্যে এই সিৰিজত 'GChemPaint' টিউটৰিয়েলত আলোচনা কৰিলো |
| 05:19 | আমি উইন্ডো বন্ধ কৰিম. |
| 05:21 | এতিয়া View মেনুলৈ যাও. |
| 05:25 | View' মেনু নির্বাচন কৰক. |
| 05:27 | 'GChem3D'য়ে চাৰি ধৰনৰ মডেল ব্যবহাৰ কৰি এটা অণু (molecule)প্ৰদর্শন কৰে: |
| 05:32 | * Balls আৰু sticks * স্পেচ ফিলিং |
| 05:35 | * Cylinders আৰু * Wireframe. |
| 05:39 | Balls আৰু sticks ডিফল্ট মডেল হয়. |
| 05:42 | এই মডেল ব্যবহাৰ কৰি একাধিক বন্ড আৰু সঠিক বন্ড অবস্থান চাব পাৰি. |
| 05:48 | আমি "Space Filling'উপৰত ক্লিক কৰিম আৰু আপোনি পার্থক্যটো চাব পাৰিব |
| 05:53 | Space Filling মোদেলে কম্প্যাক্ট ফর্মত অণুবোৰ (molecules)দেখায়. |
| 05:58 | Cylinders মডেলে 'cylindrical pipes আকাৰে গঠনটো দেখায়. |
| 06:03 | 'Wireframe' মডেলে skeletal গঠন দেখায়. |
| 06:08 | এতিয়া Balls and sticks ইয়ালৈ যোৱা যাওক. |
| 06:11 | এতিয়া আমি Background color' লৈ যাও |
| 06:14 | পটভূমিৰ (Background) ডিফল্ট ৰং ক'লা হয়. |
| 06:17 | Background colorলৈ নেভিগেট কৰক, View মেনু নির্বাচন কৰক. |
| 06:21 | এটা সাবমেনু খোলে. |
| 06:23 | সাবমেনুৰ শেষত Custom color নির্বাচন কৰক. |
| 06:26 | Background color' 'উইন্ডো খোলে |
| 06:30 | আমি বিচৰা ৰঙ বাচনি কৰিবলৈ এই উইন্ডোত বিভিন্ন ক্ষেত্র আছে. |
| 06:35 | Hue বয়ৱহাৰ কৰি, আমি পটভূমিৰ ৰঙ পৰিবর্তন কৰিব পাৰিম |
| 06:39 | Scroller উপৰত ক্লিক কৰক. color circleৰ মান আৰু গতিবিধিৰ পৰিবর্তন লক্ষ্য কৰক. |
| 06:45 | Saturation ব্যবহাৰ কৰি, আমি ৰংৰ ঘনত্ব পৰিবর্তন কৰিব পাৰো |
| 06:51 | Value ব্যবহাৰ কৰি, আমি একেই ৰংৰ বিভিন্ন ছেদ পাবল RGB combination পৰিবর্তন কৰিব পাৰো |
| 06:59 | ইয়াতে eyedropper আইকনৰ সৈতে Preview box আছে |
| 07:04 | eyedropper আইকনৰ ওপৰত ক্লিক কৰক. |
| 07:07 | পছন্দৰ ৰঙ বাছনি কৰিবলৈ কালাৰ ৰিংৰ ওপৰত যিকোনো জেগাত ক্লিক কৰক. |
| 07:11 | Ok বাটনত ক্লিক কৰক. স্ক্ৰিনত Backgroundৰ ৰঙ পৰিবর্তন হয়. |
| 07:18 | সংক্ষেপতে আমি শিকিলো. |
| 07:20 | এই টিউটৰিয়েলত আমি শিকিছো, |
| 07:23 | বিভিন্ন মেনু |
| 07:24 | ফাইল টাইপ ফৰম্যাট |
| 07:26 | মডেলৰ ধৰন আৰু পটভূমিৰ ৰঙ পৰিবর্তন কৰা. |
| 07:30 | ইয়াতে এটা নিয়োগ আছে |
| 07:33 | 1. 'GChemPaint' ৰ পৰা 'Saccharide' লোড কৰক আৰু .mdl ' ফৰ্মেটত ফাইলটো সংৰক্ষণ কৰক. |
| 07:39 | 2. Molecules viewer' ত গঠনটো খুলক. |
| 07:42 | 3. PNGআৰু PDF ' ফাইল টাইপত ইমেজ সংৰক্ষণ কৰক. |
| 07:46 | 4. বিভিন্ন ব্যাকগ্রাউন্ড ৰং চেষ্টা কৰক. |
| 07:49 | তলৰ সংযোগত থকা ভিদিয়'তো চাওক । 'http://spoken-tutorial.org/What_is_a_Spoken_ tutorial |
| 07:53 | স্পৌকেন টিওটৰিয়েল প্ৰকল্পৰ সাৰাংশ ইয়াতে আছে । |
| 07:56 | যদি আপোনাৰ bandwidth ভাল নহয় তেতিয়াহলে ইয়াক download কৰিও চাব পাৰে । |
| 08:01 | স্পৌকেন টিওটৰিয়েল প্ৰকল্পৰ দলটিয়ে:স্পকেন টিওটৰিয়েলৰ সহায়েৰে কর্মশালা আদি অনুষ্ঠিত কৰে |
| 08:06 | এটা online পৰীক্ষাত উত্তীৰ্ণ হোৱা সকলক প্ৰমাণ পত্ৰ প্ৰদান কৰে । |
| 08:10 | অধিক তথ্যৰ বাবে লিখক contact@spoken-tutorial.org |
| 08:17 | স্পোকেন টিউটোৰিয়েল প্রযেক্ত এটা শিক্ষকৰ লগত কথা পতা প্রযেক্ত । |
| 08:22 | ইয়াক সহাই কৰিছে নেচনেল মিছন অন এডুকেছনেল, আই.চি.তি., এম.এইচ.আৰ.দি., ভাৰত চৰকাৰ । |
| 08:29 | অধিক তথ্যৰ বাবে চাওক:স্পোকেন হাইফেন টিউটোৰিয়েল ডত ও আৰ জি স্লেচ্ এন.এম.ই.আই.চি.তি হাইফেন ইনত্ৰো । http://spoken-tutorial.org/NMEICT-Intro] |
| 08:35 | মই মৌচুমী মেধি আই আই টি বম্বেৰ পৰা বিদায় লৈছো । দৰ্শন দিয়া বাবে ধণ্যবাদ । |