Difference between revisions of "LibreOffice-Suite-Math/C3/Set-Operations-Factorials-Cross-reference-equations/Nepali"
From Script | Spoken-Tutorial
| Line 1: | Line 1: | ||
{| border=1 | {| border=1 | ||
| − | + | |'''Time''' | |
| − | + | |'''Narration''' | |
|- | |- | ||
| − | |00 | + | |00:00 |
| लिब्रे अफिस म्याथको स्पोकन ट्युटोरियलमा स्वागत छ | | लिब्रे अफिस म्याथको स्पोकन ट्युटोरियलमा स्वागत छ | ||
|- | |- | ||
| − | |00 | + | |00:04 |
|यो ट्युटोरियलमा हामीले यी कुराहरु सिक्नेछौ | |यो ट्युटोरियलमा हामीले यी कुराहरु सिक्नेछौ | ||
|- | |- | ||
| − | |00 | + | |00:07 |
|सेट कार्य लेख्न | |सेट कार्य लेख्न | ||
|- | |- | ||
| − | |00 | + | |00:10 |
| Factorials लेख्न र | | Factorials लेख्न र | ||
|- | |- | ||
| − | |00 | + | |00:12 |
| नम्बर दिएर इक्वेसन क्रस रेफ्रेंसिंग गर्न | | नम्बर दिएर इक्वेसन क्रस रेफ्रेंसिंग गर्न | ||
|- | |- | ||
| − | |00 | + | |00:16 |
| यसको लागि, पहिलो हामीले पछिल्लो ट्यूटोरियलमा बनाएको हाम्रो उदाहरण राइटर डकुमेन्ट MathExample1.odt खोलौ | | यसको लागि, पहिलो हामीले पछिल्लो ट्यूटोरियलमा बनाएको हाम्रो उदाहरण राइटर डकुमेन्ट MathExample1.odt खोलौ | ||
|- | |- | ||
| − | |00 | + | |00:29 |
|यहाँ डकुमेन्टको अन्त्यमा जाउँ र कन्ट्रोल इन्टर थिचेर एउटा नया पेजमा जाउँ | |यहाँ डकुमेन्टको अन्त्यमा जाउँ र कन्ट्रोल इन्टर थिचेर एउटा नया पेजमा जाउँ | ||
|- | |- | ||
| − | |00 | + | |00:37 |
|र “Set Operations: ” टाइप गरौ र दुई पटक ''Enter'' थिचौं | |र “Set Operations: ” टाइप गरौ र दुई पटक ''Enter'' थिचौं | ||
|- | |- | ||
| − | |00 | + | |00:42 |
|अब म्याथ कल गरौ | |अब म्याथ कल गरौ | ||
|- | |- | ||
| − | |00 | + | |00:45 |
|हामी अगाडी जानु अघि, फन्ट साइजलाई 18 सम्म बढाउ | |हामी अगाडी जानु अघि, फन्ट साइजलाई 18 सम्म बढाउ | ||
|- | |- | ||
| − | |00 | + | |00:51 |
|एलाइनमेन्टलाई लेफ्टमा परिवर्तन गरौ | |एलाइनमेन्टलाई लेफ्टमा परिवर्तन गरौ | ||
|- | |- | ||
| − | |00 | + | |00:54 |
|अब कसरी सेट कार्यहरु लेख्ने सिकौ | |अब कसरी सेट कार्यहरु लेख्ने सिकौ | ||
|- | |- | ||
| − | |01 | + | |01:00 |
|म्याथमा सेटहरूको प्रतिनिधित्व गर्ने छुटै मार्कअप छ जुन भिन्न एलिमेन्टहरूको संग्रह हो | |म्याथमा सेटहरूको प्रतिनिधित्व गर्ने छुटै मार्कअप छ जुन भिन्न एलिमेन्टहरूको संग्रह हो | ||
|- | |- | ||
| − | |01 | + | |01:07 |
|स्क्रीनमा देखिए जस्तै फर्मुला एडिटर विन्डोमा ४ वटा सेटहरूको उदाहरण लेखौ | |स्क्रीनमा देखिए जस्तै फर्मुला एडिटर विन्डोमा ४ वटा सेटहरूको उदाहरण लेखौ | ||
|- | |- | ||
| − | |01 | + | |01:14 |
|५ एलिमेन्टहरु सहितको Set A | |५ एलिमेन्टहरु सहितको Set A | ||
|- | |- | ||
| − | |01 | + | |01:18 |
|सेट B | |सेट B | ||
|- | |- | ||
| − | |01 | + | |01:19 |
|सेट C | |सेट C | ||
|- | |- | ||
| − | |01 | + | |01:21 |
|र प्रत्येक एलिमेन्ट सहितको सेट D | |र प्रत्येक एलिमेन्ट सहितको सेट D | ||
|- | |- | ||
| − | |01 | + | |01:26 |
|याद गरौ, सेटहरूको लागि ब्राकेट लेख्न, हामी lbrace र rbrace मार्क अप प्रयोग गर्न सक्छौ | |याद गरौ, सेटहरूको लागि ब्राकेट लेख्न, हामी lbrace र rbrace मार्क अप प्रयोग गर्न सक्छौ | ||
|- | |- | ||
| − | |01 | + | |01:35 |
|अब हामी युनियनहरू र इन्टरसेक्सनहरू जस्ता सेट कार्यहरू लेख्न सक्छौ | |अब हामी युनियनहरू र इन्टरसेक्सनहरू जस्ता सेट कार्यहरू लेख्न सक्छौ | ||
|- | |- | ||
| − | |01 | + | |01:42 |
|सर्व प्रथम, एउटा युनियन कार्य लेखौ | |सर्व प्रथम, एउटा युनियन कार्य लेखौ | ||
|- | |- | ||
| − | |01 | + | |01:46 |
|हामीले यसलाई पढे जस्तै B युनियन C को मार्क अप यहि हो | |हामीले यसलाई पढे जस्तै B युनियन C को मार्क अप यहि हो | ||
|- | |- | ||
| − | |01 | + | |01:51 |
|र परिणाम सेट 1, 2, 6, 4, र 5 हुन् जसले दुवै सेटहरूमा सबै अलग एलिमेन्टहरू समावेश गर्छन् | |र परिणाम सेट 1, 2, 6, 4, र 5 हुन् जसले दुवै सेटहरूमा सबै अलग एलिमेन्टहरू समावेश गर्छन् | ||
|- | |- | ||
| − | |02 | + | |02:04 |
|इन्टरसेक्सन कार्यको लागि मार्कअप फेरी हामीले यसलाई पढ्ने जस्तै छ | |इन्टरसेक्सन कार्यको लागि मार्कअप फेरी हामीले यसलाई पढ्ने जस्तै छ | ||
|- | |- | ||
| − | |02 | + | |02:10 |
|इन्टरसेक्सनले दुवै सेटहरूबाट मिल्ने एलेमेन्टहरू मात्र समावेश गर्छ | |इन्टरसेक्सनले दुवै सेटहरूबाट मिल्ने एलेमेन्टहरू मात्र समावेश गर्छ | ||
|- | |- | ||
| − | |02 | + | |02:16 |
|त्यसैले B इन्टरसेक्सन D को परिणाम 6 हो | |त्यसैले B इन्टरसेक्सन D को परिणाम 6 हो | ||
|- | |- | ||
| − | |02 | + | |02:23 |
|र सबै सेट C को एलिमेन्ट सेट A मा पनि भएकोले हामी सेट C लाई सेट A को सबसेट लेख्न सक्छौं | |र सबै सेट C को एलिमेन्ट सेट A मा पनि भएकोले हामी सेट C लाई सेट A को सबसेट लेख्न सक्छौं | ||
|- | |- | ||
| − | |02 | + | |02:35 |
|यसको मार्कअप C सबसेट A हो | |यसको मार्कअप C सबसेट A हो | ||
|- | |- | ||
| − | |02 | + | |02:42 |
|तपाई एलिमेंट्स विन्डोको तेस्रो आइकनमा क्लिक गरेर थप सेट कार्यहरु लेख्न सिक्न सक्नुहुन्छ | |तपाई एलिमेंट्स विन्डोको तेस्रो आइकनमा क्लिक गरेर थप सेट कार्यहरु लेख्न सिक्न सक्नुहुन्छ | ||
|- | |- | ||
| − | |02 | + | |02:51 |
|View> Elements> Set Operations मा जाऊ | |View> Elements> Set Operations मा जाऊ | ||
|- | |- | ||
| − | |02 | + | |02:59 |
|अब आफ्नो काम सेभ गरौ | |अब आफ्नो काम सेभ गरौ | ||
|- | |- | ||
| − | |03 | + | |03:02 |
|File>Saveमा क्लिक गरौ | |File>Saveमा क्लिक गरौ | ||
|- | |- | ||
| − | |03 | + | |03:06 |
|अब Factorial फंक्सन लेखौ | |अब Factorial फंक्सन लेखौ | ||
|- | |- | ||
| − | |03 | + | |03:11 |
|हामीले छिट्टै लेख्न गइरहेको तीन फर्मुलाहरूको लागि हामी 1 देखि 3 नम्बर तोक्नेछौँ | |हामीले छिट्टै लेख्न गइरहेको तीन फर्मुलाहरूको लागि हामी 1 देखि 3 नम्बर तोक्नेछौँ | ||
|- | |- | ||
| − | |03 | + | |03:19 |
|यिनीहरुले राइटर डकुमेन्ट भित्र कहिँ पनि तिनीहरुलाई क्रस रेफरेन्स गर्न सहयोग गर्नेछन् | |यिनीहरुले राइटर डकुमेन्ट भित्र कहिँ पनि तिनीहरुलाई क्रस रेफरेन्स गर्न सहयोग गर्नेछन् | ||
|- | |- | ||
| − | |03 | + | |03:25 |
|बिस्तारै राइटर ग्रे बक्स बाहिर तीन पटक क्लिक गरेर एक नयाँ पेजमा जाउँ | |बिस्तारै राइटर ग्रे बक्स बाहिर तीन पटक क्लिक गरेर एक नयाँ पेजमा जाउँ | ||
|- | |- | ||
| − | |03 | + | |03:33 |
|कन्ट्रोल- इन्टर थिचौं | |कन्ट्रोल- इन्टर थिचौं | ||
|- | |- | ||
| − | |03 | + | |03:36 |
| “Factorial Function: ” टाइप गरौ र इन्टर दुई पटक थिचौं | | “Factorial Function: ” टाइप गरौ र इन्टर दुई पटक थिचौं | ||
|- | |- | ||
| − | |03 | + | |03:42 |
|अब हामीलाई कसरी म्याथ कल गर्ने थाहा छ | |अब हामीलाई कसरी म्याथ कल गर्ने थाहा छ | ||
|- | |- | ||
| − | |03 | + | |03:45 |
|तर त्यहाँ राइटरमा म्याथ अब्जेक्ट ल्याउने अर्को उपाय छ | |तर त्यहाँ राइटरमा म्याथ अब्जेक्ट ल्याउने अर्को उपाय छ | ||
|- | |- | ||
| − | |03 | + | |03:51 |
|यसको लागि राइटर डकुमेन्टमा केवल ‘f n’ लेखौ र F3 थिचौं | |यसको लागि राइटर डकुमेन्टमा केवल ‘f n’ लेखौ र F3 थिचौं | ||
|- | |- | ||
| − | |03 | + | |03:59 |
|हामी अब एउटा नयाँ म्याथ अब्जेक्ट देख्दैछौं जसले E बराबर m c स्क्वार छ भन्छ | |हामी अब एउटा नयाँ म्याथ अब्जेक्ट देख्दैछौं जसले E बराबर m c स्क्वार छ भन्छ | ||
|- | |- | ||
| − | |04 | + | |04:07 |
|र साथै, बायाँ प्यारेंथेसिस भित्र नम्बर वान छ | |र साथै, बायाँ प्यारेंथेसिस भित्र नम्बर वान छ | ||
|- | |- | ||
| − | |04 | + | |04:14 |
|मतलब, हामी कहिँ पनि डकुमेन्टमा नम्बर 1 संग यो फर्मुला क्रस रेफरेन्स गर्न सक्छौं | |मतलब, हामी कहिँ पनि डकुमेन्टमा नम्बर 1 संग यो फर्मुला क्रस रेफरेन्स गर्न सक्छौं | ||
|- | |- | ||
| − | |04 | + | |04:22 |
|हामी पछि यो कसरी गर्ने बिस्तृत रुपमा सिक्ने छौ | |हामी पछि यो कसरी गर्ने बिस्तृत रुपमा सिक्ने छौ | ||
|- | |- | ||
| − | |04 | + | |04:27 |
|अहिले लाई म्याथ अब्जेक्टमा डबल क्लिक गरौ | |अहिले लाई म्याथ अब्जेक्टमा डबल क्लिक गरौ | ||
|- | |- | ||
| − | |04 | + | |04:32 |
|र फर्म्याटिंग गरौ, फन्ट साइज 18 र लेफ्ट एलाइनमेन्ट छानौं | |र फर्म्याटिंग गरौ, फन्ट साइज 18 र लेफ्ट एलाइनमेन्ट छानौं | ||
|- | |- | ||
| − | |04 | + | |04:40 |
|ल, अब फ्याक्टोरियलको लागि एउटा उदाहरण लेखौ | |ल, अब फ्याक्टोरियलको लागि एउटा उदाहरण लेखौ | ||
|- | |- | ||
| − | |04 | + | |04:44 |
|मार्क अप ‘fact’ले फ्याक्टोरियल संकेत गर्छ | |मार्क अप ‘fact’ले फ्याक्टोरियल संकेत गर्छ | ||
|- | |- | ||
| − | |04 | + | |04:50 |
|त्यसैले हामीसँग भएको फर्मुलालाई पुनर्लेखन गरौं | |त्यसैले हामीसँग भएको फर्मुलालाई पुनर्लेखन गरौं | ||
|- | |- | ||
| − | |04 | + | |04:55 |
|5 फ्याक्टोरियल = 5 गुणा 4 गुणा 3 गुणा 2 गुणा 1 = 120 | |5 फ्याक्टोरियल = 5 गुणा 4 गुणा 3 गुणा 2 गुणा 1 = 120 | ||
|- | |- | ||
| − | |05 | + | |05:07 |
|यहाँको मार्क अप याद गरौँ | |यहाँको मार्क अप याद गरौँ | ||
|- | |- | ||
| − | |05 | + | |05:09 |
|यहाँ एउटा नयाँ म्याथ अब्जेक्टमा हाम्रो अर्को फर्मुला लेखौ | |यहाँ एउटा नयाँ म्याथ अब्जेक्टमा हाम्रो अर्को फर्मुला लेखौ | ||
|- | |- | ||
| − | |05 | + | |05:14 |
|सर्व प्रथम, यसको लागि यो राइटर ग्रे बक्स बाहिर तीन पटक बिस्तारै क्लिक गरौ | |सर्व प्रथम, यसको लागि यो राइटर ग्रे बक्स बाहिर तीन पटक बिस्तारै क्लिक गरौ | ||
|- | |- | ||
| − | |05 | + | |05:23 |
|यो पेजको अन्तमा जान डाउन एरो दुई वा तीन पटक थिच्नुहोस् | |यो पेजको अन्तमा जान डाउन एरो दुई वा तीन पटक थिच्नुहोस् | ||
|- | |- | ||
| − | |05 | + | |05:30 |
|र ‘f n’ टाइप गरौ र दोस्रो म्याथ अब्जेक्ट ल्याउन F3 थिचौं | |र ‘f n’ टाइप गरौ र दोस्रो म्याथ अब्जेक्ट ल्याउन F3 थिचौं | ||
|- | |- | ||
| − | |05 | + | |05:37 |
|फेरी, हामी फर्म्याटिंग दोहोराउनेछौं | |फेरी, हामी फर्म्याटिंग दोहोराउनेछौं | ||
|- | |- | ||
| − | |05 | + | |05:46 |
|र भएको फर्मुलालाई फ्याक्टोरियल परिभाषाले पुनर्लेखन गरौ | |र भएको फर्मुलालाई फ्याक्टोरियल परिभाषाले पुनर्लेखन गरौ | ||
|- | |- | ||
| − | |05 | + | |05:52 |
|N factorial is equal to prod from k = 1 to n of k. | |N factorial is equal to prod from k = 1 to n of k. | ||
|- | |- | ||
| − | |06 | + | |06:01 |
| जोडलाई सिग्मा ले जनाए जस्तै ‘prod’ ले गुणा जनाउँछ | | जोडलाई सिग्मा ले जनाए जस्तै ‘prod’ ले गुणा जनाउँछ | ||
|- | |- | ||
| − | |06 | + | |06:10 |
|अब, पहिलो दुई जस्तै एउटा तेस्रो म्याथ अब्जेक्ट सुरु गरौ | |अब, पहिलो दुई जस्तै एउटा तेस्रो म्याथ अब्जेक्ट सुरु गरौ | ||
|- | |- | ||
| − | |06 | + | |06:20 |
|र स्क्रिनमा देखाइएको जस्तै फ्याक्टोरियल परिभाषालाई दुई कन्डिसनल फर्मुलाहरूको रूपमा पुनर्लेखन गरौ | |र स्क्रिनमा देखाइएको जस्तै फ्याक्टोरियल परिभाषालाई दुई कन्डिसनल फर्मुलाहरूको रूपमा पुनर्लेखन गरौ | ||
|- | |- | ||
| − | |06 | + | |06:30 |
|मार्क अप ‘binom’ याद गरौँ जसले दुई एलिमेन्टहरुको एउटा ठाडो चाङ देखाउँछ र राम्रोसँग एलाइन हुन मद्दत गर्छ | |मार्क अप ‘binom’ याद गरौँ जसले दुई एलिमेन्टहरुको एउटा ठाडो चाङ देखाउँछ र राम्रोसँग एलाइन हुन मद्दत गर्छ | ||
|- | |- | ||
| − | |06 | + | |06:42 |
| हामी यी फर्मुलाहरूलाई कसरी क्रस रेफ्रेन्स गर्ने सिक्नेछौं | | हामी यी फर्मुलाहरूलाई कसरी क्रस रेफ्रेन्स गर्ने सिक्नेछौं | ||
|- | |- | ||
| − | |06 | + | |06:47 |
|यसको लागि, एउटा नयाँ पेजमा जाऊ | |यसको लागि, एउटा नयाँ पेजमा जाऊ | ||
|- | |- | ||
| − | |06 | + | |06:51 |
|र टाइप गरौँ: An example of factorial is provided here: | |र टाइप गरौँ: An example of factorial is provided here: | ||
|- | |- | ||
| − | |06 | + | |06:59 |
|अब इन्सर्ट मेनुमा र क्रस रेफेरेन्समा क्लिक गरौ | |अब इन्सर्ट मेनुमा र क्रस रेफेरेन्समा क्लिक गरौ | ||
|- | |- | ||
| − | |07 | + | |07:06 |
|नयाँ पप अपमा, सुचीमा “Text” छानौ | |नयाँ पप अपमा, सुचीमा “Text” छानौ | ||
|- | |- | ||
| − | |07 | + | |07:12 |
|अनि हामीले लेखेको सेलेक्सन सुचीमा पहिलो आइटम सङ्केत गर्ने पहिलो फ्याक्टोरियल फर्मुला छानौ | |अनि हामीले लेखेको सेलेक्सन सुचीमा पहिलो आइटम सङ्केत गर्ने पहिलो फ्याक्टोरियल फर्मुला छानौ | ||
|- | |- | ||
| − | |07 | + | |07:21 |
|अब ‘Insert reference tool’ सुचीमा रेफरेन्स छानौ र इन्सर्टमा एक पटक क्लिक गरौ र बन्द गरौ | |अब ‘Insert reference tool’ सुचीमा रेफरेन्स छानौ र इन्सर्टमा एक पटक क्लिक गरौ र बन्द गरौ | ||
|- | |- | ||
| − | |07 | + | |07:31 |
|ल, प्यारेंथेसिसमा नम्बर वान हाम्रो टेक्स्टको छेउमा देखिएको छ, र काम सकियो | |ल, प्यारेंथेसिसमा नम्बर वान हाम्रो टेक्स्टको छेउमा देखिएको छ, र काम सकियो | ||
|- | |- | ||
| − | |07 | + | |07:39 |
|यसलाई यो नम्बरमा क्लिक गरेर परिक्षण गरौँ | |यसलाई यो नम्बरमा क्लिक गरेर परिक्षण गरौँ | ||
|- | |- | ||
| − | |07 | + | |07:43 |
|र याद गरौ, कर्सर हामीले पहिलो फर्मुला लेखेको स्थानमा पुगेको छ | |र याद गरौ, कर्सर हामीले पहिलो फर्मुला लेखेको स्थानमा पुगेको छ | ||
|- | |- | ||
| − | |07 | + | |07:51 |
|ल, यसरी हामी राइटर डकुमेन्ट भित्र कहिँ पनि म्याथ फर्मुला क्रस रेफरेन्स गर्न सक्छौं | |ल, यसरी हामी राइटर डकुमेन्ट भित्र कहिँ पनि म्याथ फर्मुला क्रस रेफरेन्स गर्न सक्छौं | ||
|- | |- | ||
| − | |07 | + | |07:58 |
|आफ्नो काम सेभ गरौ | |आफ्नो काम सेभ गरौ | ||
|- | |- | ||
| − | |08 | + | |08:01 |
|यहाँ म्याथको लागि केही सन्दर्भ लिंकहरु छन् | |यहाँ म्याथको लागि केही सन्दर्भ लिंकहरु छन् | ||
|- | |- | ||
| − | |08 | + | |08:06 |
|Libreoffice.org लिंकबाट निर्देशनहरु डाउनलोड गरौ | |Libreoffice.org लिंकबाट निर्देशनहरु डाउनलोड गरौ | ||
|- | |- | ||
| − | |08 | + | |08:14 |
|तपाई म्याथको थप जानकारीको लागि निम्न वेबसाइट पनि हेर्न सक्नुहुन्छ | |तपाई म्याथको थप जानकारीको लागि निम्न वेबसाइट पनि हेर्न सक्नुहुन्छ | ||
|- | |- | ||
| − | |08 | + | |08:20 |
|र अन्तमा, यहाँ तपाईको लागि एक कार्य छ, राइटर डकुमेन्ट प्रयोग गरौ | |र अन्तमा, यहाँ तपाईको लागि एक कार्य छ, राइटर डकुमेन्ट प्रयोग गरौ | ||
|- | |- | ||
| − | |08 | + | |08:25 |
|यो टुटोरियलको उदाहरण सेटहरू प्रयोग गरेर: यदि A युनियन( B युनियन C) बराबर (A युनियन B)युनियन C छ/छैन जाच्नुहोस् | |यो टुटोरियलको उदाहरण सेटहरू प्रयोग गरेर: यदि A युनियन( B युनियन C) बराबर (A युनियन B)युनियन C छ/छैन जाच्नुहोस् | ||
|- | |- | ||
| − | |08 | + | |08:40 |
|A माइनस B को परिणाम लेख्नुहोस् | |A माइनस B को परिणाम लेख्नुहोस् | ||
|- | |- | ||
| − | |08 | + | |08:43 |
|र राइटर डकुमेन्टमा दोस्रो र तेस्रो फ्याक्टोरियल फर्मुला क्रस रेफरेन्स गर्नुहोस | |र राइटर डकुमेन्टमा दोस्रो र तेस्रो फ्याक्टोरियल फर्मुला क्रस रेफरेन्स गर्नुहोस | ||
|- | |- | ||
| − | |08 | + | |08:51 |
|यसले हामीलाई यो लिब्रे अफिस म्याथको सेट, फ्याक्टोरियल र क्रस रेफेरेंसिंग ट्युटोरियलको अन्त्यमा ल्याएको छ | |यसले हामीलाई यो लिब्रे अफिस म्याथको सेट, फ्याक्टोरियल र क्रस रेफेरेंसिंग ट्युटोरियलको अन्त्यमा ल्याएको छ | ||
|- | |- | ||
| − | |08 | + | |08:59 |
||संक्षेपमा, हामीले निम्न बिषयहरु सिक्यौ: | ||संक्षेपमा, हामीले निम्न बिषयहरु सिक्यौ: | ||
|- | |- | ||
| − | |09 | + | |09:03 |
|सेट कार्य लेख्न | |सेट कार्य लेख्न | ||
|- | |- | ||
| − | |09 | + | |09:05 |
|फ्याक्टोरियलहरू लेख्न र | |फ्याक्टोरियलहरू लेख्न र | ||
|- | |- | ||
| − | |09 | + | |09:08 |
|नम्बरबाट इक्वेसनहरू क्रस रेफरेन्स गर्न | |नम्बरबाट इक्वेसनहरू क्रस रेफरेन्स गर्न | ||
|- | |- | ||
| − | |09 | + | |09:11 |
| स्पोकन ट्युटोरियल प्रोजेक्ट टक टु अ टिचर प्रोजेक्टको एक भाग हो | | स्पोकन ट्युटोरियल प्रोजेक्ट टक टु अ टिचर प्रोजेक्टको एक भाग हो | ||
यसलाई नेशनल मिसन अन एजुकेसन थ्रु आइसीटी, MHRD, भारत सरकारको सहयोग रहेको छ | यसलाई नेशनल मिसन अन एजुकेसन थ्रु आइसीटी, MHRD, भारत सरकारको सहयोग रहेको छ | ||
|- | |- | ||
| − | |09 | + | |09:23 |
| यो प्रोजेक्टलाई http://spoken-tutorial.org ले संयोजन गरेको छ | | यो प्रोजेक्टलाई http://spoken-tutorial.org ले संयोजन गरेको छ | ||
|- | |- | ||
| − | |09 | + | |09:27 |
| यस सम्बन्धि थप जानकारी तलको लिंकमा उपलब्ध छ | | यस सम्बन्धि थप जानकारी तलको लिंकमा उपलब्ध छ | ||
|- | |- | ||
| − | |09 | + | |09:32 |
| यो ट्युटोरियलमा मन्दिरा थापाको योगदान रहेको छ र सर्बशिक्षा नेपालबाट म मन्दिरा बिदा हुदैछुँ, सहभागिताको लागि धन्यबाद, नमस्कार | | यो ट्युटोरियलमा मन्दिरा थापाको योगदान रहेको छ र सर्बशिक्षा नेपालबाट म मन्दिरा बिदा हुदैछुँ, सहभागिताको लागि धन्यबाद, नमस्कार | ||
Revision as of 17:19, 22 July 2014
| Time | Narration |
| 00:00 | लिब्रे अफिस म्याथको स्पोकन ट्युटोरियलमा स्वागत छ |
| 00:04 | यो ट्युटोरियलमा हामीले यी कुराहरु सिक्नेछौ |
| 00:07 | सेट कार्य लेख्न |
| 00:10 | Factorials लेख्न र |
| 00:12 | नम्बर दिएर इक्वेसन क्रस रेफ्रेंसिंग गर्न |
| 00:16 | यसको लागि, पहिलो हामीले पछिल्लो ट्यूटोरियलमा बनाएको हाम्रो उदाहरण राइटर डकुमेन्ट MathExample1.odt खोलौ |
| 00:29 | यहाँ डकुमेन्टको अन्त्यमा जाउँ र कन्ट्रोल इन्टर थिचेर एउटा नया पेजमा जाउँ |
| 00:37 | र “Set Operations: ” टाइप गरौ र दुई पटक Enter थिचौं |
| 00:42 | अब म्याथ कल गरौ |
| 00:45 | हामी अगाडी जानु अघि, फन्ट साइजलाई 18 सम्म बढाउ |
| 00:51 | एलाइनमेन्टलाई लेफ्टमा परिवर्तन गरौ |
| 00:54 | अब कसरी सेट कार्यहरु लेख्ने सिकौ |
| 01:00 | म्याथमा सेटहरूको प्रतिनिधित्व गर्ने छुटै मार्कअप छ जुन भिन्न एलिमेन्टहरूको संग्रह हो |
| 01:07 | स्क्रीनमा देखिए जस्तै फर्मुला एडिटर विन्डोमा ४ वटा सेटहरूको उदाहरण लेखौ |
| 01:14 | ५ एलिमेन्टहरु सहितको Set A |
| 01:18 | सेट B |
| 01:19 | सेट C |
| 01:21 | र प्रत्येक एलिमेन्ट सहितको सेट D |
| 01:26 | याद गरौ, सेटहरूको लागि ब्राकेट लेख्न, हामी lbrace र rbrace मार्क अप प्रयोग गर्न सक्छौ |
| 01:35 | अब हामी युनियनहरू र इन्टरसेक्सनहरू जस्ता सेट कार्यहरू लेख्न सक्छौ |
| 01:42 | सर्व प्रथम, एउटा युनियन कार्य लेखौ |
| 01:46 | हामीले यसलाई पढे जस्तै B युनियन C को मार्क अप यहि हो |
| 01:51 | र परिणाम सेट 1, 2, 6, 4, र 5 हुन् जसले दुवै सेटहरूमा सबै अलग एलिमेन्टहरू समावेश गर्छन् |
| 02:04 | इन्टरसेक्सन कार्यको लागि मार्कअप फेरी हामीले यसलाई पढ्ने जस्तै छ |
| 02:10 | इन्टरसेक्सनले दुवै सेटहरूबाट मिल्ने एलेमेन्टहरू मात्र समावेश गर्छ |
| 02:16 | त्यसैले B इन्टरसेक्सन D को परिणाम 6 हो |
| 02:23 | र सबै सेट C को एलिमेन्ट सेट A मा पनि भएकोले हामी सेट C लाई सेट A को सबसेट लेख्न सक्छौं |
| 02:35 | यसको मार्कअप C सबसेट A हो |
| 02:42 | तपाई एलिमेंट्स विन्डोको तेस्रो आइकनमा क्लिक गरेर थप सेट कार्यहरु लेख्न सिक्न सक्नुहुन्छ |
| 02:51 | View> Elements> Set Operations मा जाऊ |
| 02:59 | अब आफ्नो काम सेभ गरौ |
| 03:02 | File>Saveमा क्लिक गरौ |
| 03:06 | अब Factorial फंक्सन लेखौ |
| 03:11 | हामीले छिट्टै लेख्न गइरहेको तीन फर्मुलाहरूको लागि हामी 1 देखि 3 नम्बर तोक्नेछौँ |
| 03:19 | यिनीहरुले राइटर डकुमेन्ट भित्र कहिँ पनि तिनीहरुलाई क्रस रेफरेन्स गर्न सहयोग गर्नेछन् |
| 03:25 | बिस्तारै राइटर ग्रे बक्स बाहिर तीन पटक क्लिक गरेर एक नयाँ पेजमा जाउँ |
| 03:33 | कन्ट्रोल- इन्टर थिचौं |
| 03:36 | “Factorial Function: ” टाइप गरौ र इन्टर दुई पटक थिचौं |
| 03:42 | अब हामीलाई कसरी म्याथ कल गर्ने थाहा छ |
| 03:45 | तर त्यहाँ राइटरमा म्याथ अब्जेक्ट ल्याउने अर्को उपाय छ |
| 03:51 | यसको लागि राइटर डकुमेन्टमा केवल ‘f n’ लेखौ र F3 थिचौं |
| 03:59 | हामी अब एउटा नयाँ म्याथ अब्जेक्ट देख्दैछौं जसले E बराबर m c स्क्वार छ भन्छ |
| 04:07 | र साथै, बायाँ प्यारेंथेसिस भित्र नम्बर वान छ |
| 04:14 | मतलब, हामी कहिँ पनि डकुमेन्टमा नम्बर 1 संग यो फर्मुला क्रस रेफरेन्स गर्न सक्छौं |
| 04:22 | हामी पछि यो कसरी गर्ने बिस्तृत रुपमा सिक्ने छौ |
| 04:27 | अहिले लाई म्याथ अब्जेक्टमा डबल क्लिक गरौ |
| 04:32 | र फर्म्याटिंग गरौ, फन्ट साइज 18 र लेफ्ट एलाइनमेन्ट छानौं |
| 04:40 | ल, अब फ्याक्टोरियलको लागि एउटा उदाहरण लेखौ |
| 04:44 | मार्क अप ‘fact’ले फ्याक्टोरियल संकेत गर्छ |
| 04:50 | त्यसैले हामीसँग भएको फर्मुलालाई पुनर्लेखन गरौं |
| 04:55 | 5 फ्याक्टोरियल = 5 गुणा 4 गुणा 3 गुणा 2 गुणा 1 = 120 |
| 05:07 | यहाँको मार्क अप याद गरौँ |
| 05:09 | यहाँ एउटा नयाँ म्याथ अब्जेक्टमा हाम्रो अर्को फर्मुला लेखौ |
| 05:14 | सर्व प्रथम, यसको लागि यो राइटर ग्रे बक्स बाहिर तीन पटक बिस्तारै क्लिक गरौ |
| 05:23 | यो पेजको अन्तमा जान डाउन एरो दुई वा तीन पटक थिच्नुहोस् |
| 05:30 | र ‘f n’ टाइप गरौ र दोस्रो म्याथ अब्जेक्ट ल्याउन F3 थिचौं |
| 05:37 | फेरी, हामी फर्म्याटिंग दोहोराउनेछौं |
| 05:46 | र भएको फर्मुलालाई फ्याक्टोरियल परिभाषाले पुनर्लेखन गरौ |
| 05:52 | N factorial is equal to prod from k = 1 to n of k. |
| 06:01 | जोडलाई सिग्मा ले जनाए जस्तै ‘prod’ ले गुणा जनाउँछ |
| 06:10 | अब, पहिलो दुई जस्तै एउटा तेस्रो म्याथ अब्जेक्ट सुरु गरौ |
| 06:20 | र स्क्रिनमा देखाइएको जस्तै फ्याक्टोरियल परिभाषालाई दुई कन्डिसनल फर्मुलाहरूको रूपमा पुनर्लेखन गरौ |
| 06:30 | मार्क अप ‘binom’ याद गरौँ जसले दुई एलिमेन्टहरुको एउटा ठाडो चाङ देखाउँछ र राम्रोसँग एलाइन हुन मद्दत गर्छ |
| 06:42 | हामी यी फर्मुलाहरूलाई कसरी क्रस रेफ्रेन्स गर्ने सिक्नेछौं |
| 06:47 | यसको लागि, एउटा नयाँ पेजमा जाऊ |
| 06:51 | र टाइप गरौँ: An example of factorial is provided here: |
| 06:59 | अब इन्सर्ट मेनुमा र क्रस रेफेरेन्समा क्लिक गरौ |
| 07:06 | नयाँ पप अपमा, सुचीमा “Text” छानौ |
| 07:12 | अनि हामीले लेखेको सेलेक्सन सुचीमा पहिलो आइटम सङ्केत गर्ने पहिलो फ्याक्टोरियल फर्मुला छानौ |
| 07:21 | अब ‘Insert reference tool’ सुचीमा रेफरेन्स छानौ र इन्सर्टमा एक पटक क्लिक गरौ र बन्द गरौ |
| 07:31 | ल, प्यारेंथेसिसमा नम्बर वान हाम्रो टेक्स्टको छेउमा देखिएको छ, र काम सकियो |
| 07:39 | यसलाई यो नम्बरमा क्लिक गरेर परिक्षण गरौँ |
| 07:43 | र याद गरौ, कर्सर हामीले पहिलो फर्मुला लेखेको स्थानमा पुगेको छ |
| 07:51 | ल, यसरी हामी राइटर डकुमेन्ट भित्र कहिँ पनि म्याथ फर्मुला क्रस रेफरेन्स गर्न सक्छौं |
| 07:58 | आफ्नो काम सेभ गरौ |
| 08:01 | यहाँ म्याथको लागि केही सन्दर्भ लिंकहरु छन् |
| 08:06 | Libreoffice.org लिंकबाट निर्देशनहरु डाउनलोड गरौ |
| 08:14 | तपाई म्याथको थप जानकारीको लागि निम्न वेबसाइट पनि हेर्न सक्नुहुन्छ |
| 08:20 | र अन्तमा, यहाँ तपाईको लागि एक कार्य छ, राइटर डकुमेन्ट प्रयोग गरौ |
| 08:25 | यो टुटोरियलको उदाहरण सेटहरू प्रयोग गरेर: यदि A युनियन( B युनियन C) बराबर (A युनियन B)युनियन C छ/छैन जाच्नुहोस् |
| 08:40 | A माइनस B को परिणाम लेख्नुहोस् |
| 08:43 | र राइटर डकुमेन्टमा दोस्रो र तेस्रो फ्याक्टोरियल फर्मुला क्रस रेफरेन्स गर्नुहोस |
| 08:51 | यसले हामीलाई यो लिब्रे अफिस म्याथको सेट, फ्याक्टोरियल र क्रस रेफेरेंसिंग ट्युटोरियलको अन्त्यमा ल्याएको छ |
| 08:59 | संक्षेपमा, हामीले निम्न बिषयहरु सिक्यौ: |
| 09:03 | सेट कार्य लेख्न |
| 09:05 | फ्याक्टोरियलहरू लेख्न र |
| 09:08 | नम्बरबाट इक्वेसनहरू क्रस रेफरेन्स गर्न |
| 09:11 | स्पोकन ट्युटोरियल प्रोजेक्ट टक टु अ टिचर प्रोजेक्टको एक भाग हो
यसलाई नेशनल मिसन अन एजुकेसन थ्रु आइसीटी, MHRD, भारत सरकारको सहयोग रहेको छ |
| 09:23 | यो प्रोजेक्टलाई http://spoken-tutorial.org ले संयोजन गरेको छ |
| 09:27 | यस सम्बन्धि थप जानकारी तलको लिंकमा उपलब्ध छ |
| 09:32 | यो ट्युटोरियलमा मन्दिरा थापाको योगदान रहेको छ र सर्बशिक्षा नेपालबाट म मन्दिरा बिदा हुदैछुँ, सहभागिताको लागि धन्यबाद, नमस्कार |