Difference between revisions of "Advanced-Cpp/C2/Inheritance/Assamese"
From Script | Spoken-Tutorial
| Line 1: | Line 1: | ||
{| border=1 | {| border=1 | ||
| − | | | + | | Time |
| − | | | + | | Narration |
|- | |- | ||
| 00:01 | | 00:01 | ||
| Line 28: | Line 28: | ||
|- | |- | ||
| 00:19 | | 00:19 | ||
| − | | | + | | উবুন্টু অপাৰেটিং সিস্টেম সংস্কৰণ 11.10 |
|- | |- | ||
| 00:24 | | 00:24 | ||
| − | | | + | | g++ compiler সংস্কৰণ 4.6.1 |
|- | |- | ||
| Line 145: | Line 145: | ||
|- | |- | ||
| 02:23 | | 02:23 | ||
| − | | আমাৰ ফাইলৰ নাম | + | | আমাৰ ফাইলৰ নাম exam_inherit.cpp হয় |
|- | |- | ||
| Line 152: | Line 152: | ||
|- | |- | ||
| 02:35 | | 02:35 | ||
| − | |এইটো আমাৰ হেডাৰ ফাইল | + | |এইটো আমাৰ হেডাৰ ফাইল Iostream |
|- | |- | ||
| Line 160: | Line 160: | ||
|- | |- | ||
| 02:42 | | 02:42 | ||
| − | | ইয়াত আমাৰ উচৰত | + | | ইয়াত আমাৰ উচৰত student" বর্গ আছে |
|- | |- | ||
| 02:44 | | 02:44 | ||
| − | | তাৰপিছত আমাৰ উচৰত class studentৰ private মেমবাৰ হিচাবে integer ভেৰিয়েবল | + | | তাৰপিছত আমাৰ উচৰত class studentৰ private মেমবাৰ হিচাবে integer ভেৰিয়েবল roll_no আৰু character array name আছে |
|- | |- | ||
| 02:53 | | 02:53 | ||
| − | | ফাংশন | + | | ফাংশন input আৰু ফাংশন display ক্লাছ ছাত্রৰ (student)পাবলিক ফাংশন হয় . |
|- | |- | ||
| 02:59 | | 02:59 | ||
| − | | ইয়াত আমি roll no. আৰু name of the student ক গ্রহণ কৰিবলৈ আমি | + | | ইয়াত আমি roll no. আৰু name of the student ক গ্রহণ কৰিবলৈ আমি input ফাংশন ব্যবহাৰ কৰিম. |
|- | |- | ||
| 03:06 | | 03:06 | ||
| − | | তাৰপিছত অামাৰ উচৰত roll_no আৰু name প্রদর্শন কৰিবলৈ | + | | তাৰপিছত অামাৰ উচৰত roll_no আৰু name প্রদর্শন কৰিবলৈ display ফাংশন আছে. |
|- | |- | ||
| 03:11 | | 03:11 | ||
| − | | ইয়াতে আমাৰ উচৰত অন্য এটা ক্লাছ আছে | + | | ইয়াতে আমাৰ উচৰত অন্য এটা ক্লাছ আছে exam_inherit. |
|- | |- | ||
| Line 192: | Line 192: | ||
|- | |- | ||
| 03:23 | | 03:23 | ||
| − | | তাৰপিছত আমি | + | | তাৰপিছত আমি sub1, sub2, sub3 আৰু total দিক্লেয়াৰ কৰিছো |
|- | |- | ||
| 03:28 | | 03:28 | ||
| − | | private ভেৰিয়েবল হিচাবে | + | | private ভেৰিয়েবল হিচাবে class exam_inherit. |
|- | |- | ||
| 03:33 | | 03:33 | ||
| Line 202: | Line 202: | ||
|- | |- | ||
| 03:41 | | 03:41 | ||
| − | | ইয়াত আমি | + | | ইয়াত আমি exam_inherit" ক্লাছ বন্ধ কৰিম |
|- | |- | ||
| 03:44 | | 03:44 | ||
| − | | এতিয়া আমি তিনটা বিষয়ৰ মাৰ্ক্চ গ্রহণ কৰিবলৈ | + | | এতিয়া আমি তিনটা বিষয়ৰ মাৰ্ক্চ গ্রহণ কৰিবলৈ input_exam ফাংশন ব্যবহাৰ কৰিছো. |
|- | |- | ||
| 03:52 | | 03:52 | ||
| − | | ইয়াতে, আমি তিনটা বিষয়ৰ মোট নিৰুপণ কৰিবলৈ | + | | ইয়াতে, আমি তিনটা বিষয়ৰ মোট নিৰুপণ কৰিবলৈ display_exam ফাংশন ব্যবহাৰ কৰিছো. |
|- | |- | ||
| Line 218: | Line 218: | ||
|- | |- | ||
| 04:01 | | 04:01 | ||
| − | | এইটো আমাৰ | + | | এইটো আমাৰ main function হয়. |
|- | |- | ||
| Line 258: | Line 258: | ||
|- | |- | ||
| 04:43 | | 04:43 | ||
| − | | | + | | ./exam Enter টিপক. |
|- | |- | ||
| Line 290: | Line 290: | ||
|- | |- | ||
| 05:00 | | 05:00 | ||
| − | | | + | | subject 2ত 70 হিচাবে দিও |
|- | |- | ||
| 05:02 | | 05:02 | ||
| − | | আৰু | + | | আৰু subject 3ত 80 হিচাবে দিও |
|- | |- | ||
| 05:06 | | 05:06 | ||
| Line 323: | Line 323: | ||
|- | |- | ||
| 05:22 | | 05:22 | ||
| − | | আমাৰ ফাইলৰ নাম | + | | আমাৰ ফাইলৰ নাম multilevel.cpp হয় |
|- | |- | ||
| Line 351: | Line 351: | ||
|- | |- | ||
| 05:56 | | 05:56 | ||
| − | | আৰু ক্লাছ gradeৰ বাবে ক্লাছ | + | | আৰু ক্লাছ gradeৰ বাবে ক্লাছ exam_inherit বেস ক্লাছ হয় |
|- | |- | ||
| 06:02 | | 06:02 | ||
| − | | ক্লাস | + | | ক্লাস exam_inheritৰ সমস্ত ফাংছন আৰু তথ্যবোৰ grade ক্লাছলৈ আহৰন কৰা হয়. |
|- | |- | ||
| Line 382: | Line 382: | ||
|- | |- | ||
| 06:36 | | 06:36 | ||
| − | | তাৰপিছত আমি | + | | তাৰপিছত আমি gd অবজেক্ট ব্যবহাৰ কৰি সকলো ফাংশন কল কৰো |
|- | |- | ||
| 06:40 | | 06:40 | ||
| − | | | + | | gd.input () |
|- | |- | ||
| 06:42 | | 06:42 | ||
| − | | | + | | input_exam |
|- | |- | ||
| 06:44 | | 06:44 | ||
| − | | | + | | display |
|- | |- | ||
| 06:45 | | 06:45 | ||
| − | | | + | | display_exam |
|- | |- | ||
| 06:46 | | 06:46 | ||
| − | | আৰু | + | | আৰু average function. |
|- | |- | ||
| 06:49 | | 06:49 | ||
| − | | আৰু এইটো আমাৰ | + | | আৰু এইটো আমাৰ return স্তেটমেন্ট হয়. |
|- | |- | ||
| Line 414: | Line 414: | ||
|- | |- | ||
| 06:56 | | 06:56 | ||
| − | | আৰু ক্লাছ grade ৰ বাবে | + | | আৰু ক্লাছ grade ৰ বাবে exam_inherit বেস ক্লাছ হয় |
|- | |- | ||
| 07:01 | | 07:01 | ||
| − | | আৰু ইয়াত ক্লাছ | + | | আৰু ইয়াত ক্লাছ exam_inherit derived ক্লাছ হয় |
|- | |- | ||
| 07:06 | | 07:06 | ||
| − | | আৰু ক্লাছ | + | | আৰু ক্লাছ exam_inherit ৰ বাবে ক্লাছ student বেস ক্লাছ হয় |
|- | |- | ||
| Line 454: | Line 454: | ||
|- | |- | ||
| 07:32 | | 07:32 | ||
| − | | ইয়াতে আমি চাও, | + | | ইয়াতে আমি চাও, Enter Roll no.: |
|- | |- | ||
| 07:34 | | 07:34 | ||
| − | |আমি | + | |আমি 2 হিচাবে লিখো |
|- | |- | ||
| Line 466: | Line 466: | ||
|- | |- | ||
| 07:38 | | 07:38 | ||
| − | | আমি | + | | আমি Pratham হিচাবে লিখো |
|- | |- | ||
| Line 474: | Line 474: | ||
|- | |- | ||
| 07:43 | | 07:43 | ||
| − | | আমি | + | | আমি 65 হিচাবে লিখো |
|- | |- | ||
| Line 481: | Line 481: | ||
|- | |- | ||
| 07:48 | | 07:48 | ||
| − | | | + | | 82 হিসাবে subject3 |
|- | |- | ||
| Line 489: | Line 489: | ||
|- | |- | ||
| 07:54 | | 07:54 | ||
| − | | | + | | Roll no is: 2 |
|- | |- | ||
| 07:56 | | 07:56 | ||
| − | | | + | | Name is: Pratham |
|- | |- | ||
| 07:57 | | 07:57 | ||
| − | | | + | | Total is: 214 আৰু |
|- | |- | ||
| Line 525: | Line 525: | ||
|- | |- | ||
| 08:11 | | 08:11 | ||
| − | | | + | | Inheritanceৰ প্রকাৰ |
|- | |- | ||
Revision as of 15:35, 20 February 2017
| Time | Narration |
| 00:01 | নমস্কাৰ দৰ্শক সকল. C++ ত Inheritance উপৰত স্পকেন টিউটোৰিয়েললৈ স্বাগতম |
| 00:06 | এই টিউটোৰিয়েলত আমি শিকিম, |
| 00:09 | Inheritance |
| 00:10 | inheritance প্রকাৰ |
| 00:12 | আমি উদাহৰণ সাহায্যে এই কামটো কৰিম. |
| 00:16 | এই টিউটোৰিয়াল ৰেকর্ড কৰাৰ বাবে, আমি ব্যবহাৰ কৰিছো |
| 00:19 | উবুন্টু অপাৰেটিং সিস্টেম সংস্কৰণ 11.10 |
| 00:24 | g++ compiler সংস্কৰণ 4.6.1 |
| 00:28 | আমি inheritanceৰ পৰিচয়ৰ সৈতে আৰম্ভ কৰো |
| 00:32 | যেতিয়া এটা অবজেক্টয়ে অন্যৰ বৈশিস্ঠ ( property) অর্জন কৰে এইটোক inheritance বোলা হয় |
| 00:38 | এইটো সিহতক পৰিবর্তন নকৰাকে উপস্থিত থকা বর্গক পুনঃব্যবহাৰ কৰা এটা প্রক্রিয়া হয়. |
| 00:44 | inheritance প্রকাৰ |
| 00:45 | Single level inheritance |
| 00:48 | Multiple level inheritance |
| 00:50 | Hierarchical Inheritance |
| 00:52 | Multilevel inheritance |
| 00:55 | Hybrid Inheritance |
| 00:57 | প্রথমে আমি বেস ক্লাছ আৰু দিৰাইভ্দ ক্লাছৰ সম্পর্কে চাও. |
| 01:02 | বেস ক্লাছৰ নিজস্ব বৈশিষ্ট্য আৰু কার্যকাৰিতা আছে. |
| 01:06 | ইয়াক পেৰেন্ট ক্লাছ হিচাবেও কোৱা হয়. |
| 01:09 | ইয়াৰ উচৰত সকলো অবজেক্টয়ে আহৰন কৰিব পৰা সাধাৰণ গুণাবোৰ আছে. |
| 01:14 | দিৰাইভ্দ ক্লাছেই ছাইল্দ ক্লাচ হয়. |
| 01:18 | দিৰাইভ্দ ক্লাছে বেস বর্গৰ বৈশিষ্ট্য আৰু কার্যকাৰিতা আহৰণ কৰে. |
| 01:23 | আমি চাও single levelৰ inheritance কি হয় . |
| 01:27 | Single levelৰ inheritanceত মাত্র এটা বেস বর্গ আৰু এটা দিৰাইভ্দ বর্গ প্রয়োজন হয়. |
| 01:34 | Multiple ( একাধিক) inheritance |
| 01:37 | একাধিক inheritanceত দিৰাইভ্দ ক্লাসে বেস বর্গৰ পৰা একাধিক আহৰণ কৰে. |
| 01:44 | Hierarchical Inheritance |
| 01:47 | Hierarchical Inheritance ত একাধিক দিৰাইভ্দ ক্লাসে এটা বেস বর্গৰ পৰা আহৰণ কৰে. |
| 01:55 | Multilevel inheritance |
| 01:57 | Multilevel inheritanceত উপশ্রেণীয়ে অন্যান্য শ্রেণীৰ বাবে বেস বর্গ হিসাবে কাম কৰে. |
| 02:05 | আৰু Hybrid inheritance |
| 02:08 | Hybrid inheritance ত একাধিক inheritanceৰ প্রকাৰ মিলিত হয় |
| 02:14 | এতিয়া আমি single levelৰ inheritanceৰ এটা উদাহৰণ চাও. |
| 02:18 | আমি ইতিমধেয় সম্পাদকত কোডটো টাইপ কৰিছো. |
| 02:21 | আমি এইটোক ব্যাখ্যা কৰিম. |
| 02:23 | আমাৰ ফাইলৰ নাম exam_inherit.cpp হয় |
| 02:28 | উদাহৰণটোৱে ছাত্রৰ name, roll no আৰু marks প্রদর্শন কৰাত জড়িত থাকে. |
| 02:35 | এইটো আমাৰ হেডাৰ ফাইল Iostream |
| 02:38 | ইয়াত আমি std namespace ব্যবহাৰ কৰিছো. |
| 02:42 | ইয়াত আমাৰ উচৰত student" বর্গ আছে |
| 02:44 | তাৰপিছত আমাৰ উচৰত class studentৰ private মেমবাৰ হিচাবে integer ভেৰিয়েবল roll_no আৰু character array name আছে |
| 02:53 | ফাংশন input আৰু ফাংশন display ক্লাছ ছাত্রৰ (student)পাবলিক ফাংশন হয় . |
| 02:59 | ইয়াত আমি roll no. আৰু name of the student ক গ্রহণ কৰিবলৈ আমি input ফাংশন ব্যবহাৰ কৰিম. |
| 03:06 | তাৰপিছত অামাৰ উচৰত roll_no আৰু name প্রদর্শন কৰিবলৈ display ফাংশন আছে. |
| 03:11 | ইয়াতে আমাৰ উচৰত অন্য এটা ক্লাছ আছে exam_inherit. |
| 03:16 | এইটো দিৰাইভ্দ ক্ললাছ হয়. |
| 03:18 | ই ফাংশন আৰু class studentৰ তথ্য আহৰণ কৰে. |
| 03:23 | তাৰপিছত আমি sub1, sub2, sub3 আৰু total দিক্লেয়াৰ কৰিছো |
| 03:28 | private ভেৰিয়েবল হিচাবে class exam_inherit. |
| 03:33 | ইয়াতে আমাৰ উচৰত public functions হিচাবে input_exam আৰু display_exam আছে. |
| 03:41 | ইয়াত আমি exam_inherit" ক্লাছ বন্ধ কৰিম |
| 03:44 | এতিয়া আমি তিনটা বিষয়ৰ মাৰ্ক্চ গ্রহণ কৰিবলৈ input_exam ফাংশন ব্যবহাৰ কৰিছো. |
| 03:52 | ইয়াতে, আমি তিনটা বিষয়ৰ মোট নিৰুপণ কৰিবলৈ display_exam ফাংশন ব্যবহাৰ কৰিছো. |
| 03:59 | তাৰপিছত আমি এটা মোট প্রিন্ট কৰিছো. |
| 04:01 | এইটো আমাৰ main function হয়. |
| 04:03 | ইয়াতে আমি ex হিচাবে exam_inherit ক্লাছৰ এটা অবজেক্ট তৈয়াৰ কৰিছো |
| 04:10 | তাৰপিছত আমি ex অবজেক্টটো ব্যবহাৰ কৰি ফাংশন কল (call) কৰিছো |
| 04:15 | আৰু এইটো আমাৰ return স্টেতমেন্ট হয় |
| 04:18 | আমি প্রোগ্রামটো সম্পাদন কৰো |
| 04:20 | আপোনাৰ কীবোর্ডত থকা Ctrl, Alt, আৰু T একেলগে টিপি টার্মিনেল উইন্ডো খুলক. |
| 04:30 | কম্পাইল কৰাৰ বাবে টাইপ কৰক |
| 04:31 | g++ (স্পেচ)exam_inherit.cpp (স্পেচ)-o (স্পেচ) exam |
| 04:41 | Enter টিপক. |
| 04:42 | লিখক |
| 04:43 | ./exam Enter টিপক. |
| 04:46 | ইয়াত এনেধৰনে প্রদর্শন কৰা হয়, |
| 04:47 | Enter Roll no.: |
| 04:49 | আমি 1 হিসাবে দিও |
| 04:51 | Enter Name: |
| 04:52 | আমি Arya হিসাবে দিও |
| 04:55 | Enter marks of subject1 |
| 04:57 | আমি 60 হিসাবে দিও |
| 05:00 | subject 2ত 70 হিচাবে দিও |
| 05:02 | আৰু subject 3ত 80 হিচাবে দিও |
| 05:06 | আউটপুট এনেধৰনে প্ৰদর্শন কৰা হয় |
| 05:08 | Roll no is: 1 |
| 05:09 | Name is: Arya আৰু |
| 05:11 | Total is: 210 |
| 05:13 | এতিয়া আমি একেই উদাহৰণত multilevel inheritance দেখা পাম |
| 05:18 | আমি ইতিমধেয় কোডটো টাইপ কৰিছো. |
| 05:20 | আমি আমাৰ সম্পাদকৰলৈ উভতি যাও. |
| 05:22 | আমাৰ ফাইলৰ নাম multilevel.cpp হয় |
| 05:28 | ইয়াত আমি variable total দিক্লেয়াৰ কৰিছো. |
| 05:32 | class exam_inheritৰ public variable হিচাবে. |
| 05:38 | ইয়াৰ কাৰণ হল যে private সদস্যবোৰ দিৰাইভ্দ ক্লাছৰ দ্বাৰা উপলব্ধ কৰা নহয় |
| 05:44 | ইয়াতে আমাৰ উচৰত অন্য ক্লাছ grade আছে. |
| 05:49 | ই ক্লাছ exam_inherit আহৰণ কৰে |
| 05:53 | ক্লাছ grade দিৰাইভ্দ ক্লাছ হয় |
| 05:56 | আৰু ক্লাছ gradeৰ বাবে ক্লাছ exam_inherit বেস ক্লাছ হয় |
| 06:02 | ক্লাস exam_inheritৰ সমস্ত ফাংছন আৰু তথ্যবোৰ grade ক্লাছলৈ আহৰন কৰা হয়. |
| 06:11 | ইয়াতে ক্লাছ gradeৰ private সদস্য হিচাবে avg দিক্লেয়াৰ কৰিছো |
| 06:17 | আৰু public হিচাবে ফাংশন average হয় |
| 06:21 | তাৰপিছত আমি ক্লাছ টো বন্ধ কৰিম. |
| 06:23 | ইয়াতে আমি গড় নিৰুপণ কৰিবলৈ average ফাংছন বয়ৱহাৰ কৰিছো |
| 06:27 | তাৰিছত আমি average প্রিন্ট কৰো |
| 06:30 | আমি main ফাংশনৰ ভিতৰত, gd হিচাবে ক্লাছ gradeৰ এটা অবজেক্ট তৈয়াৰ কৰো |
| 06:36 | তাৰপিছত আমি gd অবজেক্ট ব্যবহাৰ কৰি সকলো ফাংশন কল কৰো |
| 06:40 | gd.input () |
| 06:42 | input_exam |
| 06:44 | display |
| 06:45 | display_exam |
| 06:46 | আৰু average function. |
| 06:49 | আৰু এইটো আমাৰ return স্তেটমেন্ট হয়. |
| 06:52 | এতিয়া আপোনি দেখিব যে ক্লাছ grade, derived ক্লাছ হয় |
| 06:56 | আৰু ক্লাছ grade ৰ বাবে exam_inherit বেস ক্লাছ হয় |
| 07:01 | আৰু ইয়াত ক্লাছ exam_inherit derived ক্লাছ হয় |
| 07:06 | আৰু ক্লাছ exam_inherit ৰ বাবে ক্লাছ student বেস ক্লাছ হয় |
| 07:12 | আমি প্রোগ্রামটো সম্পাদনা কৰো. |
| 07:14 | আমি টার্মিনাললৈ আহো. |
| 07:17 | কম্পাইল কৰাৰ বাবে টাইপ কৰক |
| 07:18 | g++ (স্পেচ) multilevel.cpp (স্পেচ) -o (স্পেচ) mul |
| 07:26 | Enter টিপক |
| 07:27 | ./mul লিখক |
| 07:30 | Enter টিপক |
| 07:32 | ইয়াতে আমি চাও, Enter Roll no.: |
| 07:34 | আমি 2 হিচাবে লিখো |
| 07:36 | Enter Name: |
| 07:38 | আমি Pratham হিচাবে লিখো |
| 07:41 | Enter marks of subject1 |
| 07:43 | আমি 65 হিচাবে লিখো |
| 07:46 | 67 হিচাবে subject2 |
| 07:48 | 82 হিসাবে subject3 |
| 07:52 | আউটপুট এনেধৰনে প্রদর্শন কৰা হয়: |
| 07:54 | Roll no is: 2 |
| 07:56 | Name is: Pratham |
| 07:57 | Total is: 214 আৰু |
| 07:59 | Average is: 71 |
| 08:01 | আমি এই টিউটোৰিয়েলৰ শেষলৈ আহিলো |
| 08:05 | আমি স্লাইডবোৰলৈ যাও. |
| 08:07 | আমি সংক্ষেপ কৰো |
| 08:08 | এই টিউটোৰিয়েলত, আমি শিকিছো, |
| 08:10 | Inheritance আৰু |
| 08:11 | Inheritanceৰ প্রকাৰ |
| 08:14 | এটা নিয়োগ হিসাবে |
| 08:15 | এটা ক্লাছ Shape তৈয়াৰ কৰিবলৈ এটা প্রোগ্রাম লিখক. |
| 08:18 | তাৰপিছত Area আৰু Perimeter হিচাবে থকা ক্লাছৰ দুটা ফাংশন তৈয়াৰ কৰক. |
| 08:23 | তাৰপিছত বিভিন্ন আকাৰ যেনে বর্গক্ষেত্র, আয়তক্ষেত্র আৰু বৃত্ত ৰ এলাকা আৰু বর্গক্ষেত্র উলিয়াওক. |
| 08:31 | স্পোকেন টিউটোৰিয়েল প্রকল্পৰ সম্পর্কে অধিক জানিবলৈ, লিঙ্কত উপলব্ধ ভিডিওটো চাওক । |
| 08:34 | স্পোকেন টিউটোৰিয়েল প্ৰকল্পৰ সাৰাংশ ইয়াত আছে |
| 08:37 | যদি আপোনাৰ bandwidth ভাল নহয়, তেনেহ’লে ইয়াক ডাউনলোড কৰি চাব পাৰে। |
| 08:42 | স্পোকেন টিউটোৰিয়েল প্ৰকল্পৰ দলটিয়ে |
| 08:44 | স্পোকেন টিউটোৰিয়েল সহায়িকাৰে কৰ্মশালা আদি অনুষ্ঠিত কৰে. |
| 08:47 | এটা অনলাইন পৰীক্ষাত উত্তীৰ্ণ হোৱা সকলক প্ৰমাণ পত্ৰ প্ৰদান কৰে. |
| 08:51 | অধিক জানিবৰ বাবে, অনুগ্ৰহ কৰি |
| 08:53 | contact@spoken-tutorial.org এই ঠিকনাত লিখক। |
| 08:58 | স্পোকেন টিউটোৰিয়েল প্ৰকল্প Talk to a Teacher প্ৰকল্পৰ এটা অংগ। |
| 09:02 | ই ভাৰত চৰকাৰৰ MHRDৰ ICTৰ মাধয়মেৰে ৰাস্ত্ৰীয় শিক্ষা মিছনৰ দ্ৱাৰা সমৰ্থিত হয় |
| 09:09 | ই মিশ্যন সম্পৰ্কত অধিক তথ্য spoken hyphen tutorial dot org slash NMEICT hyphen Intro ৱেবচাইটত পোৱা যাব। |
| 09:13 | আই. আই. টী বম্বে ৰ পৰা মই মৌচুমী মেধী এতিয়া আপুনাৰ পৰা বিদায় লৈছো . যোগদানৰ বাবে ধন্যবাদ। |