Difference between revisions of "Java/C2/Instance-fields/Assamese"
From Script | Spoken-Tutorial
| (8 intermediate revisions by one other user not shown) | |||
| Line 1: | Line 1: | ||
{| border=1 | {| border=1 | ||
| − | || ''Time''' | + | || '''Time''' |
|| '''Narration''' | || '''Narration''' | ||
| Line 9: | Line 9: | ||
|- | |- | ||
|00:02 | |00:02 | ||
| − | |জাভা ইন্সটান্স ফিল্ডৰ উপৰত স্পকেন টিউটৰিয়েললৈ আপোনাক স্বাগতম | + | |জাভা Instance field (ইন্সটান্স ফিল্ডৰ) উপৰত স্পকেন টিউটৰিয়েললৈ আপোনাক স্বাগতম |
|- | |- | ||
|00:06 | |00:06 | ||
| − | |"এই টিউটৰিয়েলত আমি সিকিম ইন্সটান্স ফিল্ডৰ ওপৰত ক্লাচ এটাৰ ইন্সটান্স ফিল্ডক একচেচ কৰিবলৈ | + | |"এই টিউটৰিয়েলত আমি সিকিম Instance field (ইন্সটান্স ফিল্ডৰ) ওপৰত ক্লাচ এটাৰ Instance field (ইন্সটান্স ফিল্ডক) একচেচ কৰিবলৈ |
ইন্সটান্স ফিল্ডৰ বাবে মডিফাইয়াৰ আৰু ইন্সটান্স ফিল্ড কিয় বোলা হয়" | ইন্সটান্স ফিল্ডৰ বাবে মডিফাইয়াৰ আৰু ইন্সটান্স ফিল্ড কিয় বোলা হয়" | ||
|- | |- | ||
| Line 20: | Line 20: | ||
|- | |- | ||
| 00:20 | | 00:20 | ||
| − | |উবুন্টু | + | |উবুন্টু সংস্কৰণ 11.10 |
|- | |- | ||
| 00:22 | | 00:22 | ||
| Line 26: | Line 26: | ||
|- | |- | ||
| 00:24 | | 00:24 | ||
| − | | আৰু ইক্লিপছ আইডিই 3.7.0 বয়ৱহাৰ কৰিছো | + | | আৰু Eclipse IDE (ইক্লিপছ আইডিই) 3.7.0 বয়ৱহাৰ কৰিছো |
|- | |- | ||
| 00:27 | | 00:27 | ||
| − | | এই টিউটোৰিয়েলটো অনুসৰণ কৰিবলৈ | + | | এই টিউটোৰিয়েলটো অনুসৰণ কৰিবলৈ |
|- | |- | ||
| Line 36: | Line 36: | ||
| 00:30 | | 00:30 | ||
| − | | '' ইক্লিপছ বয়ৱহাৰ কৰি ক্লাছ এটা তৈয়াৰ কৰা জনা আৱসয়ক | + | | আপুনি জাভাত (java)'' Eclipse (ইক্লিপছ) বয়ৱহাৰ কৰি (ক্লাছ)class এটা তৈয়াৰ কৰা জনা আৱসয়ক |
|- | |- | ||
| Line 50: | Line 50: | ||
| 00:43 | | 00:43 | ||
| − | | আমি জানো যে অবজেক্টে তাৰ একক অৱস্থা ফিল্ডত সঙৰক্ষন কৰে | + | | আমি জানো যে অবজেক্টে তাৰ একক অৱস্থা ফিল্ডত (fields) সঙৰক্ষন কৰে |
|- | |- | ||
| Line 56: | Line 56: | ||
| 00:48 | | 00:48 | ||
| − | | এই ফিল্ডবোৰ | + | | এই ফিল্ডবোৰ '' ' static (স্ট্যাটিক) ''' কিৱর্ড নোহোৱাকৈ ঘোষণা কৰা হয় |
|- | |- | ||
| Line 62: | Line 62: | ||
| 00:51 | | 00:51 | ||
| − | | আমি আগৰ টিউটোৰিয়েলত স্ট্যাটিক ফিল্ডৰ বিষয়ে সিকিম | + | | আমি আগৰ টিউটোৰিয়েলত static fields (স্ট্যাটিক ফিল্ডৰ) বিষয়ে সিকিম |
|- | |- | ||
| 00:55 | | 00:55 | ||
| − | + | | '' 'Non-static fields(ননস্ট্যাটিক ফিল্ডক) ''' ইনস্ট্যান্সেৰ ভেরিয়েবল (instance variables) '' ''' বা '''' '''' ইনস্ট্যান্স ফিল্ড (instance fields)'''' বুলিও কোৱা হয় | |
| − | | '' ' ননস্ট্যাটিক ফিল্ডক ''' ইনস্ট্যান্সেৰ ভেরিয়েবল '' ''' বা '''' '''' ইনস্ট্যান্স ফিল্ড '''' বুলিও কোৱা হয় | + | |
|- | |- | ||
| Line 74: | Line 73: | ||
| 01:01 | | 01:01 | ||
| − | | এতিয়া আমি ইতিমধ্যে তৈয়াৰ কৰা স্টোডেন্ট ক্লাছলৈ ওভতি জাও | + | | এতিয়া আমি ইতিমধ্যে তৈয়াৰ কৰা স্টোডেন্ট ক্লাছলৈ (Student class) ওভতি জাও |
|- | |- | ||
| Line 80: | Line 79: | ||
| 01:09 | | 01:09 | ||
| − | |roll_no ''' আৰু | + | |roll_no ''' আৰু name '' ' এই ক্লাছৰ ইন্সটেন্স ফিল্ড হয় |
|- | |- | ||
| Line 109: | Line 108: | ||
| 01:41 | | 01:41 | ||
| − | | এতিয়া আমি | + | | এতিয়া আমি name আৰু dot operator বয়ৱহাৰ কৰি স্টুডেন্ট ক্লাচৰ roll_no আৰু stud1 ফীল্দ বোৰ এক্ছেছ কৰিম |
|- | |- | ||
| Line 115: | Line 114: | ||
| 01:49 | | 01:49 | ||
| − | | সেয়ে তাৰ বাবে লিখক | + | | সেয়ে তাৰ বাবে লিখক '' 'system ''' dot '' '' ' out ''' '' dot '''' println ''' ব্ৰেকেটত আৰু ডবল উদ্ধৃতিত The roll number is ,তাৰপিছত '' plus '' '' ' stud1 '' '' ''' dot'''' অপছনৰ পৰা roll_no বাছক "" এন্টাৰ টিপক " "সেমিকোলন '' |
|- | |- | ||
| Line 121: | Line 120: | ||
| 02:15 | | 02:15 | ||
| − | | পিছৰ লাইনত লিখক '' | + | | পিছৰ লাইনত লিখক '' 'system ''' dot '' '' ' out ''' '' dot '''' println ''' 'ব্ৰেকেটত আৰু ডবল উদ্ধৃতিত " The name is ''' , '' plus '' '' ' stud1 ''dot ''' name ''''বাছক "" এন্টাৰ টিপক" তাৰপিছত " সেমিকোলন |
|- | |- | ||
| Line 127: | Line 126: | ||
| 02:39 | | 02:39 | ||
| − | | | + | | এতিয়া, '' '' 'TestStudent.java ''' '' ' ফাইলটোক সংৰক্ষণ কৰক' আৰু ৰান কৰক '' ' সেয়ে Ctrl , s ''' আৰু '' Ctrl , F11 টিপক. |
|- | |- | ||
| Line 139: | Line 138: | ||
| 02:51 | | 02:51 | ||
| − | | ' | + | | 'The roll number is 0 |
|- | |- | ||
| Line 145: | Line 144: | ||
| 02:53 | | 02:53 | ||
| − | | '' | + | | ''The name is null.'' . ' |
|- | |- | ||
| Line 163: | Line 162: | ||
| 03:09 | | 03:09 | ||
| − | | '' অবজেক্টৰ বাবে ' মেমৰি''' '' এলকেট কৰাৰ পাছত ''' '' ' ফিল্ডটো ''' ' নাল ''' বা '' ' জিৰলৈ ''' ''ইনিসিয়েলাইজ কৰা হৈছে | + | | '' অবজেক্টৰ বাবে ' মেমৰি''' '' এলকেট কৰাৰ পাছত ''' '' ' ফিল্ডটো ''' ' (null or zero) নাল ''' বা '' ' জিৰলৈ ''' ''ইনিসিয়েলাইজ কৰা হৈছে |
|- | |- | ||
| Line 169: | Line 168: | ||
| 03:15 | | 03:15 | ||
| − | | এই কামটো কন্চট্ৰাকটৰ দাৰা কৰা হৈছে | + | | এই কামটো constructor (কন্চট্ৰাকটৰ) দাৰা কৰা হৈছে |
|- | |- | ||
| 03:18 | | 03:18 | ||
| − | + | | আমি আৰু আগৰ টিউটেৰিয়েলত কন্চট্ৰাকটৰৰ (constructor) বিসয়ে সিকিম | |
| − | | আমি আৰু আগৰ টিউটেৰিয়েলত কন্চট্ৰাকটৰৰ বিসয়ে সিকিম | + | |
|- | |- | ||
| Line 187: | Line 185: | ||
| 03:27 | | 03:27 | ||
| − | | সেই লিখক, '' ' int roll_no = 50 '' ' পিছৰ লাইনত "স্ট্রিং নেম''= ' ডবল উদ্ধৃতিত '' ৰাজু '' ' . | + | | সেই লিখক, '' ' int roll_no = 50 '' ' পিছৰ লাইনত "(স্ট্রিং নেম) string name e''= ' ডবল উদ্ধৃতিত '' Raju (ৰাজু) '' ' . |
|- | |- | ||
| Line 193: | Line 191: | ||
| 03:42 | | 03:42 | ||
| − | |এতিয়া, '' ' ''ফাইলটো | + | |এতিয়া, '' ' ''ফাইলটো সংৰক্ষণ কৰক আৰো'' ' ৰান কৰক'' Ctrl s ''' আৰু '' Ctrl F11 ''' টিপক |
|- | |- | ||
| 03:50 | | 03:50 | ||
| − | | আমি আসানুৰূপে আউতপোটটো ' | + | | আমি আসানুৰূপে আউতপোটটো ' The roll number is 50 '' বুলি পাও |
|- | |- | ||
| Line 204: | Line 202: | ||
| 03:54 | | 03:54 | ||
| − | | | + | |The name is Raju. |
|- | |- | ||
| Line 210: | Line 208: | ||
| 03:56 | | 03:56 | ||
| − | | ইয়াৰ কাৰন হল যে আমি স্টোডেন্ট ক্লাচত | + | | ইয়াৰ কাৰন হল যে আমি (স্টোডেন্ট ক্লাচত)Student class ভেৰিয়েবলছ বোৰক ইনিসিয়েলাইজ কৰিছো |
|- | |- | ||
| Line 216: | Line 214: | ||
| 04:04 | | 04:04 | ||
| − | | আমি ছাব পাৰু যে ফিল্ডট কোনো মডিফাইয়াৰ বা ডিফাউল্ট মডিফাইয়াৰ নাই | + | | আমি ছাব পাৰু যে ফিল্ডট কোনো মডিফাইয়াৰ বা ডিফাউল্ট মডিফাইয়াৰ (modifier or default modifier) নাই |
|- | |- | ||
| Line 222: | Line 220: | ||
| 04:10 | | 04:10 | ||
| − | | ক্ৰিয়েটিঙ ক্লাছেছত বিবেচনা কৰা মডিফাইয়াৰক আকৌ এবাৰ কল কৰা যাই | + | | Creating Classes (ক্ৰিয়েটিঙ ক্লাছেছত) বিবেচনা কৰা modifiers (মডিফাইয়াৰক) আকৌ এবাৰ কল কৰা যাই |
|- | |- | ||
| Line 233: | Line 231: | ||
| 04:22 | | 04:22 | ||
| − | | আমি ছাব পাৰু যে সেইবোৰ একেই '' ' ডিফল্ট প্যাকেজত ''' আছে | + | | আমি ছাব পাৰু যে সেইবোৰ একেই '' ' default package (ডিফল্ট প্যাকেজত) ''' আছে |
|- | |- | ||
| Line 239: | Line 237: | ||
| 04:30 | | 04:30 | ||
| − | | আমি পিছৰ টিউটোৰিয়েলত '' ' প্যাকেজচৰ ''' বিষয়ে সিকিম | + | | আমি পিছৰ টিউটোৰিয়েলত '' ' প্যাকেজচৰ (packages)''' বিষয়ে সিকিম |
|- | |- | ||
| Line 245: | Line 243: | ||
| 04:34 | | 04:34 | ||
| − | | আমি এতিয়া মডিফায়াৰক '' প্রাইভেটলৈ ' সলনি কৰো | + | | আমি এতিয়া মডিফায়াৰক '' প্রাইভেটলৈ (private)' সলনি কৰো |
|- | |- | ||
| Line 251: | Line 249: | ||
| 04:37 | | 04:37 | ||
| − | | সেয়ে ফিল্ডক ঘোষনা কৰাৰ আগত '' প্রাইভেট ' লিখক. সেয়ে টাইপ কৰক'' ' | + | | সেয়ে ফিল্ডক ঘোষনা কৰাৰ আগত '' প্রাইভেট (private) ' লিখক. সেয়ে টাইপ কৰক'' 'private int roll no=50. |
|- | |- | ||
| Line 257: | Line 255: | ||
| 04:48 | | 04:48 | ||
| − | | পাছৰ লাইনত লিখক '' ' | + | | পাছৰ লাইনত লিখক '' ' private string name =Raju. '' |
|- | |- | ||
| Line 280: | Line 278: | ||
| 05:08 | | 05:08 | ||
| − | | ই কয় যে ' | + | | ই কয় যে ' The field Student dot roll number is not visible. |
|- | |- | ||
| Line 286: | Line 284: | ||
| 05:12 | | 05:12 | ||
| − | | এন্ড ' | + | | এন্ড 'The field Student dot name is not visible. |
|- | |- | ||
| Line 297: | Line 295: | ||
| 05:23 | | 05:23 | ||
| − | | আপোনি '' '' ' স্টোডেন্ট ক্লাছৰ পৰা''' ' roll_no ''' আৰু'' ' | + | | আপোনি '' '' ' স্টোডেন্ট ক্লাছৰ পৰা''' ' roll_no ''' আৰু'' ' name ''' এক্সেছ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিব পাৰে |
|- | |- | ||
| Line 309: | Line 307: | ||
| 05:32 | | 05:32 | ||
| − | | এতিয়া আমি মডিফায়াৰক প্ৰটেকটেড ইয়ালৈ সলনি কৰো | + | | এতিয়া আমি মডিফায়াৰক (modifier) প্ৰটেকটেড (protected) ইয়ালৈ সলনি কৰো |
|- | |- | ||
| Line 321: | Line 319: | ||
| 06:00 | | 06:00 | ||
| − | | আমি কনসোলত '' ' আউটপুট ''' দেখু '' ' | + | | আমি কনসোলত '' ' আউটপুট ''' দেখু '' ' The Roll no is 50 the name is Raju. |
|- | |- | ||
| Line 379: | Line 377: | ||
| 07:32 | | 07:32 | ||
| − | | পিছৰ লাইনত টাইপ কৰক '' ' stud1 ''' '' | + | | পিছৰ লাইনত টাইপ কৰক '' ' stud1 ''' '' dot '' name চেলেক্ট কৰক '''এন্টাৰ প্রেস কৰক = ডবল কটচত' রামু '' ''' সেমিকোলন '' এন্টাৰ টিপক |
|- | |- | ||
| Line 395: | Line 393: | ||
| 08:02 | | 08:02 | ||
| − | | সেয়ে লিখক ' stud2 ' ' | + | | সেয়ে লিখক ' stud2 ' ' dot '' সেলেক্ট '' ' roll_no ''' সেলেক্ট কৰক = 30 '' সেমিকোলন '' |
|- | |- | ||
| Line 401: | Line 399: | ||
| 08:15 | | 08:15 | ||
| − | | পিছৰ লাইন '' ' stud2 '' ' | + | | পিছৰ লাইন '' ' stud2 '' ' dot '' name চেলেক্ট কৰক " = ডবল উদ্ধৃতিত "Shyamu '' ''' সেমিকোলন '' '' এন্টাৰ টিপক |
|- | |- | ||
| Line 407: | Line 405: | ||
| 08:34 | | 08:34 | ||
| − | | এতিয়া '' ' println '' স্টেটমেন্টৰ পিচত , টাইপ কৰক '' ' | + | | এতিয়া '' ' println '' স্টেটমেন্টৰ পিচত , টাইপ কৰক '' 'system ''' dot '' '' ' out ''' '' dot '''' println ''' ''ব্ৰেকেটত ডবল উদ্ধৃতিত '' 'The roll number is, plus stud2' dot ''' '' সেলেক্ট " roll_no ''' '''' বাচক '' আৰু'' সেমিকোলন '' |
|- | |- | ||
| Line 413: | Line 411: | ||
| 09:03 | | 09:03 | ||
| − | | '' ' | + | | '' 'system ''' dot '' '' ' out ''' '' dot '''' println ''' ' ব্ৰেকেটত আৰু ডবল উদ্ধৃতিত ' The name is, plus stud2 dot name বাছক আৰু সেমিকোলন |
|- | |- | ||
| Line 419: | Line 417: | ||
| 09:28 | | 09:28 | ||
| − | | এতিয়া , ''' ফাইলটো ' '' | + | | এতিয়া , ''' ফাইলটো ' '' সংৰক্ষণ ' আৰু ৰান কৰক " Ctrl , s ''' আৰু'' ' Ctrl, F11 কি টিপক |
|- | |- | ||
| Line 425: | Line 423: | ||
| 09:38 | | 09:38 | ||
| − | | আমি এনেধৰনৰ আউটপুটটো পাও | | + | | আমি এনেধৰনৰ আউটপুটটো পাও | The roll_no is 20, The name is' Ramu roll_no is 30, name is shyamu. |
|- | |- | ||
| Line 466: | Line 464: | ||
| 10:13 | | 10:13 | ||
| − | | সেয়ে লিখক ' | + | | সেয়ে লিখক ' Student ''' স্পেস '' ' stud3 ''' = new স্পেস "Student ' ''' ব্ৰেকেটত "" অপেনিং আৰু ক্লচিঙ ব্ৰেকেট '' সেমিকলন |
|- | |- | ||
| Line 477: | Line 475: | ||
| 10:44 | | 10:44 | ||
| − | | সেয়ে লিখক '' ' | + | | সেয়ে লিখক '' 'system ''' dot '' '' ' out ''' '' dot '''' println ''' ব্ৰেকেটত আৰু ডবল উদ্ধৃতিত '' the roll_no is, ' ' plus '' ''' stud3 '' dot '' সেলেক্ট roll_no '' '' সেমিকোলন '' |
|- | |- | ||
|11:09 | |11:09 | ||
| − | |পিছৰ লাইন টাইপ কৰক ' ' | + | |পিছৰ লাইন টাইপ কৰক '' 'system ''' dot '' '' ' out ''' '' dot '''' println ''' ব্ৰেকেটত আৰু ডবল উদ্ধৃতিত '' '' the name is ''' , '' plus '' '' ' stud3 '' ''' dot '' '' ' name'' ''' '' সেমিকোলন '' |
|- | |- | ||
| Line 486: | Line 484: | ||
| 11:29 | | 11:29 | ||
| − | | এতিয়া '' ফাইলটো | + | | এতিয়া'' ফাইলটো 'ছেভ ' আৰু "ৰান" কৰক '. সেয়ে Ctrl s''' আৰু'' ' Ctrl F11 ''' টিপক |
|- | |- | ||
| Line 492: | Line 490: | ||
| 11:36 | | 11:36 | ||
| − | | আমি দেখিব পাৰো যে তৃতীয় অব্জেক্টত মান' ' 50 ''' আৰু '' ' | + | | আমি দেখিব পাৰো যে তৃতীয় অব্জেক্টত মান' ' 50 ''' আৰু '' ' Raju'' আছে |
|- | |- | ||
| Line 498: | Line 496: | ||
| 11:46 | | 11:46 | ||
| − | | ইয়াৰ কাৰন হল যে আমি | + | | ইয়াৰ কাৰন হল যে আমি Student(স্টুডেন্ট) ক্লাচৰ ফিল্ডক ' মান 50 ''' আৰু '' ' Raju (ৰাজুলৈ) ''' ইনিসিয়েলাইজ কৰিছিলো |
|- | |- | ||
| Line 516: | Line 514: | ||
| 12:05 | | 12:05 | ||
| − | | ইন্সটান্স | + | | instance fields (ইন্সটান্স ফিল্ড)ৰ বিষয়ে |
|- | |- | ||
| Line 522: | Line 520: | ||
| 12:07 | | 12:07 | ||
| − | | ডট অপাৰেটৰ ব্যবহাৰ কৰি ফিল্ডক এক্সেস কৰা, | + | | dot operator (ডট অপাৰেটৰ) ব্যবহাৰ কৰি ফিল্ডক এক্সেস কৰা, |
|- | |- | ||
| Line 534: | Line 532: | ||
| 12:13 | | 12:13 | ||
| − | | | + | | ইতিমধয়ে তৈয়াৰ হোৱা টেস্ট এম্প্লয়ি ক্লাচত emp2 ৰ নামৰ অবজেক্ট এটা তৈয়াৰ কক |
|- | |- | ||
| Line 601: | Line 599: | ||
|- | |- | ||
| − | |13: | + | |13:19 |
|ইয়াতে এই টিউটৰিয়েল সামৰনী পৰিছে | |ইয়াতে এই টিউটৰিয়েল সামৰনী পৰিছে | ||
Latest revision as of 14:08, 11 July 2014
| Time | Narration |
| 00:00 | নমস্কাৰ দৰ্শক সকল |
| 00:02 | জাভা Instance field (ইন্সটান্স ফিল্ডৰ) উপৰত স্পকেন টিউটৰিয়েললৈ আপোনাক স্বাগতম |
| 00:06 | "এই টিউটৰিয়েলত আমি সিকিম Instance field (ইন্সটান্স ফিল্ডৰ) ওপৰত ক্লাচ এটাৰ Instance field (ইন্সটান্স ফিল্ডক) একচেচ কৰিবলৈ
ইন্সটান্স ফিল্ডৰ বাবে মডিফাইয়াৰ আৰু ইন্সটান্স ফিল্ড কিয় বোলা হয়" |
| 00:18 | ইয়াত আমি |
| 00:20 | উবুন্টু সংস্কৰণ 11.10 |
| 00:22 | JDK 1.6 |
| 00:24 | আৰু Eclipse IDE (ইক্লিপছ আইডিই) 3.7.0 বয়ৱহাৰ কৰিছো |
| 00:27 | এই টিউটোৰিয়েলটো অনুসৰণ কৰিবলৈ |
| 00:30 | আপুনি জাভাত (java) Eclipse (ইক্লিপছ) বয়ৱহাৰ কৰি (ক্লাছ)class এটা তৈয়াৰ কৰা জনা আৱসয়ক |
| 00:36 | অপুনি ক্লাছৰ বাবে অবজেক্ট এটা তৈয়াৰ কৰা জনাও আৱসয়ক নহলে, প্ৰাসঙ্গিক টিউটোৰিলৰ বাবে আমাৰ ওয়েবসাইট পৰিদৰসন কৰক
( ' HTTP :/ / ' www.spoken ' - ' tutorial.org ) |
| 00:43 | আমি জানো যে অবজেক্টে তাৰ একক অৱস্থা ফিল্ডত (fields) সঙৰক্ষন কৰে |
| 00:48 | এই ফিল্ডবোৰ ' static (স্ট্যাটিক) ' কিৱর্ড নোহোৱাকৈ ঘোষণা কৰা হয় |
| 00:51 | আমি আগৰ টিউটোৰিয়েলত static fields (স্ট্যাটিক ফিল্ডৰ) বিষয়ে সিকিম |
| 00:55 | 'Non-static fields(ননস্ট্যাটিক ফিল্ডক) ইনস্ট্যান্সেৰ ভেরিয়েবল (instance variables) বা ' ' ইনস্ট্যান্স ফিল্ড (instance fields)' বুলিও কোৱা হয় |
| 01:01 | এতিয়া আমি ইতিমধ্যে তৈয়াৰ কৰা স্টোডেন্ট ক্লাছলৈ (Student class) ওভতি জাও |
| 01:09 | roll_no ' আৰু name ' এই ক্লাছৰ ইন্সটেন্স ফিল্ড হয় |
| 01:15 | এতিয়া আমি সিকিম এই ফিল্ডবোৰ কেনেকে এক্সেস কৰে |
| 01:18 | তাৰ বাবে আমি ইতিমধ্যে তৈয়াৰ কৰা TestStudent ক্লাছক খুলু |
| 01:27 | আমি দ্বিতিয় অবজেক্টটো তৈয়াৰ কৰিবলৈ স্টেতমেন্টটো অতৰাই দিব পাৰু |
| 01:33 | আমি ' println ' স্টেতমেন্টটো অতৰুৱাম |
| 01:41 | এতিয়া আমি name আৰু dot operator বয়ৱহাৰ কৰি স্টুডেন্ট ক্লাচৰ roll_no আৰু stud1 ফীল্দ বোৰ এক্ছেছ কৰিম |
| 01:49 | সেয়ে তাৰ বাবে লিখক 'system dot ' out dot ' println ব্ৰেকেটত আৰু ডবল উদ্ধৃতিত The roll number is ,তাৰপিছত plus ' stud1 dot' অপছনৰ পৰা roll_no বাছক "" এন্টাৰ টিপক " "সেমিকোলন |
| 02:15 | পিছৰ লাইনত লিখক 'system dot ' out dot ' println 'ব্ৰেকেটত আৰু ডবল উদ্ধৃতিত " The name is , plus ' stud1 dot name 'বাছক "" এন্টাৰ টিপক" তাৰপিছত " সেমিকোলন |
| 02:39 | এতিয়া, 'TestStudent.java ' ফাইলটোক সংৰক্ষণ কৰক' আৰু ৰান কৰক ' সেয়ে Ctrl , s আৰু Ctrl , F11 টিপক. |
| 02:48 | আমি এনেধৰনৰ আওতপুট পাও |
| 02:51 | 'The roll number is 0 |
| 02:53 | The name is null. . ' |
| 03:00 | ইয়াৰ কাৰন হল জে ' আমি কোনো এটা মানলৈ ভেৰিয়েবলবোৰক ইনিসিয়েলাইজ কৰা নাই |
| 03:05 | ' জাভাত ফিল্ডত যিকোনো মান থাকিব নৱাৰে |
| 03:09 | অবজেক্টৰ বাবে ' মেমৰি' এলকেট কৰাৰ পাছত ' ফিল্ডটো ' (null or zero) নাল বা ' জিৰলৈ ইনিসিয়েলাইজ কৰা হৈছে |
| 03:15 | এই কামটো constructor (কন্চট্ৰাকটৰ) দাৰা কৰা হৈছে |
| 03:18 | আমি আৰু আগৰ টিউটেৰিয়েলত কন্চট্ৰাকটৰৰ (constructor) বিসয়ে সিকিম |
| 03:21 | এতিয়া আমি ফিল্ডক ইনিসিয়েলাইজ কৰু আৰু আউটপুটটো ছাও |
| 03:27 | সেই লিখক, ' int roll_no = 50 ' পিছৰ লাইনত "(স্ট্রিং নেম) string name e= ' ডবল উদ্ধৃতিত Raju (ৰাজু) ' . |
| 03:42 | এতিয়া, ' ফাইলটো সংৰক্ষণ কৰক আৰো ' ৰান কৰক Ctrl s আৰু Ctrl F11 টিপক |
| 03:50 | আমি আসানুৰূপে আউতপোটটো ' The roll number is 50 বুলি পাও |
| 03:54 | The name is Raju. |
| 03:56 | ইয়াৰ কাৰন হল যে আমি (স্টোডেন্ট ক্লাচত)Student class ভেৰিয়েবলছ বোৰক ইনিসিয়েলাইজ কৰিছো |
| 04:04 | আমি ছাব পাৰু যে ফিল্ডট কোনো মডিফাইয়াৰ বা ডিফাউল্ট মডিফাইয়াৰ (modifier or default modifier) নাই |
| 04:10 | Creating Classes (ক্ৰিয়েটিঙ ক্লাছেছত) বিবেচনা কৰা modifiers (মডিফাইয়াৰক) আকৌ এবাৰ কল কৰা যাই |
| 04:14 | আমি ফিল্ডছবোৰ এক্ছেছ কৰিব পাৰো কাৰন ' Student.java ' আৰু ' TestStudent.java একে ' প্যাকেজত আছে |
| 04:22 | আমি ছাব পাৰু যে সেইবোৰ একেই ' default package (ডিফল্ট প্যাকেজত) ' আছে |
| 04:30 | আমি পিছৰ টিউটোৰিয়েলত ' প্যাকেজচৰ (packages)' বিষয়ে সিকিম |
| 04:34 | আমি এতিয়া মডিফায়াৰক প্রাইভেটলৈ (private)' সলনি কৰো |
| 04:37 | সেয়ে ফিল্ডক ঘোষনা কৰাৰ আগত প্রাইভেট (private) ' লিখক. সেয়ে টাইপ কৰক 'private int roll no=50. |
| 04:48 | পাছৰ লাইনত লিখক ' private string name =Raju. |
| 04:53 | এতিয়া' Student.java ফাইলটো ' সংৰক্ষন কৰক |
| 05:00 | আমি দেখো যে ' TestStudent.java ' এৰৰ পাইছো |
| 05:05 | মাউসটো এৰৰ চিম্বললৈ লৈ যাওক |
| 05:08 | ই কয় যে ' The field Student dot roll number is not visible. |
| 05:12 | এন্ড 'The field Student dot name is not visible. |
| 05:16 | ইয়াৰ কাৰন হল যে প্রাইভেট ফেজবোৰ কেবল নিজৰ ক্লাছত হে এক্সেছ কৰিব পাৰি |
| 05:23 | আপোনি ' স্টোডেন্ট ক্লাছৰ পৰা' ' roll_no আৰু ' name এক্সেছ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিব পাৰে |
| 05:27 | আপোনি দেখিব যে কোনো এৰৰ নোহোয়াকে হিহতক এক্ছেছ কৰিব পাৰে |
| 05:32 | এতিয়া আমি মডিফায়াৰক (modifier) প্ৰটেকটেড (protected) ইয়ালৈ সলনি কৰো |
| 05:52 | এতিয়া ফাইলতো সংৰক্ষণ কৰক আৰু প্রোগ্রামটো ৰান কৰক |
| 06:00 | আমি কনসোলত ' আউটপুট দেখু ' The Roll no is 50 the name is Raju. |
| 06:07 | 'ইয়াৰ কাৰন প্ৰটেকটেড ফেজবোৰ একে পেকেজতে এক্সেস কৰিব পাৰি |
| 06:17 | এতিয়া চাও ' ইনস্ট্যান্সে ফিল্ড ' কিয় কোৱা হয় |
| 06:22 | ইনস্ট্যান্সে ফিল্ড কোৱা হয় কাৰন ক্লাছৰ প্ৰতিটো ইনস্ট্যান্সেৰ মানবোৰ একক হয় |
| 06:29 | বেলেগ শব্দত কবলৈ গলে ক্লাচৰ প্ৰতিটো অব্জেক্টৰ একক ভেলো থাকিব |
| 06:34 | এতিয়া ' TestStudent ক্লাছলৈ' যোৱা যাওক |
| 06:43 | ইয়াত আমি Student ক্লাছৰ আৰু এটা অব্জেক্ট তৈয়াৰ কৰিম |
| 06:50 | সেই পিছৰ লাইনত লিকখ ' Student স্পেস ' stud2 = ' নিউ স্পেস ' Student , অপেনিং আৰু ক্লচিঙ ব্ৰেকেট " চেমিকলন |
| 07:06 | আমি এতিয়া ' TestStudent ক্লাছত থকা দুয়োটা অব্জেক্টক ইনিসিয়েলাইজ কৰো |
| 07:18 | পিছৰ লাইনত লিখক ' stud1 ডট সেলেক্ট ' roll_no এন্টাৰ টিপক = 20 " " সেমিকোলন " |
| 07:32 | পিছৰ লাইনত টাইপ কৰক ' stud1 ' dot name চেলেক্ট কৰক এন্টাৰ প্রেস কৰক = ডবল কটচত' রামু সেমিকোলন এন্টাৰ টিপক |
| 07:54 | এইয়া আমি প্ৰথম অব্জেক্টৰ বাবে ফিলদপ ইনিসিয়েলাইজ কৰিছো |
| 07:58 | এতিয়া আমি দ্বীতিয় অব্জেক্টৰ বাব ফিলটো ইনিছিয়েলাইজ কৰিম |
| 08:02 | সেয়ে লিখক ' stud2 ' ' dot সেলেক্ট ' roll_no সেলেক্ট কৰক = 30 সেমিকোলন |
| 08:15 | পিছৰ লাইন ' stud2 ' dot name চেলেক্ট কৰক " = ডবল উদ্ধৃতিত "Shyamu সেমিকোলন এন্টাৰ টিপক |
| 08:34 | এতিয়া ' println স্টেটমেন্টৰ পিচত , টাইপ কৰক 'system dot ' out dot ' println ব্ৰেকেটত ডবল উদ্ধৃতিত 'The roll number is, plus stud2' dot সেলেক্ট " roll_no ' বাচক আৰু সেমিকোলন |
| 09:03 | 'system dot ' out dot ' println ' ব্ৰেকেটত আৰু ডবল উদ্ধৃতিত ' The name is, plus stud2 dot name বাছক আৰু সেমিকোলন |
| 09:28 | এতিয়া , ফাইলটো ' সংৰক্ষণ ' আৰু ৰান কৰক " Ctrl , s আৰু ' Ctrl, F11 কি টিপক |
| 09:38 | The roll_no is 20, The name is' Ramu roll_no is 30, name is shyamu. |
| 09:47 | ইয়াত দোয়োটা ' stud1 আৰু ' stud2 য়ে দুয়োটা ভিন্ন অব্জেক্ট দেখোয়াইছে |
| 09:52 | ইয়াৰ মানে যে দোয়োটা অব্জেক্টৰ বেলেগ ভেলো আছে |
| 09:56 | আমি সেইটূ ইয়াত দেখিব পাৰো |
| 09:57 | প্রথম অবজেক্টত মান 20 আৰু ৰামো আছে |
| 10:02 | দ্বিতীয় অবজেক্টত মান 30 আৰু shyamu আছে |
| 10:09 | এতিয়া আৰু এটা অব্জেক্ট তৈয়াৰ কৰা হক |
| 10:13 | সেয়ে লিখক ' Student স্পেস ' stud3 = new স্পেস "Student ' ব্ৰেকেটত "" অপেনিং আৰু ক্লচিঙ ব্ৰেকেট সেমিকলন |
| 10:36 | আমি এতিয়া তৃতীয় অব্জেক্ট টোৰ মান প্রিন্ট কৰিম |
| 10:44 | সেয়ে লিখক 'system dot ' out dot '' println ব্ৰেকেটত আৰু ডবল উদ্ধৃতিত the roll_no is, ' ' plus stud3 dot সেলেক্ট roll_no সেমিকোলন |
| 11:09 | পিছৰ লাইন টাইপ কৰক 'system dot ' out dot '' println ব্ৰেকেটত আৰু ডবল উদ্ধৃতিত the name is , plus ' stud3 dot ' name সেমিকোলন |
| 11:29 | এতিয়া ফাইলটো 'ছেভ ' আৰু "ৰান" কৰক '. সেয়ে Ctrl s আৰু ' Ctrl F11 টিপক |
| 11:36 | আমি দেখিব পাৰো যে তৃতীয় অব্জেক্টত মান' ' 50 আৰু ' Raju আছে |
| 11:46 | ইয়াৰ কাৰন হল যে আমি Student(স্টুডেন্ট) ক্লাচৰ ফিল্ডক ' মান 50 আৰু ' Raju (ৰাজুলৈ) ইনিসিয়েলাইজ কৰিছিলো |
| 11:54 | এতিয়া তৃতীয় অব্জেক্টৰ বাবে, ফিল্ডক ডি ইনিসিয়েলাইজ কৰো আৰু আওটপোটটো ছাও |
| 12:02 | সেয়ে এই টিউটোৰিয়েলত আমি সিকিলো |
| 12:05 | instance fields (ইন্সটান্স ফিল্ড)ৰ বিষয়ে |
| 12:07 | dot operator (ডট অপাৰেটৰ) ব্যবহাৰ কৰি ফিল্ডক এক্সেস কৰা, |
| 12:11 | আত্ম মূল্যায়নৰ বাবে |
| 12:13 | ইতিমধয়ে তৈয়াৰ হোৱা টেস্ট এম্প্লয়ি ক্লাচত emp2 ৰ নামৰ অবজেক্ট এটা তৈয়াৰ কক |
| 12:18 | তাৰ পিছত ডট অপাৰেটৰ বয়ৱহাৰ কৰি দূয়োটা অবজেক্টৰ মান ইনিসিয়েলাইজ কৰক |
| 12:23 | প্ৰথম অবজেক্টৰ বাবে মান 55 আৰু Priya বয়ৱহাৰ কৰক |
| 12:27 | দ্বিতীয় অবজেক্টৰ বাবে মান হিছাপে 45 আৰু Sandeep বয়ৱহাৰ কৰক |
| 12:31 | আউটপুটত দুয়োটা অবজেক্টৰ মান দেখুওৱাক |
| 12:34 | স্পকেন টিওটৰিয়েলৰ বিষয়ে অধিক জানিবলৈ |
| 12:37 | তলৰ সঙযোগত থকা ভিডিওটো চাওকস্পকেন টিওটৰিয়েল |
| 12:40 | প্ৰজেক্টৰ সাৰাংস ইয়াতে আছে |
| 12:43 | যদি আপোনাৰ বেন্ডৱিট্ত ভাল নহয় তেনেহলে ইয়াক ডাওনলড কৰিও ছাব পাৰে |
| 12:47 | স্পকেন টিওটৰিয়েলৰ প্ৰযেক্টৰ দলটিয়ে |
| 12:49 | স্পকেন টিওটৰিয়েলৰ সহায়েৰে কৰমশালা আদি অনুস্থিত কৰে |
| 12:52 | এটা অনলাইন পৰিক্ষাত উত্তিৰন হোৱা সকলক প্ৰমান পত্ৰ প্ৰদান কৰে |
| 12:56 | অধিক জানিবৰ বাবে অনুগ্ৰহ কৰি contact@spoken_tutorial.org এই ঠিকনাত লিখক |
| 13:01 | স্পকেন টিওটৰিয়েল প্ৰজেক্ট talk to a teacher প্ৰজেক্টৰ এটা অংগ |
| 13:05 | ই ভাৰত চৰকাৰৰ MHRD ৰ ICT ৰ মাধয়মেৰে ৰাষ্ট্ৰীয় শিক্ষা মিচনৰ দ্বাৰা সমৰথিত হয় |
| 13:11 | এই মিচন সম্পৰকত অধিক তথয় |
| 13:19 | ইয়াতে এই টিউটৰিয়েল সামৰনী পৰিছে |
| 13:22 | এই পাঠটো অৰুন পাঠকৰ দ্ৱাৰা কৰা হৈছে, IIT Bombay ৰ পৰা মই মৌচূমী মেধি এতিয়া আপোনাৰ পৰা বিদায় লৈছো
যোগদানৰ বাবে ধনয়বাদ | |