Difference between revisions of "Digital-Divide/C2/How-to-use-FOSSEE-Netbook/Khasi"
From Script | Spoken-Tutorial
| Line 65: | Line 65: | ||
|- | |- | ||
| 01.03 | | 01.03 | ||
| − | |Ban record ia kane ka tutorial, nga pyndonkam da ka | + | |Ban record ia kane ka tutorial, nga pyndonkam da ka'''FOSSEE Netbook''' |
| − | + | ||
|- | |- | ||
| 01.08 | | 01.08 | ||
| − | |FOSSEE distribution jong ka GNU/Linux Oprerating System bad | + | |FOSSEE distribution jong ka GNU/Linux Oprerating System bad |
|- | |- | ||
Revision as of 16:53, 25 April 2017
| Time | Narration |
|---|---|
| 00:01 | Khublei ngi pdiang sngewbha ia phi sha ka spoken tutorial halor ka how to use the low cost FOSSEE Netbook, piloted at IIT Bombay. |
| 00:09 | Ha kane ka jinghikai, ngin pule shaphang |
| 00:12 | ka desktop jong ka FOSSEE Netbook,</nowiki> |
| 00:14 | katto katne ki program kiba wan ryngkat bad ka bad</nowiki> |
| 00:17 | kumno ban update ia ka operating system jong ka ryngkat bad ki jingmih ba thymmai</nowiki> |
| 00:22 | Ngi shim ia ka kum ka FOSSEE Netbook namar |
| 00:26 | Ka kynhun jong ka FOSSEE, ka wanrah ia ki thup ba iahap na ka bynta jong ka. |
| 00:30 | Ka bynta jong ka operating system</nowiki> |
| 00:32 | ka wan bad ka software distribution bad</nowiki> |
| 00:35 | Ka ai ia ki updates bad ki training.</nowiki> |
| 00.38 | Ia ka operating system la shim na ka Ubuntu Linux ba thymmai ba dang pyllait shen. |
| 00.43 | Ka FOSSEE netbook kadei ka laptop ba bit dor kaba pyndonkam ha IIT Bombay.</nowiki> |
| 00.49 | La shna bad pynbit pynbiang da ka Basics Comtech Pvt. Ltd.</nowiki> |
| 00.55 | Ia ka la shna na ka bynta ka education bad research.</nowiki> |
| 00.58 | Bad kador kapoi Rs. 5,000 lada khein lang ia ka customs, taxes bad kiwei kiwei.</nowiki> |
| 01.03 | Ban record ia kane ka tutorial, nga pyndonkam da kaFOSSEE Netbook |
| 01.08 | FOSSEE distribution jong ka GNU/Linux Oprerating System bad |
| 01.12 | Kazam screen recorder version 1.4.5. |
| 01.17 | To mynta ngin ia peit ia ka FOSSEE Netbook. |
| 01.20 | Kane kadei kata ka FOSSEE Netbook. |
| 01.24 | Ka khia kumba 700gms. |
| 01.28 | Kadon ha ka ia ka 10 inch display bad ka touch-pad. |
| 01.31 | Ka camera kaba hakhmat bad ar tylli ki built-in speakers. |
| 01.35 | Kadon 2 tylli ki USB ports, 1 mini HDMI port, 1 Lan port. |
| 01.43 | Kadon uwei u headphone bad mic jacks na ka bynta ka audio support. |
| 01.49 | Kadon ruh ia ka SD card slot kaba support haduh 32GB. |
| 01.56 | Kadon ia u battery uba 5000 mAH. |
| 01.59 | U ai backup kumba 4 haduh 8 kynta, kata katkum ka jingpyndonkam ia ki program. |
| 02.04 | Kadon 1GB RAM bad 8GB ROM. |
| 02.07 | Kadon ruh ia ka wi-fi bad bluetooth support. |
| 02.11 | Na ka bynta ki jingtip ba kham bniah halor ki hardware specifications sngewbha peit ha ka http://netbook.fossee.in |
| 02.19 | Na ka bynta ka recovery/update/re-installation jong ka FOSSEE OS, u nongpyndonkam u dei ban leh ia kine harum. |
| 02.25 | Ban khmih bniah ia ka sdcard ryngkat ki jingbatai ba la ai ha ka netbook.fossee.in/recovery. |
| 02.33 | Poweroff ia ka FOSSEE Netbook. |
| 02.35 | Thep ia ka sdcard ha ka slot bad nangta sa nion sah ia u Power key. |
| 02.41 | Ka screen kadei ban pyni ia ka text message “Entering recovery mode...”. |
| 02.46 | Jied ia ka opshon kaba dei bad iahap kaba lah pyni ha ka screen kaba bud. |
| 02.51 | Kaei kaba phi iohi hangne kadei ka Desktop jong ka FOSSEE Netbook bad ka FOSSEE OS. |
| 02.57 | Da kaba lah long hi, phin sa iohi ia ki icons ha ka Desktop. |
| 03.01 | Kumba long kiwei ki computer, klik arsien ha uno uno u icon bad kane kan sa plie ia kata ka application. |
| 03.09 | Hangne, hapoh trai kamon, kadei ka Network connection icon. |
| 03.15 | Ha kane kapor ka ong “No network connection”. |
| 03.18 | To ngin ia pule kumno ban connect ha ka network. |
| 03.21 | Na ka bynta ka wi-fi connections, shu klik ha u icon. |
| 03.25 | Ki lis jong ki network kiba don yn sa pyni hangne. |
| 03.30 | Phi lah ban connect uwei napdeng kine kata lada phi tip ia u wi-fi network password. |
| 03.35 | Ngan jied uwei na kine ki network kiba don ha kane ka machine. |
| 03.40 | Nangta type ia u password bad klik ha Connect button. |
| 03.46 | Phin iohi ia ka Network icon ha ka System Tray. |
| 03.50 | Ka icon mynta ka lah kylla. |
| 03.52 | Ka batai ia ka kyrteng jong ka network kaba nga connect mynta. |
| 03.57 | Mynta pat to ngin phai shatrai kadiang jong ka desktop. |
| 04.03 | Hangne ngi iohi ia u Start menu uba dei u main menu. |
| 04.07 | U Start menu u lis ia baroh ki software kiba don bad ki application ha ki bynta ba ia phiah. |
| 04.14 | Nion ha kito ki bynta ban tip kino ki software lane ki application kiba lah lis. |
| 04.21 | To ngin peit ia ki katto katne napdeng jong ki. |
| 04.24 | Ki bynta jong ka Education kidon ia baroh ki application kiba lah lis. |
| 04.28 | Hangne ngi don ia ka Geogebra. |
| 04.31 | Kane kadei ka free software kaba biang tam na ka bynta ban pule ia ki concepts jong ka algebra bad geometry. |
| 04.37 | Ka iarap kham bha ia ki khynnah kiba naduh ka klas ba 6 shajrong. |
| 04.41 | Ka Spoken Tutorial project ka shna ia ki tutorial kiba paka bha ban pule ia ka Geogebra. |
| 04.47 | Kine kidon ha ka http://spoken-tutorial.org khlem jingsiew eiei. |
| 04.53 | Phi iohi ba kumno kane ka link ha ka browser window kalong. |
| 04.57 | Phi iohi ruh ba kine ki tutorials kidon ha ki jait ktien babun jong ka ri India |
| 05.03 | Kidang don bun shuh shuh kum kine ki free software ha ka netbook bad ka Spoken Tutorial ha kane ka page. |
| 05.10 | Ngan shu pyni lyngkot ia ki. |
| 05.13 | To ngin phai biang sha u Start menu. |
| 05.15 | To ngin peit sa ia kawei pat ka software – Jmol. |
| 05.19 | Kane kalong kaba iarap shibun na ka bynta ban peit ia ki chemical structures kum ki molecule, bonds, bad kiwei ha ka 3D. |
| 05.26 | Ka Spoken Tutorial website kadon ia ki tutorials halor ka Jmol ha ki kyntien kiba bun. |
| 05.33 | Hapoh ka Start menu, to ngin ia peit sa ia kawei pat ka bynta, kata – Graphics. |
| 05.40 | Hangne phin iohi ia ka GIMP, Inkspace bad ka XFig. |
| 05.46 | Kidon shibun ki spoken tutorial halor ki GIMP, Inkspace bad XFig ha ka Spoken Tutorial website. |
| 05.54 | Phi lah ban pyndonkam ia kine ki tutorial ban pule kumno ban pyndonkam ia kine ki graphic software. |
| 06.01 | To ngin peit mynta ia ka bynta jong ka Internet bad kine ki opshon kiba don hangne. |
| 06.07 | Hangne ngi don ia u Firefox Web Browser. |
| 06.10 | Bad hangne kidon ki spoken tutorials ban pule kumno ban pyndonkam ia u Firefox. |
| 06.15 | Sa shisien, kine kidon ha bun tylli ki kyntien jong ka ri. |
| 06.20 | Hapoh jong ka bynta Office, ngi don ia baroh ki LibreOffice Suite –
Writer, Calc, Impress, Base, Draw bad Math. |
| 6.31 | Ngi don ia ki tutorials ban pule ia baroh ki LibreOffie Suite ha ka Spoken Tutorial website. |
| 6.37 | To ngin phai sha ka bynta jong ka Programming. |
| 6.40 | Hangne ngi lah ban iohi ia ka iPython. |
| 6.43 | Kadon ka Python series hapoh ka Spoken Tutorial website. |
| 6.47 | Hangne ngi don ruh ia ka Scilab. |
| 6.50 | Sa shisien, ngi don ia ki tutorial halor kumno ban pule ia ka Scilab ha ka Spoken Tutorial website. |
| 6.56 | Ngi don ruh ia ki IDEs kum ki Code Blocks bad Geany. |
| 7.01 | Ki Spoken Tutorial na ka bynta kane kim pat don. |
| 7.05 | Hynrei lada phi wad na Internet, phin lap ia shibun ki jinghikai kiba myntoi halor kane ruh. |
| 7.12 | To ngin ia peit ia ki application kiba don hapoh ka Sound bad Video. |
| 7.17 | Te, ngi don ia ka Audacity kaba ngi pyndonkam ha kaban record ia ki audio track. |
| 7.22 | Bad hangne ki tutorial ban pule kumno ban pyndonkam ia ka Audacity. |
| 7.26 | Preferences ki don ki opshon ban customize ia ka Desktop, Keyboard, Monitor, Network bad kiwei. |
| 7.33 | To ngin nion ha Customize Look and Feel opshon. |
| 7.37 | Ngi don ha ka Widget tab, da kaba lah long hi. |
| 7.40 | Hangne, uno uno u lah ban pynkylla ia ka theme kaba lah long hi jong ka window ba lah pyni. |
| 7.45 | Jied ia ka theme kaba phi kwah na ka lis ba lah ai. |
| 7.51 | Ngin ia pule bniah ia baroh ki tabs bad ki opshon jong ki, ha ki tutorial kiba shadien. |
| 7.57 | Logout kadei ka opshon ban pyndonkam ha kaban shutdown, lock ia ka screen lane logout. |
| 8.03 | To ngan nion ha u Cancel button. |
| 8.05 | U icon uba marjan bad u Start menu udei u shortcut sha ka Desktop. |
| 8.10 | To ngin nion ha u. |
| 8.12 | Ka pynjah ia baroh ki window kiba plie bad ka pyni tang ia ka Desktop. |
| 8.18 | Mynta, ha ka Desktop, to ngin ia peit ia katto katne ki icons. |
| 8.23 | Hangne ngi don ia ka Terminal. |
| 8.25 | Kane kadei ka command line interface. |
| 8.28 | Ban pule kumno ban pyndonkam ia ka Terminal, sngewbha leit sha ka BOSS Linux, Spoken Tutorial series. |
| 8.34 | Ka File Manager ka treikam kum ka My Computer opshon ha ka Windows OS. |
| 8.39 | Phi lah ban kdew sha kano kano ka folder lane file, na kane ka window. |
| 8.47 | Ka Software Center ka iarap ha ka ban install ia baroh ki software kiba ngi kwah. |
| 8.58 | Language Support ka lis ia baroh ki ktien ba la support da ka FOSSEE OS. |
| 9.05 | Phin iohi ia ka pdf ba la ai kyrteng Readme hapoh ka desktop. |
| 9.10 | Sngewbha plie ia kane ka pdf bad pule ia ka. |
| 9.17 | Ka ai iaphi ia katto katne ki jingtip shaphang ka Netbook. |
| 9.27 | Da kane ngi lah poi sha kaba kut jong kane ka jinghikai halor ka How to use the FOSSEE Netbook. |
| 9.33 | Ka video kaba la ai ha ka link harum ka batai kyllum ia ka Spoken Tutorial project. Sngewbha peit ia ka. |
| 9.40 | Ka kynhun jong ka Spoken Tutorial –
Ka pynlong ia ki workshop bad ka ai certificate sha kito kiba pass ha ka online tests. |
| 9.48 | Na ka bynta ki jingtip ba bniah, sngewbha thoh sha ngi. |
| 9.51 | Ia ka Spoken Tutorial Project la kyrshan da ka NMEICT, MHRD, Sorkar India. |
| 9.57 | Shibun ki jingtip ba bniah halor kane ka mission kadon ha kane ka link. |
| 10.04 | Ma nga u Pdiangburom na Shillong, nga pynkut ia kane. Khublei shibun. |