Difference between revisions of "C-and-Cpp/C4/Function-Call/Khasi"
From Script | Spoken-Tutorial
(Created page with "{| border = 1 |'''Time''' |'''Narration''' |- | 00:01 |Ngi pdiang sngewbha iaphi sha ka spoken tutorial halor ka '''Function calls in C and C++'''. |- | 00:07 |Ha kane ka ji...") |
|||
| Line 404: | Line 404: | ||
|- | |- | ||
| 07:27 | | 07:27 | ||
| − | | La pynkylla sha ka ktien khasi da i Godwin pyrbot | + | | La pynkylla sha ka ktien khasi da i Godwin pyrbot bad nga I John Nongkynrih. |
|- | |- | ||
| 07:31 | | 07:31 | ||
| Khublei naka bynta ba iasnohlang | | Khublei naka bynta ba iasnohlang | ||
Latest revision as of 00:39, 27 October 2017
| Time | Narration |
| 00:01 | Ngi pdiang sngewbha iaphi sha ka spoken tutorial halor ka Function calls in C and C++. |
| 00:07 | Ha kane ka jinghikai, ngin pule shaphang ki jait function calls ki long- |
| 00:13 | call by value call by reference. |
| 00:16 | Ngin leh iakane lyngba ki nuksa. |
| 00:19 | Ban record ia ka jinghikai, Ngan pyndonkam da ka Ubuntu Operating system version 11.10, |
| 00:26 | gcc and g++ Compiler version 4.6.1. |
| 00:31 | To ngin sdang da ka jinglamphrang jong ka function call by value. |
| 00:35 | Kadei ka method ban pass ia ka arguments sha ka function. |
| 00:40 | Haba ngi pass ia u variable da u value, ka pynmih sa u wei u variable |
| 00:45 | shuwa ban pass sha ka function. |
| 00:48 | Ka jingpynkylla ia ka argument, hapoh ka function, kan don ha ka function. |
| 00:54 | Yn ym don jing ktah shabar jong ka function. |
| 00:58 | To ngin peit ia ka program halor ka 'function call by value'. |
| 01:02 | Nga lah dep type ia ka program jong ka editor. Ngan plie ia ka. |
| 01:08 | Sngewbha kynmaw ba ka kyrteng ka phail jongngi ka long callbyval.c. |
| 01:13 | Ha kane ka program, ngin khein ia ka cube jong u numbar. To ngan batai ia ka code mynta. |
| 01:19 | Kane ka dei ka header filejong ngi. |
| 01:21 | Hangne ngi don ka function cube kaba donlang ka argument kum int x. . |
| 01:27 | Ha kane ka function, ngi khein ia ka cube jong u x bad return ia ka value jong u x. |
| 01:33 | Kane ka dei ka main() function. Jongngi. |
| 01:36 | Hangne ngi ai ia ka value jong u n kum 8, 'n' u dei u integer variable. |
| 01:43 | Nangta ngi call ia ka function cube. |
| 01:45 | Bad print ia ka value jong u 'n' bad ia ka cube jong u n. |
| 01:49 | Bad kane ka dei ka return statement jongngi. |
| 01:52 | Mynta to ngin execute ia ka program. |
| 01:54 | plie ia ka terminal window da kaba nion Ctrl, Alt bad T keys ha kajuh ka por na ka keyboard jong phi. |
| 02:02 | Ban compile , type gcc space callbyval.c space hyphen o space val. Nion Enter. |
| 02:12 | Mynta, type ./val (dot slash val). Nion Enter. |
| 02:16 | ka ouput la pyni kum: Cube of 8 is 512. |
| 02:23 | Mynta ngin iohi ia ka 'function call by reference'. |
| 02:26 | To ngin phai biang sha ka slides jongngi. |
| 02:29 | Ka dei ka wei pat ka method ban pass ia ka arguments jong ka function. |
| 02:33 | Kne ka method ka copy ia ka address jong ka argument ha ka jaka jong ka value. |
| 02:39 | Ka jingpynkylla lyngba jong ka arguments, hapoh ka function, kan affect ia ki shabar. |
| 02:45 | Na ka bynta kane ngi donkam ban declare ia ki arguments kum pointer type. |
| 02:50 | To ngin peit ia ki nuksa halor ka function call by reference. |
| 02:54 | Kynmaw ba ka kyrteng ka phail jong jong ngi ka long callbyref.c. |
| 02:59 | Kane ka dei ka header file jongngi kum stdio.h. |
| 03:03 | Nangta ngi ioh ia ka function swap. |
| 03:06 | Ka function kan bujli hi ia ki values jong ki variables. |
| 03:10 | Value jong u 'a' yn buh hapoh ki value jong u 'b' bad ter ter.. |
| 03:15 | Phi lah ban iohi ba ka arguments ba passed hapoh ka function ka long pointer type. |
| 03:21 | Hangne ngi lah declared ia u integer variable t. |
| 03:25 | Nyngkong, u value jong u 'a' la buh hapoh u 't'. |
| 03:28 | Nangta u value jong u 'b' la buh hapoh u 'a'. |
| 03:32 | Bad nangta u value jong u 't' la buh hapoh u 'b'. |
| 03:37 | Kumne, la iakylliang ia ki values. |
| 03:40 | Kane ka dei ka main() function jongngi. |
| 03:42 | hangne ngi lah declared ia ar tylli ki integer variables kum i bad j. |
| 03:49 | Nangta ngi shim ia ki values jong u i bad j kum u user inputs. |
| 03:53 | Ampersand i (&i) bad Ampersand j (&j) kin ai ia ka memory address jong u i bad j. |
| 03:59 | Nyngkong, ngi print ia ki values shuwa ban swapping. |
| 04:04 | Nangta ngin call ia ka function swap. |
| 04:06 | Bad nangta ngi print ia ki values hadien ba lah swapping. |
| 04:10 | Bad kane ka dei ka return statement jong ngi. |
| 04:13 | Mynta to ngin execute ia ka program. |
| 04:16 | Phai biang sha ka terminal jong ngi. |
| 04:19 | Ban compile type gcc space callbyref dot c space hyphen o space ref. Nion Enter. |
| 04:29 | Mynta type dot slash ref. Nion Enter. |
| 04:33 | Ngi iohi, 'Enter the values'. Ngan enter kum 6 bad 4. |
| 04:40 | Ka output la pyni kum: Shuwa ban swapp 6 and 4 |
| 04:44 | Hadien ka swapping 4 and 6. |
| 04:48 | Mynta to ngin peit kumno ban execute ia ka juh ka program ha ka C++. |
| 04:53 | Nga don u code, to ngin iaid lyngba jong ki. |
| 04:57 | Kane ka dei ka second program, function call by reference . |
| 05:01 | Kynmaw ba ka kyrteng ka phail jonngi ka long callbyref.cpp |
| 05:06 | To ngin iaid lyngba jong ki code. |
| 05:08 | Kane ka dei ka header phail jongngi kum iostream . |
| 05:12 | Hangne ngi pyndonkam da ka std namespace. |
| 05:16 | Ka function declaration kan long kajuh kum ha ka C++. |
| 05:19 | Da kane ngi pass ia ki arguments kum ampersand x bad ampersand y. |
| 05:25 | kane kan ai ia ka memory address jong u x bad y. |
| 05:29 | Nangta ngin swap ia ki values. |
| 05:32 | Kiwei pat ki code kin iasyriem ia u C code jong ngi. |
| 05:36 | Ka printf statement la bujli da cout bad ka scanf statement la bujli da cin. |
| 05:44 | Mynta to ngin execute ia ka program. Phai biang sha ka terminal jong ngi. |
| 05:48 | Ban compile type, g++ space callbyref.cpp space hyphen o space ref1, nion Enter. |
| 06:00 | Mynta, type dot slash ref1. Nion Enter. |
| 06:05 | Hangne kan pyni kum: |
| 06:07 | Enter values of a and b |
| 06:10 | Ngan enter kum 4 bad 3. |
| 06:13 | Ka output la pyni. |
| 06:15 | Before swapping a and b 4 and 3 |
| 06:19 | After swapping a and b 3 and 4 |
| 06:23 | Da kane ngi la poi sha kaba kut jong ka jinghikai. |
| 06:26 | To ngin phai biang sha ka slide jong ngi. |
| 06:30 | To ngan batai lyngkot, ha kane ka jinghikai ngi lah pule: |
| 06:32 | Function call by value. |
| 06:34 | Bad Function call by reference. |
| 06:37 | Kum ka assignment, thoh ia ka program ba iasyriem ban kehin ia ka cube jong u number. |
| 06:42 | Pyndonkam ia ka call by value ha C++. |
| 06:46 | Peit ia ka video ba la ai ha ryngkat ka link ha trai. |
| 06:49 | Ka batai lyngkot ia ka Spoken Tutorial Project. |
| 06:52 | Lada phim don ka bor internet ba khlain, shu download sa peit pat hadien. |
| 06:56 | Ka Spoken Tutorial Project Team: |
| 06:58 | Ka pynlong ki workshop da ba pyndonkam ia ki spoken tutorials. |
| 07:01 | Yn ai syrnod ia kiba pass ia ka online test. |
| 07:05 | Na bynta ka jingtip ba kham bniah, sngewbha thoh sha ka
'contact@spoken-tutorial.org |
| 07:11 | Spoken Tutorial” Project ka dei ka bynta jong ka Talk to a Teacher. |
| 07:15 | La kyrshan ia kane ka project da ka National Mission on Education lyngba ICT, MHRD, jong ka sorkar India. |
| 07:23 | Shuh shuh ki jingtip halor kane ka mission phin ioh na kane ka link ba la ai harum : |
| 07:27 | La pynkylla sha ka ktien khasi da i Godwin pyrbot bad nga I John Nongkynrih. |
| 07:31 | Khublei naka bynta ba iasnohlang |