Difference between revisions of "Gedit-Text-Editor/C3/Default-plugins-in-gedit/Khasi"
From Script | Spoken-Tutorial
(Created page with "{| border=1 |'''Time''' |'''Narration''' |- |00:01 | Pdiang sngewbha sha ka spoken tutorial halor Default Plugins in Gedit Text editor. |- |00:07 | Ha kane ka tutorial, ngin...") |
Hezekiah2016 (Talk | contribs) |
||
| Line 9: | Line 9: | ||
|- | |- | ||
|00:07 | |00:07 | ||
| − | | Ha kane ka tutorial, ngin pule | + | | Ha kane ka tutorial, ngin pule shaphang ki katto katne ki default plugins ha ka gedit text editor kum |
* '''Sort''' | * '''Sort''' | ||
* '''Change Case''' | * '''Change Case''' | ||
Revision as of 10:53, 14 September 2017
| Time | Narration |
| 00:01 | Pdiang sngewbha sha ka spoken tutorial halor Default Plugins in Gedit Text editor. |
| 00:07 | Ha kane ka tutorial, ngin pule shaphang ki katto katne ki default plugins ha ka gedit text editor kum
|
| 00:23 | Ban record ia kane ka tutorial, nga pyndonkam da ka Ubuntu Linux 14.04 operating system gedit Text editor 3.10 |
| 00:34 | Ban bud ia kane ka tutorial, phi dei ban don jingtip ban trei ha kano kano ka operating system. |
| 00:40 | Ka Plugin ka dei ka software kaba add ka specific feature ia ka application. |
| 00:46 | Ka ai bun kiwei pat ki rukom pyntrei. |
| 00:49 | To ngin plie ia ka gedit text editor. |
| 00:53 | Don katto katne ki plugins kiba la install lypa ha ka gedit text editor.. |
| 00:59 | Ban peit ia ki defuault plugins – na ka Main Menu, click Edit bad Preferences. |
| 01:06 | Ha ka Preferences dialog-box kaba paw, click ha ka tab Plugins. |
| 01:12 | Ki list jong ki default plugins kiba la install ki paw hangne. |
| 01:18 | Phin shem ba katto katne ki plugins ki ladep check lypa dalade. |
| 01:23 | Kane ka pyni ba ki la pynlah bad ngi lah ban pyndonkam ia ki |
| 01:28 | Lada phim iohi ia ki plugins ha ka editor kumba paw hangne, phi lah ban install ïaki da kaba suk.. |
| 01:36 | Phi lah ban leh kumta da kaba pyndonkam KaUbuntu Software Center. |
| 01:40 | Click ha ka Close button jong ka gedit Preferenes box.. |
| 01:45 | Mynta, click ha ka icon Dash Home kaba don ha kyndong khlieh kadiang jong ka computer desktop. |
| 01:52 | Ha ka Search Box, type Ubuntu Software Centrer |
| 01:57 | Ka icon Ubuntu Software Center ka paw. Click ha ka. |
| 02:03 | Ha ka Search Box, type gedit. |
| 02:07 | Click haka icon Text Editor. Nangta click ha More Info. |
| 02:14 | Scroll shapoh ban iohi ki Add-ons ba don na ka bynta ka Gedit text Editor. |
| 02:20 | Ngi lah ban iohi ia kiwei pat ki plugins options. |
| 02:24 | Kine lah ban pyndonkam katkum ka jingdonkam jong ngi. |
| 02:28 | Jied ia ki check box “A Set of gedit plugins for developers” bad “Set up plugins for gedit”, lada ym pat jied lypa iaki. |
| 02:40 | Click ha u button Apply Changes. |
| 02:43 | Enter ia u Admin password lada pan. Click ha Authenticate.. |
| 02:51 | Mynta, ki plugins ba pyndonkam barabor yn sa thep sha ka list jong ngi. |
| 02:57 | Khang ia ka Ubuntu Software Center. |
| 03:00 | Kaba bud ngin sa pynlah kato katne ki plugins. |
| 03:04 | Na ka Main Menu, click Edit bad nangta Preferences. |
| 03:09 | Ha U tab plugins check ia ka Change Case, Sort bad Spell checker check box ban pynlah ia ki jingpyntrei kam |
| 03:21 | Click ha ka close. |
| 03:24 | Sa shisien click Edit na ka Menu bar. |
| 03:28 | Ngi lah ban iohi ba ki plugins la add ha ka menu list |
| 03:33 | To ngan plie ia ka document Fruits.txt kaba nga la dep shna. |
| 03:40 | Ka Fruits.txt file ka don ha ka Codefile link rynkat bad kane ka tutorial. |
| 03:48 | Download and pyndonkam ia ka text document |
| 03:51 | To ngin peit kumno ban pynheh ne pynrit ia ki font size bad pynkylla ia ka background color jong ka document |
| 03:59 | Na ka Menu bar, click Edit bad Preferences. |
| 04:03 | Nangta click ha ka Tab Font&Colors |
| 04:08 | Uncheck ia ka box “Use the system fixed width font”, lada lah check lypa |
| 04:14 | Khatduh, click ha u button Editor font. |
| 04:18 | Hangne ngi lah ban iohi ïa ki kyrteng jong ki font bapher bapher |
| 04:22 | Jied ia ka kyrteng u font uba phi kwan ban pyndonkam |
| 04:26 | Ha trai kamon, u don u button minus lane plus |
| 04:31 | La pyndonkam ïa une ban pynrit ne pynheh ia ka size jong u font. |
| 04:36 | Ngan pynheh ia u font haduh 20 |
| 04:39 | Click ia u Select button ban set ia u font size |
| 04:43 | Ban pynkylla ka background color, click ha Cobalt ha ka option Color scheme. |
| 04:49 | Hangto hi phi lah ban iohi ba ka background ka kylla blue |
| 04:54 | Click ha ka Classic ban leit biang shaka normal settings. |
| 04:58 | Nangta click ha close |
| 05:01 | Kaba bud to ngin peit kumno ka sort option ka treikam |
| 05:05 | Na ka Main Menu, click Edit bad Sort.. |
| 05:09 | Ka dialog-box sort ka paw. |
| 05:12 | Ha ka document jong ngi, ngi la typed “oranges” ar sien. |
| 05:17 | Check ia ka Remove duplicates box |
| 05:20 | Kan weng ia ki kyntien ba type arsien na ka document lada don |
| 05:25 | Check ruh ïa ka Ignore case check box |
| 05:29 | Mynta click ha ka sort |
| 05:32 | Peit thuh ba ki kyntien la dep pynbeit katkum ka alphabetical order |
| 05:38 | Bad ruh peit thuh ba ki kyntien duplicate oranges la weng noh |
| 05:44 | Kaba bud to ngin peit kumno ban pyndonkam ia ka option Change Case |
| 05:49 | Nyngkong eh, jied ia ka laiñ ba don ki text ba phi kwah ban pynkylla ia ka case |
| 05:55 | Hangne, ngan jied ia ka document baroh kawei |
| 05:59 | Na ka Main Menu, click Edit bad Change Case |
| 06:03 | Ngi lah ban iohi ia ki option ban pynkylla kum sha
|
| 06:25 | Mynta ngan jied Title Case. |
| 06:29 | Khmih ia ka jingkylla ha ka document. |
| 06:32 | Pyrshang kiwei pat ki option bad wad ia ka jingmih da lade |
| 06:38 | Kaba bud ngin peit ia ka Option Spell check. |
| 06:42 | Ha kane ka document, to ngin thoh bakla ia ka kyntien “Oranges” kumba pyni |
| 06:48 | Na ka Main Menu, jied Tools bad Highlight Misspelled Words. |
| 06:54 | Phin shem ba ki kyntien ba thoh bakla la ruid lain da u rong saw. |
| 07:00 | Buh ia u cursor ha ka kyntien bad right click ha ka |
| 07:05 | Click Spelling suggestions. |
| 07:08 | Jied ia ka kyntien ba dei na ka list. Ïaka spelling la pynbeit mynta. |
| 07:14 | Ngi lah ruh ban leh ia ka spell check ia ka document baroh kawei |
| 07:18 | Ngan thoh bakla ia kine ki kyntien grapes bad apples kumba la pyni harum |
| 07:24 | Na ka Main Menu, jied Tools bad Check Spelling. |
| 07:29 | Ka Check Spelling dialog box ka paw, kaba highlight ia ki kyntien ba bakla ha ka document |
| 07:36 | Ka pyni ruh ia ki jingspel badei |
| 07:39 | Jied ia ka kyntien ba dei na ka list Suggestions bad click Change. |
| 07:45 | Hangne ngi don artylli ki kyntien ba spell bakla. Jied iaka kyntien ba dei bad pynkylla ia ka |
| 07:51 | Click close ban mihnoh. |
| 07:54 | Teng teng, ngi kwah ban buh record ia ka tarik bad por, ha kaba ïaka file la shna lane pynbha |
| 08:03 | Na bynta kane to ngin pyntrei kam ia u plugin ba kyrteng Insert Date and Time |
| 08:09 | Na ka Main Menu, Click Edit bad Preferences. |
| 08:14 | Ha ka Preference dialog-box kaba paw, click ha u Tab Plugins. |
| 08:20 | Check ia ka Check box, Insert Date and Time, Click Close |
| 08:26 | Mynta, nga kwah ban thep ia ka tarik bad ka por ha ka laiñ ba nyngkong jong ka document |
| 08:32 | Buh ia u Cursor ha ka laiñ ba nyngkong |
| 08:35 | Na ka Main Menu, Click Edit bad jied Insert Date and Time. |
| 08:41 | Ka dialog box ka paw bad ki format ba bunjaid jong ki tarik bad por |
| 08:46 | Ngan jied ia ka format ba ar |
| 08:48 | Nangta click ha ka Insert. |
| 08:51 | Ngi lah ban iohi ba ka tarik bad ka por ka paw haka jaka ka ba ngi buh ia u cursor. |
| 08:59 | Da kane ngi la poi sha bakut jong kane ka tutorial. To ngin batai lyngkot |
| 09:04 | Ha kane ka tutorial, ngi la pule shaphang ki default plugins ha ka gedit text editor kum
|
| 09:16 | Kane ka Assingment naka bynta jong phi. Plie ka document Fruits.txt, pynkylla ia u font sha Italic bad pynheh ia u font size sha 24. Pynkylla ia ka content jong ka text file sha Upper Case |
| 09:34 | Ka video haka link harum ka batai lyngkot ïa ka spoken tutorial project. Sngewbha download bad peit ïa |
| 09:42 | Ka Spoken Tutorial Project team ka pynlong ki workshop bad ai ki certificate. |
| 09:48 | Ban tip kham bniah sngewbha thoh sha ngi. |
| 09:51 | Sngewbha post ia ki jingkylli jong phi hakane ka forum |
| 09:56 | Ka spoken tutorial project la bei tyngka da ka NMEICT, MHRD Government of India. Khambun ki jingtip halor kane ka missions ka don ha kane ka link |
| 10:09 | Ia kane ka script la pynkylla sha ka Ktien Khasi da i Khrawpyrkhat Wanshong na Shillong.
Khublei ba phi lah peit. |