Difference between revisions of "LibreOffice-Suite-Draw/C3/Working-with-Objects/Nepali"
From Script | Spoken-Tutorial
PoojaMoolya (Talk | contribs) |
PoojaMoolya (Talk | contribs) |
||
| Line 25: | Line 25: | ||
|- | |- | ||
|00:24 | |00:24 | ||
| − | ||अब्जेक्टहरु डिस्ट्रिब्युट गर्न | + | ||अब्जेक्टहरु डिस्ट्रिब्युट गर्न,अब्जेक्टहरु कम्बाइन, मर्ज, सबट्रयाक्ट र इन्टरसेक्ट गर्न |
| − | + | ||
| − | + | ||
| − | + | ||
|- | |- | ||
|00:30 | |00:30 | ||
| Line 118: | Line 115: | ||
|- | |- | ||
|02:38 | |02:38 | ||
| − | |'''गाइड''' हरु अब्जेक्टको धारको विस्तारित लाइनहरु हुन् | + | ||'''गाइड''' हरु अब्जेक्टको धारको विस्तारित लाइनहरु हुन् |
|- | |- | ||
|02:43 | |02:43 | ||
| − | |जुन यसलाई हटाउँदा देखिन्छ | + | ||जुन यसलाई हटाउँदा देखिन्छ |
|- | |- | ||
| 02:47 | | 02:47 | ||
| − | |गाइडलाइन इनेबल गरौँ | + | ||गाइडलाइन इनेबल गरौँ |
|- | |- | ||
|02:50 | |02:50 | ||
| − | | '''Main menu''' मा जाऊ र '''View''' मा गएर '''Guides''' छानौं | + | || '''Main menu''' मा जाऊ र '''View''' मा गएर '''Guides''' छानौं |
|- | |- | ||
|02:55 | |02:55 | ||
| − | |अब, '''Display Guides''' विकल्प छानौं | + | ||अब, '''Display Guides''' विकल्प छानौं |
|- | |- | ||
|02:59 | |02:59 | ||
| − | | ''' Main menu''' को '''Tools''' अनि '''Options''' मा क्लिक गरौँ | + | || ''' Main menu''' को '''Tools''' अनि '''Options''' मा क्लिक गरौँ |
|- | |- | ||
|03:03 | |03:03 | ||
| Line 139: | Line 136: | ||
|- | |- | ||
|03:06 | |03:06 | ||
| − | |बायाँ प्यानलबाट, '''LibreOffice Draw''' सँगैको सानो कालो त्रिकोणमा क्लिक गरौँ र '''View''' क्लिक गरौँ | + | ||बायाँ प्यानलबाट, '''LibreOffice Draw''' सँगैको सानो कालो त्रिकोणमा क्लिक गरौँ र '''View''' क्लिक गरौँ |
|- | |- | ||
|03:15 | |03:15 | ||
| Line 151: | Line 148: | ||
|- | |- | ||
|03:29 | |03:29 | ||
| − | |जब पार्क सारिन्छ, अब्जेक्टको धारहरुको बिस्तारित लाइनहरु देखिन्छन, तिनिहरु '''गाइडलाइन'''हरु हुन् | + | ||जब पार्क सारिन्छ, अब्जेक्टको धारहरुको बिस्तारित लाइनहरु देखिन्छन, तिनिहरु '''गाइडलाइन'''हरु हुन् |
|- | |- | ||
|03:39 | |03:39 | ||
| − | | '''स्न्याप लाइन''' के हो? | + | || '''स्न्याप लाइन''' के हो? |
|- | |- | ||
|03:41 | |03:41 | ||
| − | |'''स्न्याप लाइन''' ले हामीलाई एउटा निश्चित क्षेत्रमा दुई वा बढि अब्जेक्टहरु राख्न सघाउँछ | + | ||'''स्न्याप लाइन''' ले हामीलाई एउटा निश्चित क्षेत्रमा दुई वा बढि अब्जेक्टहरु राख्न सघाउँछ |
|- | |- | ||
|03:48 | |03:48 | ||
| − | |'''स्न्याप लाइन''' र '''स्न्याप पोइन्ट''' युजरले सृजना गर्छ | + | ||'''स्न्याप लाइन''' र '''स्न्याप पोइन्ट''' युजरले सृजना गर्छ |
|- | |- | ||
|03:53 | |03:53 | ||
| − | |'''स्न्याप लाइन''' ठाडो र तेर्सो हुन सक्छ र ड्याश लाइनहरु जस्तो देखिन्छ | + | ||'''स्न्याप लाइन''' ठाडो र तेर्सो हुन सक्छ र ड्याश लाइनहरु जस्तो देखिन्छ |
|- | |- | ||
| 03:59 | | 03:59 | ||
| − | |हामीले '''स्न्याप लाइन''' सृजना गर्नु पहिले '''Snap Lines''' विकल्प इनेबल गर्नुपर्छ | + | ||हामीले '''स्न्याप लाइन''' सृजना गर्नु पहिले '''Snap Lines''' विकल्प इनेबल गर्नुपर्छ |
|- | |- | ||
|04:05 | |04:05 | ||
| − | | '''Draw''' पेजमा जाऊ, '''context menu''' मा राइट क्लिक गरौँ र ''' Snap Lines''' छानौं | + | ||'''Draw''' पेजमा जाऊ, '''context menu''' मा राइट क्लिक गरौँ र ''' Snap Lines''' छानौं |
|- | |- | ||
|04:12 | |04:12 | ||
| Line 175: | Line 172: | ||
|- | |- | ||
|04:16 | |04:16 | ||
| − | |'''Snap Lines Visible''', | + | ||'''Snap Lines Visible''', |
|- | |- | ||
|04:18 | |04:18 | ||
| − | |'''Snap to Snap Lines''', | + | ||'''Snap to Snap Lines''', |
|- | |- | ||
|04:20 | |04:20 | ||
| − | |'''Snap Lines to Front'''. | + | ||'''Snap Lines to Front'''. |
|- | |- | ||
| 04:22 | | 04:22 | ||
| Line 190: | Line 187: | ||
|- | |- | ||
|04:34 | |04:34 | ||
| − | | '''mouse''' कर्सर भर्टिकल रुलर माथि सारौँ | + | ||'''mouse''' कर्सर भर्टिकल रुलर माथि सारौँ |
|- | |- | ||
|04:38 | |04:38 | ||
| − | |लेफ्ट-माउस बटन थिचौं | + | ||लेफ्ट-माउस बटन थिचौं |
|- | |- | ||
|04:41 | |04:41 | ||
| Line 217: | Line 214: | ||
|- | |- | ||
|05:06 | |05:06 | ||
| − | ||यो '''Snap Line हो ''' | + | ||यो '''Snap Line हो ''',तलको सिमा देखाउन, लाइन लाई पेजको तल तानौं |
| − | + | ||
| − | + | ||
| − | + | ||
|- | |- | ||
|05:13 | |05:13 | ||
||अब नक्सा पर्ने क्षेत्र देखाउन थप तीन '''स्न्याप लाइनहरु''' सृजना गरौँ | ||अब नक्सा पर्ने क्षेत्र देखाउन थप तीन '''स्न्याप लाइनहरु''' सृजना गरौँ | ||
|- | |- | ||
| − | | 05:24 | + | |05:24 |
||हामीले तेर्सो र ठाडो '''स्न्याप लाइनहरु''' कोरेका छौं | ||हामीले तेर्सो र ठाडो '''स्न्याप लाइनहरु''' कोरेका छौं | ||
|- | |- | ||
| Line 232: | Line 226: | ||
|- | |- | ||
|05:34 | |05:34 | ||
| − | |तपाई आफुले चाहे जतिको '''स्न्याप लाइनहरु''' सृजना गर्न सक्नुहुन्छ | + | ||तपाई आफुले चाहे जतिको '''स्न्याप लाइनहरु''' सृजना गर्न सक्नुहुन्छ |
|- | |- | ||
|05:40 | |05:40 | ||
| Line 247: | Line 241: | ||
|- | |- | ||
|06:06 | |06:06 | ||
| − | |'''Snap to Snap lines''' ले एउटा अब्जेक्टलाई ठिक एउटा '''स्न्याप लाइन''' मा राख्छ | + | ||'''Snap to Snap lines''' ले एउटा अब्जेक्टलाई ठिक एउटा '''स्न्याप लाइन''' मा राख्छ |
|- | |- | ||
|06:11 | |06:11 | ||
| − | |'''Snap to Page margin''' ले अब्जेक्टलाई ठ्याक्क पेज मार्जिनमा राख्छ | + | ||'''Snap to Page margin''' ले अब्जेक्टलाई ठ्याक्क पेज मार्जिनमा राख्छ |
|- | |- | ||
|06:18 | |06:18 | ||
| Line 277: | Line 271: | ||
|- | |- | ||
|06:54 | |06:54 | ||
| − | | '''Number of copies''' मा मान 1 इन्टर गरौँ र '''OK''' क्लिक गरौँ | + | || '''Number of copies''' मा मान 1 इन्टर गरौँ र '''OK''' क्लिक गरौँ |
|- | |- | ||
| 06:59 | | 06:59 | ||
| Line 307: | Line 301: | ||
|- | |- | ||
|07:43 | |07:43 | ||
| − | |अनि '''Rotation''' ट्याब क्लिक गरौँ | + | ||अनि '''Rotation''' ट्याब क्लिक गरौँ |
|- | |- | ||
|07:46 | |07:46 | ||
| − | | '''Angle''' फिल्डमा '''10''' मान इन्टर गरौँ | + | || '''Angle''' फिल्डमा '''10''' मान इन्टर गरौँ |
|- | |- | ||
|07:50 | |07:50 | ||
| − | |अन्त्यमा '''Slant and Corner Radius''' ट्याब छानौं | + | ||अन्त्यमा '''Slant and Corner Radius''' ट्याब छानौं |
|- | |- | ||
|07:55 | |07:55 | ||
| − | | '''Slant Angle''' फिल्डमा '''5 डिग्री''' इन्टर गरौँ | + | ||'''Slant Angle''' फिल्डमा '''5 डिग्री''' इन्टर गरौँ |
|- | |- | ||
|07:59 | |07:59 | ||
| − | | '''OK''' क्लिक गरौँ | + | || '''OK''' क्लिक गरौँ |
|- | |- | ||
| 08:01 | | 08:01 | ||
| − | |हामीले घर पुन: डिजाइन गरेका छौं | + | ||हामीले घर पुन: डिजाइन गरेका छौं |
|- | |- | ||
|08:05 | |08:05 | ||
| − | |ट्युटोरियल रोकी यो कार्य गरौँ | + | ||ट्युटोरियल रोकी यो कार्य गरौँ |
|- | |- | ||
|08:08 | |08:08 | ||
| − | |# '''Drawing''' टूलबार प्रयोग गरी बिभिन्न आकारहरु कोरौं | + | ||# '''Drawing''' टूलबार प्रयोग गरी बिभिन्न आकारहरु कोरौं |
|- | |- | ||
|08:11 | |08:11 | ||
| − | |# तपाई सम्पूर्ण आकारहरुमा '''Corner radius''' लागू गर्न सक्नुहुन्छ कि जाचौं | + | ||# तपाई सम्पूर्ण आकारहरुमा '''Corner radius''' लागू गर्न सक्नुहुन्छ कि जाचौं |
|- | |- | ||
|08:16 | |08:16 | ||
| − | |अब, केहि अब्जेक्टको दायाँतिर समान रुपले स्पेस दिऊ | + | ||अब, केहि अब्जेक्टको दायाँतिर समान रुपले स्पेस दिऊ |
|- | |- | ||
| 08:21 | | 08:21 | ||
| − | |हामी यसो गर्न '''Distribution''' विकल्प प्रयोग गर्ने छौं | + | ||हामी यसो गर्न '''Distribution''' विकल्प प्रयोग गर्ने छौं |
|- | |- | ||
|08:26 | |08:26 | ||
| − | |हामीले '''Distribution''' विकल्प प्रयोग गर्न कम्तिमा तीन अब्जेक्टहरु छान्नुपर्छ | + | ||हामीले '''Distribution''' विकल्प प्रयोग गर्न कम्तिमा तीन अब्जेक्टहरु छान्नुपर्छ |
|- | |- | ||
|08:32 | |08:32 | ||
| − | |पहिले '''Residential Complex''', '''Parking Lot''' र '''Commercial Complex''' छानौं | + | ||पहिले '''Residential Complex''', '''Parking Lot''' र '''Commercial Complex''' छानौं |
|- | |- | ||
|08:39 | |08:39 | ||
| Line 376: | Line 370: | ||
|- | |- | ||
|09:21 | |09:21 | ||
| − | | माथि र तलको धार | + | || माथि र तलको धार ठाडो बीचमा र अब्जेक्टहरुको स्पेसिंग मिलाउँछ |
| − | ठाडो बीचमा र | + | |
| − | अब्जेक्टहरुको स्पेसिंग मिलाउँछ | + | |
|- | |- | ||
| 09:26 | | 09:26 | ||
| Line 452: | Line 444: | ||
||जब अब्जेक्टहरु कम्बाइन गरिन्छ, यो नयाँ अब्जेक्ट सृजना हुन्छ | ||जब अब्जेक्टहरु कम्बाइन गरिन्छ, यो नयाँ अब्जेक्ट सृजना हुन्छ | ||
|- | |- | ||
| − | | 11:13 | + | |11:13 |
||हामी तीन अब्जेक्टकोको लागि यी विकल्पहरु प्रयोग गर्ने छौं | ||हामी तीन अब्जेक्टकोको लागि यी विकल्पहरु प्रयोग गर्ने छौं | ||
|- | |- | ||
| Line 528: | Line 520: | ||
|- | |- | ||
|13:28 | |13:28 | ||
| − | |स्पोकन ट्युटोरियल प्रोजेक्ट टिमले: | + | |स्पोकन ट्युटोरियल प्रोजेक्ट टिमले:स्पोकन ट्युटोरियल प्रयोग गरी कार्यशाला संचालन गर्छ अनलाइन टेस्ट पास गर्नेलाई प्रमाणपत्र प्रदान गर्छ |
| − | स्पोकन ट्युटोरियल प्रयोग गरी कार्यशाला संचालन गर्छ | + | |
| − | अनलाइन टेस्ट पास गर्नेलाई प्रमाणपत्र प्रदान गर्छ | + | |
|- | |- | ||
|13:37 | |13:37 | ||
Latest revision as of 16:53, 25 April 2017
| Time | Narration |
| 00:01 | लिब्रे अफिस ड्र को Working with Objects स्पोकन ट्युटोरियल मा स्वागत छ |
| 00:06 | यो ट्युटोरियलमा, हामी सिक्ने छौं: |
| 00:08 | ग्रिड र गाइडलाइनहरु प्रयोग गरी अब्जेक्टहरु राख्न |
| 00:12 | स्न्याप फंक्सन प्रयोग गर्न |
| 00:14 | लाइन र एरोहेड हरु कस्टूमाइज गर्न |
| 00:18 | हामी यी पनि सिक्ने छौं: * अब्जेक्टहरु डुप्लिकेट गर्न |
| 00:21 | अब्जेक्टहरु रीसाइज गर्न |
| 00:24 | अब्जेक्टहरु डिस्ट्रिब्युट गर्न,अब्जेक्टहरु कम्बाइन, मर्ज, सबट्रयाक्ट र इन्टरसेक्ट गर्न |
| 00:30 | हामी अपरेटिंग सिस्टम को रुपमा उबुन्टु लिनक्स संस्करण १०.०४ र लिब्रेअफिस सुइट संस्करण ३.३.४ प्रयोग गर्दैछौं |
| 00:40 | ग्रिडहरु के हुन्? |
| 00:42 | ग्रिड ले अब्जेक्टहरु ड्र पेजमा |
| 00:45 | सही रुपमा मिलाउन सघाउँछ |
| 00:48 | डेस्कटप मा सेभ भएको 'RouteMap' फाइल खोलौं |
| 00:53 | अघिल्लो ट्युटोरियलहरुमा हामीले ग्रिड को थोरै प्रयोग गरेका थियौं |
| 00:57 | अब, बिस्तृत रुपमा, ग्रिड को बारेमा जानौं |
| 01:01 | Main menu बाट View छानौं र Grid मा क्लिक गरौँ |
| 01:05 | अनि Display Grid मा क्लिक गरौँ |
| 01:08 | Draw पेज भरि तेर्सो र ठाडो डटका लाइनहरु देख्न सकिन्छ, यसरी ग्रिड बन्छ |
| 01:17 | यी ग्रिड हरु देखाउनको लागि मात्र हुन्, तिनीहरु प्रिन्ट हुने छैनन् |
| 01:22 | हामी ग्रिड हरुको साइज चाहे अनुसार सानो वा ठूलो हेरफेर गर्न सक्छौं |
| 01:30 | Main menu बाट, Tools छानौं र Options छानौं |
| 01:35 | हामी Options डाइलग बक्स देख्न सक्छौं |
| 01:38 | LibreOffice Draw क्लिक गरौँ र Grid छानौं |
| 01:42 | Resolution भित्र यी मानहरु इन्टर गरौँ: |
| 01:46 | Horizontal – 7 cm |
| 01:49 | Vertical – 5 cm |
| 01:53 | Subdivision ले एउटा ग्रिड मा हुने खाली ठाउँ जनाउँछ |
| 01:57 | अब Subdivision मानहरु इन्टर गरौँ |
| 02:00 | Horizontal – 3 |
| 02:02 | Vertical – 4 |
| 02:05 | Synchronize axes विकल्पलाई यसै छोडौं |
| 02:09 | OK क्लिक गरौँ |
| 02:11 | अब Draw पेजमा जाऊ, ग्रिड को प्रत्येक बक्सको साइज हेरौं |
| 02:17 | अब हामीले सबडिभिजनमा उल्लेख गरेको स्पेस गनौं |
| 02:22 | त्यहाँ तेर्सो १,२,३ र ठाडो १,२,३, ४ स्पेसहरु छन् |
| 02:33 | अब, गाइड को बारेमा सिकौं |
| 02:36 | गाइडहरु के हुन्? |
| 02:38 | गाइड हरु अब्जेक्टको धारको विस्तारित लाइनहरु हुन् |
| 02:43 | जुन यसलाई हटाउँदा देखिन्छ |
| 02:47 | गाइडलाइन इनेबल गरौँ |
| 02:50 | Main menu मा जाऊ र View मा गएर Guides छानौं |
| 02:55 | अब, Display Guides विकल्प छानौं |
| 02:59 | Main menu को Tools अनि Options मा क्लिक गरौँ |
| 03:03 | Options डाइलग-बक्स देखापर्छ |
| 03:06 | बायाँ प्यानलबाट, LibreOffice Draw सँगैको सानो कालो त्रिकोणमा क्लिक गरौँ र View क्लिक गरौँ |
| 03:15 | दायाँ प्यानलबाट, Guides when moving छानौं, यसरी हामीले सार्दा guides देख्न सक्छौं |
| 03:23 | OK क्लिक गरौँ |
| 03:27 | अब, पार्कलाई अलि बायाँ सारौँ |
| 03:29 | जब पार्क सारिन्छ, अब्जेक्टको धारहरुको बिस्तारित लाइनहरु देखिन्छन, तिनिहरु गाइडलाइनहरु हुन् |
| 03:39 | स्न्याप लाइन के हो? |
| 03:41 | स्न्याप लाइन ले हामीलाई एउटा निश्चित क्षेत्रमा दुई वा बढि अब्जेक्टहरु राख्न सघाउँछ |
| 03:48 | स्न्याप लाइन र स्न्याप पोइन्ट युजरले सृजना गर्छ |
| 03:53 | स्न्याप लाइन ठाडो र तेर्सो हुन सक्छ र ड्याश लाइनहरु जस्तो देखिन्छ |
| 03:59 | हामीले स्न्याप लाइन सृजना गर्नु पहिले Snap Lines विकल्प इनेबल गर्नुपर्छ |
| 04:05 | Draw पेजमा जाऊ, context menu मा राइट क्लिक गरौँ र Snap Lines छानौं |
| 04:12 | अब सबै तीन विकल्पहरु हेरौं: |
| 04:16 | Snap Lines Visible, |
| 04:18 | Snap to Snap Lines, |
| 04:20 | Snap Lines to Front. |
| 04:22 | अब हामीले सृजना गरेको स्न्याप लाइन हरु देख्न सकिन्छ |
| 04:26 | अब Snap Lines प्रयोग गरी एउटा क्षेत्र परिभाषित गरौँ जसभित्र स्लाइडमा देखाए झैँ नक्सामा भएका अब्जेक्टहरु पनि परुन |
| 04:34 | mouse कर्सर भर्टिकल रुलर माथि सारौँ |
| 04:38 | लेफ्ट-माउस बटन थिचौं |
| 04:41 | हामी कर्सर अहिले दुवै तिर चुच्चो भएको एरो जस्तो देख्न सक्छौं |
| 04:46 | mouse Draw पेज तिर तानौं |
| 04:50 | हामी एउटा डट लाइन देख्न सक्छौं |
| 04:53 | माउस बटन नछोडौं |
| 04:55 | लेफ्ट-माउस बटन थिची राखी डट लाइनलाई पेज मा तानौं |
| 05:01 | अब माउस बटन छोडौं |
| 05:04 | के तपाई लाइन देख्न सक्नुहुन्छ? |
| 05:06 | यो Snap Line हो ,तलको सिमा देखाउन, लाइन लाई पेजको तल तानौं |
| 05:13 | अब नक्सा पर्ने क्षेत्र देखाउन थप तीन स्न्याप लाइनहरु सृजना गरौँ |
| 05:24 | हामीले तेर्सो र ठाडो स्न्याप लाइनहरु कोरेका छौं |
| 05:29 | अब तपाई अब्जेक्टहरु यी स्न्याप लाइनहरु को आधारमा राख्न सक्नुहुन्छ |
| 05:34 | तपाई आफुले चाहे जतिको स्न्याप लाइनहरु सृजना गर्न सक्नुहुन्छ |
| 05:40 | तेर्सो र ठाडो स्न्याप लाइनहरुले एउटा ग्राफमा X र Y अक्षहरुको जस्तै काम गर्छ |
| 05:48 | यी दुई अक्षहरु प्रयोग गरी तपाई अब्जेक्टहरु ठिक तरिकाले राख्न सक्नुहुन्छ |
| 05:54 | तपाई अब्जेक्हरु अझ राम्रोसँग राख्न Snap function सहित ग्रिड लाइन हरु पनि प्रयोग गर्न सक्नुहुन्छ |
| 05:59 | तपाई कुनै अब्जेक्टलाई ग्रिड पोइन्टहरुमा राख्न: * Snap to Grid प्रयोग गर्न सक्नुहुन्छ |
| 06:06 | Snap to Snap lines ले एउटा अब्जेक्टलाई ठिक एउटा स्न्याप लाइन मा राख्छ |
| 06:11 | Snap to Page margin ले अब्जेक्टलाई ठ्याक्क पेज मार्जिनमा राख्छ |
| 06:18 | ट्युटोरियल रोकी यो कार्य गरौँ |
| 06:21 | सम्पूर्ण Grid विकल्पहरुको बारेमा जानौं |
| 06:24 | तपाईले snap to Grid, snap lines र page margins विकल्पहरु प्रयोग गर्दा अब्जेक्टमा कस्तो असर पर्छ हेरौं |
| 06:31 | अब, School Campus' सँगै एउटा तालको आकारको अर्को एउटा ताल थपौं |
| 06:38 | यसो गर्न, Duplicate विकल्प प्रयोग गरौँ |
| 06:43 | Lake छानौं |
| 06:45 | Main menu' मा जाऊ र Edit छानौं र Duplicate मा क्लिक गरौँ |
| 06:51 | Duplicate डाइलग बक्स देखापर्छ |
| 06:54 | Number of copies मा मान 1 इन्टर गरौँ र OK क्लिक गरौँ |
| 06:59 | Lake डुप्लिकेट भएको छ |
| 07:03 | अब ताल तानेर यसलाई स्कूल सँगै राखौं |
| 07:06 | अब्जेक्टहरु आवश्यकता अनुसारको कुनै पनि साइजमा लान सकिन्छ |
| 07:11 | सहि नाप प्रयोग गरी House को नाप यो स्लाइडमा देखाए झैँ परिवर्तन गरौँ |
| 07:18 | यसको उचाई, चौडाई उहिँ राखौं र कुनो ढल्काएर यसलाई घुमाऊ |
| 07:24 | पहिले Home छानौं र context menu को लागि राइट क्लिक गरौँ र Position and Size छानौं |
| 07:31 | Position and Size डाइलग बक्स देखापर्छ |
| 07:35 | Position and Size ट्याब क्लिक गरौँ |
| 07:38 | Size भित्र दुवै Width र Height फिल्डहरुमा मान 3 इन्टर गरौँ |
| 07:43 | अनि Rotation ट्याब क्लिक गरौँ |
| 07:46 | Angle फिल्डमा 10 मान इन्टर गरौँ |
| 07:50 | अन्त्यमा Slant and Corner Radius ट्याब छानौं |
| 07:55 | Slant Angle फिल्डमा 5 डिग्री इन्टर गरौँ |
| 07:59 | OK क्लिक गरौँ |
| 08:01 | हामीले घर पुन: डिजाइन गरेका छौं |
| 08:05 | ट्युटोरियल रोकी यो कार्य गरौँ |
| 08:08 | # Drawing टूलबार प्रयोग गरी बिभिन्न आकारहरु कोरौं |
| 08:11 | # तपाई सम्पूर्ण आकारहरुमा Corner radius लागू गर्न सक्नुहुन्छ कि जाचौं |
| 08:16 | अब, केहि अब्जेक्टको दायाँतिर समान रुपले स्पेस दिऊ |
| 08:21 | हामी यसो गर्न Distribution विकल्प प्रयोग गर्ने छौं |
| 08:26 | हामीले Distribution विकल्प प्रयोग गर्न कम्तिमा तीन अब्जेक्टहरु छान्नुपर्छ |
| 08:32 | पहिले Residential Complex, Parking Lot र Commercial Complex छानौं |
| 08:39 | Select arrow तानेर सम्पूर्ण अब्जेक्टहरु छानी तिनीहरुलाई ग्रुप गरौँ |
| 08:45 | अब राइट क्लिक गरौँ र Distribution छानौं |
| 08:50 | Horizontal मा Right छानौं र OK क्लिक गरौँ |
| 08:56 | अब्जेक्टको बायाँ धार राम्रो सँग वितरित देखिन्छ |
| 09:01 | Distribution विकल्पले अब्जेक्टहरु तेर्सो वा ठाडो बितरण गर्दैन |
| 09:07 | Horizontal Distribution विकल्पले अब्जेक्टहरु- |
| 09:10 | दायाँ र बायाँ धारमा |
| 09:12 | तेर्सो बिचमा र |
| 09:14 | अब्जेक्टको स्पेसिंगहरु मा मिलाउँछ |
| 09:17 | Vertical Distribution विकल्पले - |
| 09:21 | माथि र तलको धार ठाडो बीचमा र अब्जेक्टहरुको स्पेसिंग मिलाउँछ |
| 09:26 | अब, यो नक्साको लागि लाइन स्टाइल सृजना गरौँ |
| 09:32 | Main menu बाट Format छानौं र Line मा क्लिक गरौँ |
| 09:35 | Line डाइलग बक्स देखापर्छ |
| 09:38 | Line Styles ट्याबमा क्लिक गरौँ |
| 09:41 | Line Styles मा Three dashes and three dots विकल्प छानौं |
| 09:47 | Type फिल्ड यसै छोडौं |
| 09:50 | Number मा 10 र 5 अनि; Length मा 8% इन्टर गरौँ |
| 09:57 | Add क्लिक गरौँ र "My Line Style" इन्टर गरौँ र OK क्लिक गरौँ |
| 10:06 | पुन: OK मा क्लिक गरौँ |
| 10:08 | यो एरो छानौं, राइट क्लिक गरी Line छानौं र Line डाइलग बक्स देखापर्छ |
| 10:13 | Line ट्याब क्लिक गरौँ |
| 10:16 | Style ड्रप-डाउन बक्समा क्लिक गरौँ |
| 10:19 | यसले अब नयाँ सृजित स्टाइल देखाउने छ |
| 10:22 | यसलाई छानौं र OK मा क्लिक गरौँ |
| 10:26 | हामीले एउटा नयाँ स्टाइल सृजना गरेका छौं! |
| 10:29 | अब स्कूल क्याम्पसको बायाँतिर एउटा सानो रंगशाला कोरौं |
| 10:34 | Drawing toolbar बाट Basic Shapes मा क्लिक गरौँ र एउटा Circle छानौं |
| 10:40 | यसलाई Draw page मा इन्टर गरौँ |
| 10:44 | वृतको आउटलाइन My Line Style को छ |
| 10:49 | यसभित्र “Stadium” टाइप गरौँ |
| 10:53 | अब, अब्जेक्टहरु कम्बाइन, मर्ज, सबट्रयाक्ट र इन्टरसेक्ट गर्न सिकौं |
| 10:59 | अब्जेक्टहरु ग्रुप गर्नु र कम्बाइन गर्नुमा के भिन्नता छ? |
| 11:03 | अब्जेक्टहरु ग्रुप भएको बेला केहि अब्जेक्टहरु सँगै राखिएका हुन्छन् |
| 11:09 | जब अब्जेक्टहरु कम्बाइन गरिन्छ, यो नयाँ अब्जेक्ट सृजना हुन्छ |
| 11:13 | हामी तीन अब्जेक्टकोको लागि यी विकल्पहरु प्रयोग गर्ने छौं |
| 11:18 | पहिले, Draw फाइलमा एउटा नयाँ पेज थपौं |
| 11:23 | Drawing toolbar बाट एउटा वृत कोरौं, Basic Shapes मा क्लिक गरौँ र एउटा Circle छानौं |
| 11:32 | mouse लाई Draw पेजमा सारौँ र यसलाई तल तानौं |
| 11:35 | अब दोस्रो अब्जेक्ट Diamond कोरौं |
| 11:38 | Drawing toolbar बाट Basic Shapes मा क्लिक गरौँ र Diamond छानौं |
| 11:43 | कर्सर Draw पेजमा सारौँ र यसलाई तल तानौं र मेनुबारबाट Area Style / Filling ड्रप डाउन बटन छानौं र Red 3 रंग छानौं |
| 11:55 | तेस्रो अब्जेक्ट एउटा आयत कोरौं, Rectangle र Green 6 रंग छानौं |
| 12:02 | Shift कि थिची राखी प्रत्येक अब्जेक्टहरुमा क्लिक गरेर तीन अब्जेक्टहरु छानौं |
| 12:11 | Context menu को लागि राइट क्लिक गरौँ र Combine क्लिक गरौँ |
| 12:14 | एउटा नयाँ अब्जेक्ट सृजना भएको छ! |
| 12:18 | नयाँ अब्जेक्टले अन्त्यमा सृजना गरेको अन्तिम अब्जेक्टको रंग लिन्छ |
| 12:24 | CTRL+Z किहरु एकसाथ थिची यो कार्य अंडू गरौँ |
| 12:29 | पुन चित्रहरु छानौं र context menu को लागि राइट क्लिक गरौँ |
| 12:35 | Shapes छानौं र Merge मा क्लिक गरौँ |
| 12:38 | नयाँ आकार कोरिएको छ! |
| 12:41 | तपाईले यी फंक्सनहरु जति धेरै प्रयोग गर्नुहुन्छ त्यति नै धेरै सिक्नुहुन्छ |
| 12:48 | यसरी हामी यो ट्युटोरियलको अन्त्यमा आएका छौं |
| 12:51 | यो ट्युटोरियलमा, हामीले ग्रिड, गाइड र स्न्याप लाइन हरु प्रयोग गरी अब्जेक्टहरु सहि रुपमा एलाइन गर्न सिक्यौं |
| 12:59 | हामीले अब्जेक्टहरु डुप्लिकेट, रिसाइज र डिस्ट्रिब्युट गर्न पनि सिक्यौं |
| 13:06 | हामीले यी प्रयोग गरी नयाँ लाइन स्टाइलहरु र नयाँ अब्जेक्टहरु पनि सृजना गर्न सिक्यौं - |
| 13:12 | कम्बाइन, मर्ज, सब्सट्रयाक्ट, इन्टरसेक्ट |
| 13:17 | तलको लिंकमा उपलब्ध भिडियो हेर्नुहोस् |
| 13:20 | यसले स्पोकन ट्युटोरियल प्रोजेक्टको सार दिन्छ |
| 13:23 | यदि तपाईसँग राम्रो ब्याण्डविड्थ छैन भने डाउनलोड गरी हेर्न सक्नुहुन्छ |
| 13:28 | स्पोकन ट्युटोरियल प्रोजेक्ट टिमले:स्पोकन ट्युटोरियल प्रयोग गरी कार्यशाला संचालन गर्छ अनलाइन टेस्ट पास गर्नेलाई प्रमाणपत्र प्रदान गर्छ |
| 13:37 | बिस्तृत जानकारीको लागि कृपया contact@spoken-tutorial.org मा सम्पर्क गर्नुहोस् |
| 13:43 | स्पोकन ट्युटोरियल प्रोजेक्ट टक टू अ टिचर प्रोजेक्टको एक भाग हो |
| 13:48 | यसलाई नेशनल मिसन अन एजुकेसन थ्रु आइसिटी, MHRD, भारत सरकारको सहयोग रहेको छ |
| 13:55 | यो मिसन सम्बन्धि थप जानकारी तलको लिंकमा उपलब्ध छ: Spoken-tutorial.org/ NMEICT-Intro |
| 14:06 | म मन्दिरा थापा बिदा हुदैछुँ |
| 14:10 | सहभागिताको लागि धन्यवाद, नमस्कार |