Difference between revisions of "LibreOffice-Suite-Writer/C4/Using-track-changes/Nepali"
From Script | Spoken-Tutorial
PoojaMoolya (Talk | contribs) |
|||
| (2 intermediate revisions by one other user not shown) | |||
| Line 1: | Line 1: | ||
{| border=1 | {| border=1 | ||
| − | | | + | |'''Time''' |
| − | | | + | |'''Narration''' |
|- | |- | ||
| − | | 00 | + | | 00:02 |
| − | | नमस्कार | + | | नमस्कार ,लिब्रे अफिस राइटरको 'Track changes while Editing a document' ट्यूटोरियलमा स्वागत छ |
|- | |- | ||
| − | | 00 | + | |00:09 |
| − | + | ||
| − | + | ||
| − | + | ||
| यो ट्युटोरियलमा, म लिब्रे अफिस राइटरमा कसरी डकुमेन्टहरूलाई सह-समिक्षा गर्ने बर्णन गर्नेछु | | यो ट्युटोरियलमा, म लिब्रे अफिस राइटरमा कसरी डकुमेन्टहरूलाई सह-समिक्षा गर्ने बर्णन गर्नेछु | ||
|- | |- | ||
| − | | 00 | + | | 00:16 |
| हामी 'Record Changes' विकल्प प्रयोग गरेर कसरी सह-समिक्षा गर्ने र एउटा डकुमेन्टलाई कसरी सम्पादन गर्ने बताउन एउटा पहिलेको डकुमेन्ट खोल्छौ | | हामी 'Record Changes' विकल्प प्रयोग गरेर कसरी सह-समिक्षा गर्ने र एउटा डकुमेन्टलाई कसरी सम्पादन गर्ने बताउन एउटा पहिलेको डकुमेन्ट खोल्छौ | ||
|- | |- | ||
| − | |00 | + | |00:26 |
|यो सुविधा प्रयोग गरेर एक समीक्षकले टिप्पणी दिने, टेक्स्ट थप्ने, मेट्ने वा परिमार्जन गर्न सक्छन् जुन सोहि डकुमेन्टमा स्पष्ट देखिने छ | |यो सुविधा प्रयोग गरेर एक समीक्षकले टिप्पणी दिने, टेक्स्ट थप्ने, मेट्ने वा परिमार्जन गर्न सक्छन् जुन सोहि डकुमेन्टमा स्पष्ट देखिने छ | ||
|- | |- | ||
| − | |00 | + | |00:40 |
| यो सजिलै लेखकले देख्न सक्छन जसले परिवर्तनहरु स्वीकार्न वा नकार्न सक्छन र यी परिवर्तन पुन गर्न नपर्ने गरी संगै राख्न सकिन्छ | | यो सजिलै लेखकले देख्न सक्छन जसले परिवर्तनहरु स्वीकार्न वा नकार्न सक्छन र यी परिवर्तन पुन गर्न नपर्ने गरी संगै राख्न सकिन्छ | ||
|- | |- | ||
| − | |00 | + | |00:53 |
|र जब फाईल सेभ गरिन्छ, टिप्पणीहरू पनि समावेश हुन्छन् | |र जब फाईल सेभ गरिन्छ, टिप्पणीहरू पनि समावेश हुन्छन् | ||
|- | |- | ||
| − | | 00 | + | | 00:57 |
| ल, यो सबै कसरी गर्ने, सिकौ | | ल, यो सबै कसरी गर्ने, सिकौ | ||
|- | |- | ||
| − | |01 | + | |01:02 |
| यहाँ हामी अपरेटिङ् सिस्टम रूपमा उबुन्टु लिनक्स १०.०४ र लिब्रे अफिस सूइट संस्करण ३.३.४ प्रयोग गर्दैछौ | | यहाँ हामी अपरेटिङ् सिस्टम रूपमा उबुन्टु लिनक्स १०.०४ र लिब्रे अफिस सूइट संस्करण ३.३.४ प्रयोग गर्दैछौ | ||
|- | |- | ||
| − | |01 | + | |01:10 |
|यो ट्युटोरियलमा, म केहि डकुमेन्टहरू प्रयोग गर्ने छुँ जुन मैले पहिले नै सिर्जना गरेकी छुँ, नामत: | |यो ट्युटोरियलमा, म केहि डकुमेन्टहरू प्रयोग गर्ने छुँ जुन मैले पहिले नै सिर्जना गरेकी छुँ, नामत: | ||
|- | |- | ||
| − | | 01 | + | | 01:16 |
| − | | | + | |Seven-reasons-to-adopt-FOSS.odt Government-support-for-FOSS-in-India.odt |
| − | + | ||
|- | |- | ||
| − | |01 | + | |01:24 |
| राइटर सुरु गर्न '''Applications -''' '''Office '''- '''LibreOffice Writer''' मा क्लिक गरौ | | राइटर सुरु गर्न '''Applications -''' '''Office '''- '''LibreOffice Writer''' मा क्लिक गरौ | ||
|- | |- | ||
| − | | 01 | + | | 01:34 |
| 'Seven-reasons-to-adopt-FOSS.odt' खोलौ | | 'Seven-reasons-to-adopt-FOSS.odt' खोलौ | ||
|- | |- | ||
| − | | 01 | + | | 01:41 |
|'record changes' विकल्पमा सेट गर्न, EDIT → CHANGES जानुहोस् र RECORD विकल्प ठिक गर्नुहोस् | |'record changes' विकल्पमा सेट गर्न, EDIT → CHANGES जानुहोस् र RECORD विकल्प ठिक गर्नुहोस् | ||
|- | |- | ||
| − | | 01 | + | | 01:53 |
| SHOW विकल्प पनि ठिक गर्नुपर्छ, यसले कुनै पनि अन्य सम्पादन कार्यहरु सक्रिय पार्नेछ गर्नेछ | | SHOW विकल्प पनि ठिक गर्नुपर्छ, यसले कुनै पनि अन्य सम्पादन कार्यहरु सक्रिय पार्नेछ गर्नेछ | ||
|- | |- | ||
| − | |02 | + | |02:01 |
| डकुमेन्टमा एउटा दोस्रो बुँदा इन्सर्ट गरौ | | डकुमेन्टमा एउटा दोस्रो बुँदा इन्सर्ट गरौ | ||
|- | |- | ||
| − | | 02 | + | | 02:05 |
| हामी पोइन्ट नम्बर 2 मा जानेछौं र टाइप गरौँ “Linux is a virus resistant operating system since each user has a distinct data space and cannot directly access the program files” | | हामी पोइन्ट नम्बर 2 मा जानेछौं र टाइप गरौँ “Linux is a virus resistant operating system since each user has a distinct data space and cannot directly access the program files” | ||
|- | |- | ||
| − | | 02 | + | | 02:36 |
| इन्टर थिचौ, जसले गर्दा हालको दोस्रो पोइन्ट, पोइन्ट नम्बर 3 बन्छ | | इन्टर थिचौ, जसले गर्दा हालको दोस्रो पोइन्ट, पोइन्ट नम्बर 3 बन्छ | ||
|- | |- | ||
| − | | 02 | + | | 02:42 |
|याद गरौ, टेक्स्ट इनपुट एउटा नयाँ रंगमा आएको छ | |याद गरौ, टेक्स्ट इनपुट एउटा नयाँ रंगमा आएको छ | ||
|- | |- | ||
| − | |02 | + | |02:46 |
| माउस टेक्स्टमाथि चलाउनु होस्, तपाई एउटा सन्देश देख्नुहुन्छ “Inserted sriranjani:” र राखेको मिति र समय पनि | | माउस टेक्स्टमाथि चलाउनु होस्, तपाई एउटा सन्देश देख्नुहुन्छ “Inserted sriranjani:” र राखेको मिति र समय पनि | ||
|- | |- | ||
| − | | 02 | + | | 02:55 |
| यसरी टिप्पणी गर्ने व्यक्ति डकुमेन्टमा पहिचान गरिएको छ, नाम कम्प्युटरको प्रयोगकर्ताको रूपमा लिब्रे अफिसको स्थापनाको समयमा दिइएको नाममा आधारित हुन्छ | | यसरी टिप्पणी गर्ने व्यक्ति डकुमेन्टमा पहिचान गरिएको छ, नाम कम्प्युटरको प्रयोगकर्ताको रूपमा लिब्रे अफिसको स्थापनाको समयमा दिइएको नाममा आधारित हुन्छ | ||
|- | |- | ||
| − | |03 | + | |03:08 |
| पहिलो लाइनमा "avalable" को हिज्जे सच्याउनुहोस्, तपाई सुधार देख्नुहुनेछ | | पहिलो लाइनमा "avalable" को हिज्जे सच्याउनुहोस्, तपाई सुधार देख्नुहुनेछ | ||
|- | |- | ||
| − | |03 | + | |03:17 |
| − | | पहिलो पोइन्ट मेटौं | + | | पहिलो पोइन्ट मेटौं “It can be installed on all computers without restriction or needing to pay license fees to vendors” |
| − | “It can be installed on all computers without restriction or needing to pay license fees to vendors” | + | |
|- | |- | ||
| − | | 03 | + | | 03:31 |
|मेटाउदा वास्तवमा लाइन मेटिदैन, तर यसलाई मेटाउनको लागि सुझावको रूपमा चिन्ह दिन्छ | |मेटाउदा वास्तवमा लाइन मेटिदैन, तर यसलाई मेटाउनको लागि सुझावको रूपमा चिन्ह दिन्छ | ||
|- | |- | ||
| − | | 03 | + | | 03:39 |
| यसको माथि कर्सर चलाउनुहोस् र हामी “Deleted sriranjani:” सन्देश सहित मेटेको मिति र समय देख्छौं | | यसको माथि कर्सर चलाउनुहोस् र हामी “Deleted sriranjani:” सन्देश सहित मेटेको मिति र समय देख्छौं | ||
|- | |- | ||
| − | |03 | + | |03:49 |
| यसरी, एउटा डकुमेन्टमा हालको टेक्स्टलाई थप्ने, मेट्ने वा परिवर्तन गरेर कुनै पनि डकुमेन्ट संशोधन गर्न सकिन्छ | | यसरी, एउटा डकुमेन्टमा हालको टेक्स्टलाई थप्ने, मेट्ने वा परिवर्तन गरेर कुनै पनि डकुमेन्ट संशोधन गर्न सकिन्छ | ||
|- | |- | ||
| − | |04 | + | |04:00 |
|एक भन्दा बढी व्यक्तिले सोहि डकुमेन्ट सम्पादन गर्न सक्छ | |एक भन्दा बढी व्यक्तिले सोहि डकुमेन्ट सम्पादन गर्न सक्छ | ||
|- | |- | ||
| − | | 04 | + | | 04:04 |
|LO राइटरले रिडरलाई एक देखि अर्को समिक्षकको काम छुट्याउन हरेक सम्पादन भिन्न रंगमा देखाउनेछ | |LO राइटरले रिडरलाई एक देखि अर्को समिक्षकको काम छुट्याउन हरेक सम्पादन भिन्न रंगमा देखाउनेछ | ||
|- | |- | ||
| − | | 04 | + | | 04:13 |
| पक्कै, सम्पादित टेक्स्टमाथि माउस चलाउदा समीक्षकको नाम देखिनेछ | | पक्कै, सम्पादित टेक्स्टमाथि माउस चलाउदा समीक्षकको नाम देखिनेछ | ||
|- | |- | ||
| − | | 04 | + | | 04:19 |
| म एउटा डकुमेन्ट खोलेर यो देखाउन जाँदैछु जुन पहिले नै मेरा सहकर्मी गुरुले सम्पादन गरेका छन् | | म एउटा डकुमेन्ट खोलेर यो देखाउन जाँदैछु जुन पहिले नै मेरा सहकर्मी गुरुले सम्पादन गरेका छन् | ||
|- | |- | ||
| − | | 04 | + | | 04:27 |
| “Government-support-for-FOSS-in-India.odt” एउटा टेक्स्ट फाईल डकुमेन्ट खोलौ | | “Government-support-for-FOSS-in-India.odt” एउटा टेक्स्ट फाईल डकुमेन्ट खोलौ | ||
|- | |- | ||
| − | | 04 | + | | 04:35 |
| यो डकुमेन्टमा, हामी धेरै थप्ने र हटाउने काम भएको देख्न सक्छौ | | यो डकुमेन्टमा, हामी धेरै थप्ने र हटाउने काम भएको देख्न सक्छौ | ||
|- | |- | ||
| − | | 04 | + | | 04:42 |
|टेक्स्टमाथि माउस चलायो भने टेक्स्टले गुरुले थपेको थपेको र मेटेको सन्देश दिन्छ | |टेक्स्टमाथि माउस चलायो भने टेक्स्टले गुरुले थपेको थपेको र मेटेको सन्देश दिन्छ | ||
|- | |- | ||
| − | | 04 | + | | 04:52 |
| तल एउटा पोइन्ट थपौं “CDAC, NIC, NRC-FOSS are institutions of Government of India which develop and promote FOSS” | | तल एउटा पोइन्ट थपौं “CDAC, NIC, NRC-FOSS are institutions of Government of India which develop and promote FOSS” | ||
|- | |- | ||
| − | | 05 | + | | 05:18 |
|हामी देख्छौं, यसको रङ गुरुले गरेको सम्पादनको रङ भन्दा फरक छ | |हामी देख्छौं, यसको रङ गुरुले गरेको सम्पादनको रङ भन्दा फरक छ | ||
|- | |- | ||
| − | | 05 | + | | 05:24 |
|यसको माथि माउस चलायो भने “Inserted: sriranjani” सन्देश दिन्छ | |यसको माथि माउस चलायो भने “Inserted: sriranjani” सन्देश दिन्छ | ||
|- | |- | ||
| − | | 05 | + | | 05:29 |
| यो लेखकमा फिर्ता जानु भन्दा पहिले सोहि डकुमेन्टलाई एक भन्दा बढी व्यक्तिले सम्पादन गर्न सक्छन् | | यो लेखकमा फिर्ता जानु भन्दा पहिले सोहि डकुमेन्टलाई एक भन्दा बढी व्यक्तिले सम्पादन गर्न सक्छन् | ||
|- | |- | ||
| − | | 05 | + | | 05:34 |
| यसलाई सेभ नगरी डकुमेन्ट बन्द गर्नुहोस् | | यसलाई सेभ नगरी डकुमेन्ट बन्द गर्नुहोस् | ||
|- | |- | ||
| − | | 05 | + | | 05:45 |
|हामी अब कसरी एउटा लेखकले समीक्षकले गरेका परिवर्तनहरू स्वीकार्न वा नकार्न सक्छन् देखाउने छौ | |हामी अब कसरी एउटा लेखकले समीक्षकले गरेका परिवर्तनहरू स्वीकार्न वा नकार्न सक्छन् देखाउने छौ | ||
|- | |- | ||
| − | | 05 | + | | 05:50 |
| सोहि डकुमेन्ट, “Government-support-for-FOSS-in-India.odt”, मा मानौं म लेखक हुँ र म गुरुले गरेको सम्पादन स्वीकार वा अस्वीकार गर्नेछु | | सोहि डकुमेन्ट, “Government-support-for-FOSS-in-India.odt”, मा मानौं म लेखक हुँ र म गुरुले गरेको सम्पादन स्वीकार वा अस्वीकार गर्नेछु | ||
|- | |- | ||
| − | | 06 | + | | 06:12 |
| पोइन्ट 2 मा जानु होस् र मेटेको टेक्स्ट 'reasons' मा राइट क्लिक गर्नुहोस्, र 'Accept Change' छानौं | | पोइन्ट 2 मा जानु होस् र मेटेको टेक्स्ट 'reasons' मा राइट क्लिक गर्नुहोस्, र 'Accept Change' छानौं | ||
|- | |- | ||
| − | | 06 | + | | 06:22 |
| तपाईले टेक्स्ट मेटिएको देख्न सक्नुहुनेछ जुन समीक्षकको सुझाव हो | | तपाईले टेक्स्ट मेटिएको देख्न सक्नुहुनेछ जुन समीक्षकको सुझाव हो | ||
|- | |- | ||
| − | | 06 | + | | 06:28 |
| 'needs' इन्सर्टटेड टेक्स्टमा राइट क्लिक गरौ र 'Accept Change' छानौ, तपाईले समिक्षकको सुझाव अनुसार टेक्स्ट सामान्य देख्न सक्नुहुनेछ | | 'needs' इन्सर्टटेड टेक्स्टमा राइट क्लिक गरौ र 'Accept Change' छानौ, तपाईले समिक्षकको सुझाव अनुसार टेक्स्ट सामान्य देख्न सक्नुहुनेछ | ||
|- | |- | ||
| − | | 06 | + | | 06:39 |
|यहि तरिकाले, समीक्षकले दिएको सुझाव अनुसार दुवै राख्ने र मेटाउने काम लेखकले स्वीकार्न सक्छन | |यहि तरिकाले, समीक्षकले दिएको सुझाव अनुसार दुवै राख्ने र मेटाउने काम लेखकले स्वीकार्न सक्छन | ||
|- | |- | ||
| − | | 06 | + | | 06:49 |
| पोइन्ट 1 मा जानुहोस् र “The OpenOffice document standard (ODF) has been notified under this policy” मेटिएको टेक्स्टमा क्लिक गरौ र 'Reject change' छानौ | | पोइन्ट 1 मा जानुहोस् र “The OpenOffice document standard (ODF) has been notified under this policy” मेटिएको टेक्स्टमा क्लिक गरौ र 'Reject change' छानौ | ||
|- | |- | ||
| − | | 07 | + | | 07:01 |
| यसले टेक्स्टलाई सामान्य बनाउछ, मतलब समीक्षकले मेट्न दिएको सुझाब, लेखकले अस्वीकार गरेका छन् | | यसले टेक्स्टलाई सामान्य बनाउछ, मतलब समीक्षकले मेट्न दिएको सुझाब, लेखकले अस्वीकार गरेका छन् | ||
|- | |- | ||
| − | | 07 | + | | 07:09 |
| पोइन्ट 5 मा जानुहोस् र “Government Schools in these states and in Orissa, Karnataka and Tamil Nadu learn Linux” मा राइट क्लिक गरौ र 'Reject change' छानौं | | पोइन्ट 5 मा जानुहोस् र “Government Schools in these states and in Orissa, Karnataka and Tamil Nadu learn Linux” मा राइट क्लिक गरौ र 'Reject change' छानौं | ||
|- | |- | ||
| − | | 07 | + | | 07:24 |
| यसले समीक्षकले इन्सर्ट गरेको टेक्स्ट मेट्छ | | यसले समीक्षकले इन्सर्ट गरेको टेक्स्ट मेट्छ | ||
|- | |- | ||
| − | | 07 | + | | 07:27 |
| यसरी, हरेक थप्ने वा मेट्ने कार्य लेखकले स्वीकृत वा अस्वीकृत गर्न सक्छन | | यसरी, हरेक थप्ने वा मेट्ने कार्य लेखकले स्वीकृत वा अस्वीकृत गर्न सक्छन | ||
|- | |- | ||
| − | |07 | + | |07:34 |
| अन्तमा, परिवर्तनहरु स्वीकृत वा अस्वीकृत गर्नेपछि, हामी EDIT >> CHANGES मा जान्छौ र 'Record' र 'Show' विकल्पलाई अनचेक गर्छौं | | अन्तमा, परिवर्तनहरु स्वीकृत वा अस्वीकृत गर्नेपछि, हामी EDIT >> CHANGES मा जान्छौ र 'Record' र 'Show' विकल्पलाई अनचेक गर्छौं | ||
|- | |- | ||
| − | | 07 | + | | 07:56 |
| जब अनचेक हुन्छ, कुनै पनि स्थानमा सम्पादन भिन्नै अंकित हुनेछैन | | जब अनचेक हुन्छ, कुनै पनि स्थानमा सम्पादन भिन्नै अंकित हुनेछैन | ||
|- | |- | ||
| − | | 08 | + | | 08:00 |
| समीक्षकले दिएको सम्पूर्ण टिप्पणीहरू समाबेश गर्न कृपया परिवर्तनहरू स्वीकृत वा अस्वीकृत गरेपछि फाइल सेभ भएको पक्का गर्नुहोस् | | समीक्षकले दिएको सम्पूर्ण टिप्पणीहरू समाबेश गर्न कृपया परिवर्तनहरू स्वीकृत वा अस्वीकृत गरेपछि फाइल सेभ भएको पक्का गर्नुहोस् | ||
|- | |- | ||
| − | |08 | + | |08:09 |
| यसरी हामी ट्युटोरियलको अन्त्यमा आउछौं, अन्तमा कार्य | | यसरी हामी ट्युटोरियलको अन्त्यमा आउछौं, अन्तमा कार्य | ||
|- | |- | ||
| − | | 08 | + | | 08:16 |
|एउटा डकुमेन्ट खोलौ र Record Changes मोडमा हिज्जे गल्ती सुधार गरौ | |एउटा डकुमेन्ट खोलौ र Record Changes मोडमा हिज्जे गल्ती सुधार गरौ | ||
|- | |- | ||
| − | |08 | + | |08:25 |
|मैले पहिले नै यो कार्य यहाँ बनाएकी छुँ | |मैले पहिले नै यो कार्य यहाँ बनाएकी छुँ | ||
|- | |- | ||
| − | |08 | + | |08:31 |
| तलको लिंकमा उपलब्ध भिडियोले प्रोजेक्टको सार दिन्छ | | तलको लिंकमा उपलब्ध भिडियोले प्रोजेक्टको सार दिन्छ | ||
|- | |- | ||
| − | | 08 | + | | 08:36 |
| यदि तपाइको ब्यान्डविड्थ राम्रो छैन भने डाउनलोड गरि हेर्न सक्नुहुन्छ | | यदि तपाइको ब्यान्डविड्थ राम्रो छैन भने डाउनलोड गरि हेर्न सक्नुहुन्छ | ||
|- | |- | ||
| − | |08 | + | |08:40 |
| स्पोकन टूयूटोरियल प्रोजेक्ट टिमले स्पोकन टूयूटोरियल प्रयोग गरि कार्यशाला संचालन गर्छ , | | स्पोकन टूयूटोरियल प्रोजेक्ट टिमले स्पोकन टूयूटोरियल प्रयोग गरि कार्यशाला संचालन गर्छ , | ||
|- | |- | ||
| − | | 08 | + | | 08:44 |
| अनलाइन टेस्ट पास गर्नेलाई प्रमाणपत्र प्रदान गर्छ | | अनलाइन टेस्ट पास गर्नेलाई प्रमाणपत्र प्रदान गर्छ | ||
|- | |- | ||
| − | | 08 | + | | 08:48 |
| थप जानकारीको लागि, कन्ट्याक्ट एट स्पोकन हाइफन टूयूटोरियल डट ओ आर जी मा सम्पर्क गर्नुहोस् | | थप जानकारीको लागि, कन्ट्याक्ट एट स्पोकन हाइफन टूयूटोरियल डट ओ आर जी मा सम्पर्क गर्नुहोस् | ||
|- | |- | ||
| − | | 08 | + | | 08:54 |
| स्पोकन ट्युटोरियल प्रोजेक्ट टक टु अ टिचर प्रोजेक्टको एक भाग हो, यसलाई नेशनल मिसन अन एजुकेसन थ्रु आइसीटी, MHRD, भारत सरकारको सहयोग रहेको छ | | स्पोकन ट्युटोरियल प्रोजेक्ट टक टु अ टिचर प्रोजेक्टको एक भाग हो, यसलाई नेशनल मिसन अन एजुकेसन थ्रु आइसीटी, MHRD, भारत सरकारको सहयोग रहेको छ | ||
|- | |- | ||
| − | | 09 | + | | 09:03 |
| − | | यस मिसन सम्बन्धि थप जानकारी तलको लिंकमा उपलब्ध छ | + | | यस मिसन सम्बन्धि थप जानकारी तलको लिंकमा उपलब्ध छ स्पोकन हाइफ्न टूयूटोरियल डट ओ आर जी स्ल्याश एनएमइआईसीटि हाइफन इन्ट्रो |
| − | स्पोकन हाइफ्न टूयूटोरियल डट ओ आर जी स्ल्याश एनएमइआईसीटि हाइफन इन्ट्रो | + | |
|- | |- | ||
| − | | 09 | + | | 09:14 |
| यो ट्युटोरियलमा मन्दिरा थापाको योगदान रहेको छ, धन्यवाद, नमस्कार!! | | यो ट्युटोरियलमा मन्दिरा थापाको योगदान रहेको छ, धन्यवाद, नमस्कार!! | ||
|} | |} | ||
Latest revision as of 09:59, 26 April 2017
| Time | Narration |
| 00:02 | नमस्कार ,लिब्रे अफिस राइटरको 'Track changes while Editing a document' ट्यूटोरियलमा स्वागत छ |
| 00:09 | यो ट्युटोरियलमा, म लिब्रे अफिस राइटरमा कसरी डकुमेन्टहरूलाई सह-समिक्षा गर्ने बर्णन गर्नेछु |
| 00:16 | हामी 'Record Changes' विकल्प प्रयोग गरेर कसरी सह-समिक्षा गर्ने र एउटा डकुमेन्टलाई कसरी सम्पादन गर्ने बताउन एउटा पहिलेको डकुमेन्ट खोल्छौ |
| 00:26 | यो सुविधा प्रयोग गरेर एक समीक्षकले टिप्पणी दिने, टेक्स्ट थप्ने, मेट्ने वा परिमार्जन गर्न सक्छन् जुन सोहि डकुमेन्टमा स्पष्ट देखिने छ |
| 00:40 | यो सजिलै लेखकले देख्न सक्छन जसले परिवर्तनहरु स्वीकार्न वा नकार्न सक्छन र यी परिवर्तन पुन गर्न नपर्ने गरी संगै राख्न सकिन्छ |
| 00:53 | र जब फाईल सेभ गरिन्छ, टिप्पणीहरू पनि समावेश हुन्छन् |
| 00:57 | ल, यो सबै कसरी गर्ने, सिकौ |
| 01:02 | यहाँ हामी अपरेटिङ् सिस्टम रूपमा उबुन्टु लिनक्स १०.०४ र लिब्रे अफिस सूइट संस्करण ३.३.४ प्रयोग गर्दैछौ |
| 01:10 | यो ट्युटोरियलमा, म केहि डकुमेन्टहरू प्रयोग गर्ने छुँ जुन मैले पहिले नै सिर्जना गरेकी छुँ, नामत: |
| 01:16 | Seven-reasons-to-adopt-FOSS.odt Government-support-for-FOSS-in-India.odt |
| 01:24 | राइटर सुरु गर्न Applications - Office - LibreOffice Writer मा क्लिक गरौ |
| 01:34 | 'Seven-reasons-to-adopt-FOSS.odt' खोलौ |
| 01:41 | 'record changes' विकल्पमा सेट गर्न, EDIT → CHANGES जानुहोस् र RECORD विकल्प ठिक गर्नुहोस् |
| 01:53 | SHOW विकल्प पनि ठिक गर्नुपर्छ, यसले कुनै पनि अन्य सम्पादन कार्यहरु सक्रिय पार्नेछ गर्नेछ |
| 02:01 | डकुमेन्टमा एउटा दोस्रो बुँदा इन्सर्ट गरौ |
| 02:05 | हामी पोइन्ट नम्बर 2 मा जानेछौं र टाइप गरौँ “Linux is a virus resistant operating system since each user has a distinct data space and cannot directly access the program files” |
| 02:36 | इन्टर थिचौ, जसले गर्दा हालको दोस्रो पोइन्ट, पोइन्ट नम्बर 3 बन्छ |
| 02:42 | याद गरौ, टेक्स्ट इनपुट एउटा नयाँ रंगमा आएको छ |
| 02:46 | माउस टेक्स्टमाथि चलाउनु होस्, तपाई एउटा सन्देश देख्नुहुन्छ “Inserted sriranjani:” र राखेको मिति र समय पनि |
| 02:55 | यसरी टिप्पणी गर्ने व्यक्ति डकुमेन्टमा पहिचान गरिएको छ, नाम कम्प्युटरको प्रयोगकर्ताको रूपमा लिब्रे अफिसको स्थापनाको समयमा दिइएको नाममा आधारित हुन्छ |
| 03:08 | पहिलो लाइनमा "avalable" को हिज्जे सच्याउनुहोस्, तपाई सुधार देख्नुहुनेछ |
| 03:17 | पहिलो पोइन्ट मेटौं “It can be installed on all computers without restriction or needing to pay license fees to vendors” |
| 03:31 | मेटाउदा वास्तवमा लाइन मेटिदैन, तर यसलाई मेटाउनको लागि सुझावको रूपमा चिन्ह दिन्छ |
| 03:39 | यसको माथि कर्सर चलाउनुहोस् र हामी “Deleted sriranjani:” सन्देश सहित मेटेको मिति र समय देख्छौं |
| 03:49 | यसरी, एउटा डकुमेन्टमा हालको टेक्स्टलाई थप्ने, मेट्ने वा परिवर्तन गरेर कुनै पनि डकुमेन्ट संशोधन गर्न सकिन्छ |
| 04:00 | एक भन्दा बढी व्यक्तिले सोहि डकुमेन्ट सम्पादन गर्न सक्छ |
| 04:04 | LO राइटरले रिडरलाई एक देखि अर्को समिक्षकको काम छुट्याउन हरेक सम्पादन भिन्न रंगमा देखाउनेछ |
| 04:13 | पक्कै, सम्पादित टेक्स्टमाथि माउस चलाउदा समीक्षकको नाम देखिनेछ |
| 04:19 | म एउटा डकुमेन्ट खोलेर यो देखाउन जाँदैछु जुन पहिले नै मेरा सहकर्मी गुरुले सम्पादन गरेका छन् |
| 04:27 | “Government-support-for-FOSS-in-India.odt” एउटा टेक्स्ट फाईल डकुमेन्ट खोलौ |
| 04:35 | यो डकुमेन्टमा, हामी धेरै थप्ने र हटाउने काम भएको देख्न सक्छौ |
| 04:42 | टेक्स्टमाथि माउस चलायो भने टेक्स्टले गुरुले थपेको थपेको र मेटेको सन्देश दिन्छ |
| 04:52 | तल एउटा पोइन्ट थपौं “CDAC, NIC, NRC-FOSS are institutions of Government of India which develop and promote FOSS” |
| 05:18 | हामी देख्छौं, यसको रङ गुरुले गरेको सम्पादनको रङ भन्दा फरक छ |
| 05:24 | यसको माथि माउस चलायो भने “Inserted: sriranjani” सन्देश दिन्छ |
| 05:29 | यो लेखकमा फिर्ता जानु भन्दा पहिले सोहि डकुमेन्टलाई एक भन्दा बढी व्यक्तिले सम्पादन गर्न सक्छन् |
| 05:34 | यसलाई सेभ नगरी डकुमेन्ट बन्द गर्नुहोस् |
| 05:45 | हामी अब कसरी एउटा लेखकले समीक्षकले गरेका परिवर्तनहरू स्वीकार्न वा नकार्न सक्छन् देखाउने छौ |
| 05:50 | सोहि डकुमेन्ट, “Government-support-for-FOSS-in-India.odt”, मा मानौं म लेखक हुँ र म गुरुले गरेको सम्पादन स्वीकार वा अस्वीकार गर्नेछु |
| 06:12 | पोइन्ट 2 मा जानु होस् र मेटेको टेक्स्ट 'reasons' मा राइट क्लिक गर्नुहोस्, र 'Accept Change' छानौं |
| 06:22 | तपाईले टेक्स्ट मेटिएको देख्न सक्नुहुनेछ जुन समीक्षकको सुझाव हो |
| 06:28 | 'needs' इन्सर्टटेड टेक्स्टमा राइट क्लिक गरौ र 'Accept Change' छानौ, तपाईले समिक्षकको सुझाव अनुसार टेक्स्ट सामान्य देख्न सक्नुहुनेछ |
| 06:39 | यहि तरिकाले, समीक्षकले दिएको सुझाव अनुसार दुवै राख्ने र मेटाउने काम लेखकले स्वीकार्न सक्छन |
| 06:49 | पोइन्ट 1 मा जानुहोस् र “The OpenOffice document standard (ODF) has been notified under this policy” मेटिएको टेक्स्टमा क्लिक गरौ र 'Reject change' छानौ |
| 07:01 | यसले टेक्स्टलाई सामान्य बनाउछ, मतलब समीक्षकले मेट्न दिएको सुझाब, लेखकले अस्वीकार गरेका छन् |
| 07:09 | पोइन्ट 5 मा जानुहोस् र “Government Schools in these states and in Orissa, Karnataka and Tamil Nadu learn Linux” मा राइट क्लिक गरौ र 'Reject change' छानौं |
| 07:24 | यसले समीक्षकले इन्सर्ट गरेको टेक्स्ट मेट्छ |
| 07:27 | यसरी, हरेक थप्ने वा मेट्ने कार्य लेखकले स्वीकृत वा अस्वीकृत गर्न सक्छन |
| 07:34 | अन्तमा, परिवर्तनहरु स्वीकृत वा अस्वीकृत गर्नेपछि, हामी EDIT >> CHANGES मा जान्छौ र 'Record' र 'Show' विकल्पलाई अनचेक गर्छौं |
| 07:56 | जब अनचेक हुन्छ, कुनै पनि स्थानमा सम्पादन भिन्नै अंकित हुनेछैन |
| 08:00 | समीक्षकले दिएको सम्पूर्ण टिप्पणीहरू समाबेश गर्न कृपया परिवर्तनहरू स्वीकृत वा अस्वीकृत गरेपछि फाइल सेभ भएको पक्का गर्नुहोस् |
| 08:09 | यसरी हामी ट्युटोरियलको अन्त्यमा आउछौं, अन्तमा कार्य |
| 08:16 | एउटा डकुमेन्ट खोलौ र Record Changes मोडमा हिज्जे गल्ती सुधार गरौ |
| 08:25 | मैले पहिले नै यो कार्य यहाँ बनाएकी छुँ |
| 08:31 | तलको लिंकमा उपलब्ध भिडियोले प्रोजेक्टको सार दिन्छ |
| 08:36 | यदि तपाइको ब्यान्डविड्थ राम्रो छैन भने डाउनलोड गरि हेर्न सक्नुहुन्छ |
| 08:40 | स्पोकन टूयूटोरियल प्रोजेक्ट टिमले स्पोकन टूयूटोरियल प्रयोग गरि कार्यशाला संचालन गर्छ , |
| 08:44 | अनलाइन टेस्ट पास गर्नेलाई प्रमाणपत्र प्रदान गर्छ |
| 08:48 | थप जानकारीको लागि, कन्ट्याक्ट एट स्पोकन हाइफन टूयूटोरियल डट ओ आर जी मा सम्पर्क गर्नुहोस् |
| 08:54 | स्पोकन ट्युटोरियल प्रोजेक्ट टक टु अ टिचर प्रोजेक्टको एक भाग हो, यसलाई नेशनल मिसन अन एजुकेसन थ्रु आइसीटी, MHRD, भारत सरकारको सहयोग रहेको छ |
| 09:03 | यस मिसन सम्बन्धि थप जानकारी तलको लिंकमा उपलब्ध छ स्पोकन हाइफ्न टूयूटोरियल डट ओ आर जी स्ल्याश एनएमइआईसीटि हाइफन इन्ट्रो |
| 09:14 | यो ट्युटोरियलमा मन्दिरा थापाको योगदान रहेको छ, धन्यवाद, नमस्कार!! |