Difference between revisions of "KTouch/C2/Configuring-Settings/Bodo"
From Script | Spoken-Tutorial
PoojaMoolya (Talk | contribs) |
|||
| (2 intermediate revisions by one other user not shown) | |||
| Line 185: | Line 185: | ||
|- | |- | ||
|04:55 | |04:55 | ||
| − | |Lecture Statistics आव Click खालाम। Training statistics आव " | + | |Lecture Statistics आव Click खालाम। Training statistics आव "dialog box" नुजाथिगोन। |
|- | |- | ||
| 05:02 | | 05:02 | ||
| Line 203: | Line 203: | ||
|- | |- | ||
|05:38 | |05:38 | ||
| − | |फैदो जों बे | + | |फैदो जों बे dialog box खौ बन्द खालामदिनि। |
|- | |- | ||
|05:41 | |05:41 | ||
| Line 221: | Line 221: | ||
|- | |- | ||
|06:06 | |06:06 | ||
| − | |दानाय Short cuts – KTouch | + | |दानाय Short cuts – KTouch dialog box नुजागोन। |
|- | |- | ||
|06:10 | |06:10 | ||
| Line 238: | Line 238: | ||
|- | |- | ||
|06:38 | |06:38 | ||
| − | |दानिआ, "Shift and A" key आव लोगोसे सेरनानै हो। Training Statistics | + | |दानिआ, "Shift and A" key आव लोगोसे सेरनानै हो। Training Statistics dialog box आ नुजागोन। |
|- | |- | ||
| Line 254: | Line 254: | ||
|- | |- | ||
|07:03 | |07:03 | ||
| − | |दानाय- Toolbars – KTouch | + | |दानाय- Toolbars – KTouch dialog box महरै नुजागोन। |
|- | |- | ||
|07:07 | |07:07 | ||
| Line 320: | Line 320: | ||
|- | |- | ||
|08:52 | |08:52 | ||
| − | | | + | |बेखौ आं भारत बसुमतारीया साइनिं अफ खालामदों। बाहागो लानाइनि थाखाय साबायखर। |
| − | + | ||
Latest revision as of 15:35, 28 October 2020
| Time | Narration |
| 00:00 | Ktouch नि दाथाय Setting Spoken Tutorial आव बरायनाय जाबाय। |
| 00:04 | बे tutorial आव नों माबोरै सोलोंगोन। |
| 00:08 | सोलोंथायनि level खौ सोलाइनो
typing नि खारथायखौ Adjust खालामनो। |
| 00:13 | short cut keys फोरखौ दानो
toolbars खौ दानो typing metrics खौ नायनो। |
| 00:20 | बेयाव जों Ubuntu Linux 11.10 आव KTouch 1.7.1 खौ बाहायदों। |
| 00:27 | फै KTouch खौ खेवदिनि। |
| 00:33 | जों Level 1 आव दं। दानिया जों नैथि level आव अदेबानि 2 level आव थांदिनि। |
| 00:40 | training नि level खौ 2 थि सिम बांहोनो थाखाय, level field नि साखाथियाव थानाय सानि थाम खना हांखोयाव click खालाम। |
| 00:48 | level खौ 2 थिआव सोलाइनाइनि उनाव मा जाखो गोसो हो? |
| 00:52 | फोरोंगिरिनि सारियाव थानाय आखुथाइफोरा सोलोइबाय। |
| 00:56 | बे Level field नि गोदान आखुथायनि सिंआव नुजानाय आखुथायफोरखौ नाय। बेफोरबो सोलाइदों। |
| 01:02 | बेफोरनो जादों आखुथायफोर जाइफोरखौ साइखनाय level आव practised खालामनो नांगोन। |
| 01:07 | दानिया, फैदो typing खालामदिनि। |
| 01:09 | दानिआ जों फोरोंगिरिनि सारिआव नुजायै मोनसे आखुथायखौ type खालामनि। |
| 01:14 | फरायसानि सारिआ गोजा गाबाव सोलाइबाय। |
| 01:17 | नों आरो मा नुबावदों? |
| 01:19 | गेबें field आव नुजानाय जौखोन्दोआ खमिलांदों। |
| 01:23 | फैदो दानिया backspace आव थुनि आरो गोरोन्थिखौ खोमोरनि। |
| 01:27 | फैदो Training options खौ set खालामनो सोलोंदिनि। |
| 01:31 | Training Options फोरा मा? |
| 01:33 | typing speed आरो गेबेंथिनि अन्जिमाखौ (गेबें typing नि जौखोन्दो) सोलाइनो थाखाय जों सोलोंथाइ options खौ बाहायगोन। |
| 01:41 | जों लोगोसे मोनसे जरखा level आव type खालामनो हानाय सारिनि अन्जिमाखौबो customize खालामगोन। |
| 01:47 | गुबै मेनुनिफ्राय, Setting खौ साइख आरो Configure KTouch आव click खालाम। |
| 01:52 | दाथाय- KTouch dialog box आ नुजागोन। |
| 01:56 | दाथायनि आगसि Panel निफ्राय- KTouch dialog box, Training Options आव click खालाम। |
| 02:02 | आग्दानि panel आव दानिआ गोबां रोखोमनि Training Options फोर नुजागोन। |
| 02:06 | दानिआ जों Typing speed, गेबेंथि आरो Workload नि जौसिन सिमाखौ set खालामदिनि। |
| 02:13 | सिमानि सिंआव मोनसे level खौ बांहोनो, फै जों |
| 02:15 | Typing Speed खौ से मिनिटआव 120 आखुथाय आरो आबुंथिनि अन्जिामखौ 85 जौखोन्दो Set खालामनि। |
| 02:24 | जोबथायाव जों Workload खौ 1 आव set खालामनि। |
| 02:27 | बिनि ओंथिआ जाबाय जों मोनफ्रोमबो level आव मोनसेल सारि जाफुंहोनाया गोनां जागोन। |
| 02:31 | बिदिब्ला जों गावनो गाव उननि level आव दावलांगोन। |
| 02:36 | जुदि नों उननि level आव दावगानायनि आगोल मोनसे level नि सोलोंथायखौ जाफुंहोनो नागिरदों, अब्ला ‘‘boxआव दावगानायनि आगोल गासै सोलोंथायनि थाखोखौ जाफुंहो‘‘ खौ check खालाम। |
| 02:46 | फै दानिआ Typing speed आरो आबुंथिनि दुइसिन सिमाखौ set खालामनि। |
| 02:50 | मोनसे level नि सिमाखौ खमायनायनि सिंआव, फै जों |
| 02:53 | Typing नि Speed खौ से मिनिटआव 60 आखुथाय आरो आबुंथिखौ 60 आव Set खालाम। |
| 03:00 | फैदो जों box खौ नाइदिनि उन हाबाफारिनि level खौ गोसोयाव लाखि। |
| 03:06 | Apply आव Click खालाम। OK आव Click खालाम। |
| 03:09 | जों सोलायनायफोरा जों फिन मोनसे गोदान session जागायजेनब्लालसो जाफुंगोन। |
| 03:14 | Start New Session खौ Click खालाम आरो दानि Level खौ साइख। |
| 03:20 | फै फिन typing खालामदिनि। |
| 03:23 | नाय सिगांगौमानि speed आ 0 जादों। जों type खालामब्ला बियो बांगोन एबा खमिगोन। |
| 03:30 | Pause Session Click खालाम। typing नि speed खौ जों जेब्ला pause खालामगोन अब्ला बियो मोनसेनो अन्जिमायाव थागोन। |
| 03:38 | फै जों typing खालामफिननि। |
| 03:40 | speed आ 60 नि खम जानायखाय, गोसो हो, speed नि उनाव थानाय गोजा circle आ मोदान्दों। |
| 03:47 | बियो speed आ दुइसिन सिमानि अदेबानि सेट खालामखानाय 60 नि गाहायाव थांनायखौ फोरमायदों। |
| 03:54 | दानिआ फोरोंगिरिनि सारियाव नुजायै 4 अन्जिमाखौ type खालाम। |
| 03:59 | फरायसानि सारिआ गोजा जागोन। |
| 04:02 | आबुंथिनि जौखोन्दोआबो खमिगोन। |
| 04:05 | नों आखुथाइ हान्जा एबा फोरोंगिरि सारिआव होनाय आखुथायफोरनि गेजेराव थानाय जायगाखौ नुदोंना? |
| 04:11 | दानिआ बे सोदोबनि उनाव आं Space bar खौ थुनाइ नङा। |
| 04:15 | फरायसानि सारिआ फिन गोजा जाफिनबाय। |
| 04:18 | बेनि ओंथिआ जादों spaces फोरावबो आबुंयै type खालामथारनांगोन। |
| 04:22 | फैदो दानिआ फरायसा सारिनि गासै सारिआवनो typing खालामनि आरो बिनि उनाव Enter किआव थुना होनि। |
| 04:31 | Level आ 3 थिआव सोलाइबाय। |
| 04:33 | Level आ 3 थिआव मानो सोलाइखो? मानोना जों Workload खौ 1 आव set खालामदों। |
| 04:39 | बिनिखाइनो, जों जेब्ला Level 2 नि मोनसे सारिखौ जाफुंहोयो आरो Enter आव थुयो, अब्ला जों गुबुन Level आव दावगायो। |
| 04:47 | गोसो होब्ला नुगोनदि फोरोंगिरिनि सारियाव गोदान आखुथाइफोर नुजाथिदों। |
| 04:52 | नों typing session आव अन्जिमा मोन्नायखौ मिथिनो लुबैदों नामा? |
| 04:55 | Lecture Statistics आव Click खालाम। Training statistics आव "dialog box" नुजाथिगोन। |
| 05:02 | फैदो "tabs" आव click खालामनानै बिसोर मा फोरमायदों नायदिनि। |
| 05:07 | दानि Training Session आव Click खालाम। |
| 05:12 | बे सरासंनस्रा statistics खौ गुवारै फोरायगोन, जेरै- typing नि खारथाय, typing नि गेबेंथि आरो नों गोसो होनो गोनां गासै आखुथाइफोरनि सायाव। |
| 05:22 | Current Level Statistics tab आ गुवारै फोरमाइगोन जेरै दानि Training Session tab आव गुवारै फोरमाइदों। |
| 05:31 | Monitor Progress tab आ नोंनि typing नि दावगानायखौ मोनसे graphical दैदेन्नाय महराव दिन्थिगोन। |
| 05:38 | फैदो जों बे dialog box खौ बन्द खालामदिनि। |
| 05:41 | नों गावनि थाखाय "short cut keys" बो सोरजिनो हागोन। |
| 05:45 | short cut keys माखौ होनो? |
| 05:47 | Short cut keys आ जादों मोन्नै एबा बांसिन keys फोरनि जथाय, जाइखौ Menu option खौ बाहायालासिनो keyboard निफ्राय गोख्रै सेरनो हायो। |
| 05:56 | फै बिदिब्ला जों Lecture Statistics खौ नायनो short cut keys सोरजिनि। |
| 06:01 | गुबै मेनुआव, Setting click खालामनानै "Short cuts" दा। |
| 06:06 | दानाय Short cuts – KTouch dialog box नुजागोन। |
| 06:10 | Search box आव Lecture Statistics enter खालाम। |
| 06:16 | Lecture Statistics Click खालाम।
Custom साइखनानै None आव click खालाम। Icon आ Input आव सोलाइगोन। |
| 06:24 | दानिआ, keyboard आव "SHIFT and A"आव लोगोसे सेारनानै हो। |
| 06:30 | गोसो हो, icon आव दानिआ "Shift+A" हांखो नुजागोन। OK आव Click खालाम। |
| 06:38 | दानिआ, "Shift and A" key आव लोगोसे सेरनानै हो। Training Statistics dialog box आ नुजागोन। |
| 06:45 | बन्द खालामनो Close आव Click खालाम। |
| 06:49 | KTouch आ toolbars बो दानो होयो। |
| 06:53 | फैदो जों दानिआ Quit Ktouch command खौ icon महरै नुजानाय खालामनि। |
| 06:58 | गुबै menu आव थानाय Setting आव click खालाम आरो Toolbars नि Configure आव click खालाम। |
| 07:03 | दानाय- Toolbars – KTouch dialog box महरै नुजागोन। |
| 07:07 | option फारिलाइनि, आग्सिआव थानाय panel आव, Quit icon खौ साइख। बियाव खेबनै click खालाम। |
| 07:15 | Icon आ आग्दा panel आव दावलांगोन। Apply आव Click खालामनायनि उनाव OK आव click खालाम। |
| 07:22 | Quit icon आ दानिआ KTouch window आव नुजागोन। |
| 07:26 | बेयावनो जोंनि KTouch नि सायाव tutorial आ थुंगेबाय। |
| 07:30 | बे tutorial आव जों training level खौ बोरै फोसाबनो नांगौ, speed खौ नाइनो आरो typing नि आबुंथिखौ नाइनो सोलोंबाय। |
| 07:38 | जों लोगोसे keyboard short cuts आरो toolbars दानोबो सोलोंबाय। |
| 07:43 | दानिया नोंनि थाखाय खामानि। |
| 07:46 | KTouch दानायनि गाहायाव, Workload खौ 2 थियाव सोलाय। |
| 07:50 | box आव दावगानायनि आगोल गासै training level खौ बिजिरफुंनानै नाय। |
| 07:56 | दानिआ मोनसे गोदान typing session बेखेव आरो typing खालाम। |
| 08:00 | जोबथायाव lecture statistics खौ नाय। |
| 08:04 | गाहायाव थानाय link फोरनि नुथायखौ नाय। |
| 08:07 | बे Spoken Tutorial project नि गुदिखिथाखौ फोरमायगोन। |
| 08:10 | नोंनाव मोजां bandwidth गैयाब्ला, बेखौ download खालामनानै नाय। |
| 08:15 | Spoken Tutorial हान्जाआ |
| 08:17 | spoken tutorialखौ बाहायनानै workshop फोरबो खुंयो। |
| 08:20 | online test आव उथ्रिनायफोरनो फोरमान बिलाइबो होयो। |
| 08:23 | गुदिखिथा मिथिनोब्ला contact at spoken hyphen tutorial dot org आव लिरहर। |
| 08:29 | Spoken Tutorial Project आ जादों फोरोंगिरि Project रायलायनायनि मोनसे बाहागो। |
| 08:33 | बेखौ भारत सोरखारनि National Mission on Education नि जोहै ICT, MHRD आ बिहोमा होदों। |
| 08:41 | बेनि सायाव गोबां गुदिखिथा मिथिनोब्ला http://spoken-tutorial.org/NMEICT-Intro आव नुगोन। |
| 08:52 | बेखौ आं भारत बसुमतारीया साइनिं अफ खालामदों। बाहागो लानाइनि थाखाय साबायखर। |