Difference between revisions of "Geogebra/C2/Symmetrical-Transformation-in-Geogebra/Khasi"
From Script | Spoken-Tutorial
PoojaMoolya (Talk | contribs) |
|||
| Line 558: | Line 558: | ||
|- | |- | ||
|11:39 | |11:39 | ||
| − | |Ia kane ka script la pynkylla sha ka ktien khasi da i Ribajanai Wankhar na NEHU ,Tura . | + | |Ia kane ka script la pynkylla sha ka ktien khasi da i Ribajanai Wankhar na NEHU ,Tura bad nga dei u Thawladmiki na Meghalaya. |
Khublei ba phi lah iasnoh lang. | Khublei ba phi lah iasnoh lang. | ||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
Latest revision as of 19:37, 5 October 2017
| Time | Narration |
|---|---|
| 00:00 | Khublei iaphi baroh . Ngi pdiang sngewbha iaphi sha ka tutorial halor ka Symmetrical Transformation ha ka Geogebra. |
| 00:06 | Ha kane ka tutorial ngin pule shaphang ka Symmetrical transformations kum ki: |
| 00:11 | Line symmetry,Rotation symmetry |
| 00:13 | bad ruh ngin pule ban pynheh ia ki jingdro da ka jingthew bad jaka shong. |
| 00:17 | Ngi ngeit ba phi la don ia ka jingtip ban treikam ha ka Geogebra. |
| 00:21 | Lada em , na ka bynta ki tutorial ba iadei bad kane , sngewbha leit ha ka website jongngi. |
| 00:26 | Ban record ia kane tutorial, Nga pyndonkam da ka Ubuntu Linux OS Version 11.10, |
| 00:31 | Geogebra Version 3.2.47.0. |
| 00:35 | Ngin pyndonkam da ki Geogebra tools harum: |
| 00:37 | Reflect Object about Line |
| 00:39 | Rotate Object around Point by Angle |
| 00:42 | Dilate object from a Point by Factor |
| 00:45 | Semicircle through Two points |
| 00:47 | Regular Polygon bad |
| 00:49 | Perpendicular bisector |
| 00:51 | Ki jingbatai jong ka Transformation- |
| 00:53 | Symmetrical transformation jong ka geometric figure ka dei : |
| 00:57 | Ka jingkylla ha ka jaka shong ,size lane shape ha ka coordinate plane. |
| 01:02 | Ia ka Original figure la khot ka Object. |
| 01:04 | Ia ka Transformed figure la khot ka Image. |
| 01:07 | Reflection symmetry: |
| 01:09 | la khot ruh ia ka kum ka Line symmetry. |
| 01:11 | Ka iaid ha ka shi bynta jong ka ka pynpaw ia kawei pat ka bynta . |
| 01:15 | Phi lah ban khylliap ia ka dur bad baroh artylli kin ia ryngkat. |
| 01:20 | U Line Symmetry u dei u lain ha kaba ia ka dur la pashat. |
| 01:24 | To ngin leit sha ka Geogebra window. |
| 01:27 | Peit ha Dash home >> Media Apps >> hapoh Type >> jied Education >> bad Geogebra. |
| 01:37 | Na bynta kane ka tutorial, ngan khang noh ia ka Algebric view. |
| 01:40 | Click ha u jingshon Close ha ka Algebric view. |
| 01:47 | To ngin sdang da ka Line of symmetry. |
| 01:50 | Nyngkong , to ngin shna ia ka equilateral triangle. |
| 01:53 | Jied ia uRegular Polygon tool na u toolbar. |
| 01:57 | Click ha u drawing pad points A ,B, bad thep 3 na ka bynta ki jindon jong ki sides. |
| 02:08 | Ka equilateral triangle ABC lah dro. |
| 02:11 | To ngin dro ia u perpendicular bisector sha kawei ka sides jong ka triangle. |
| 02:15 | Jied Perpendicular Bisector Tool bad click ha u side AC. |
| 02:26 | Jied ia u Point tool bad shna ia u point hapoh ka triangle. |
| 02:31 | Pynkynriah ia u point D sha kawei na ki liang jong ki vertices . |
| 02:38 | right click ha u point D bad jied Trace On. |
| 02:43 | Jied Reflect Object about Line tool na u tool bar. |
| 02:48 | Click ha u point D.Kane kan highlight ia u point D. |
| 02:52 | Click ha u Perpendicular Bisector. |
| 02:55 | Kane kan pashat ia ka image D dash ha kawei pat ka liang jong u perpendicular bisector. |
| 03:01 | D dash kadei ka dur iit khmih jong u point D. |
| 03:04 | Buh Trace On na bynta u point D. |
| 03:08 | To ngin pynkynriah ia u point D sawdong ka triangle pyndonkam da u Move tool. |
| 03:11 | Click ha ka jingjied ba nyngkong hapoh ka Move tool na u toolbar. |
| 03:22 | Click ha ka figure bad u mouse. |
| 03:25 | Tan ia ka ban trace ia ka triangle . |
| 03:28 | Mynta pyllait ia u jingshon u mouse. |
| 03:31 | Phi ioh aiu? U perpendicular bisector hangne u dei u lain ka jong ka symmetry. |
| 03:36 | D u dei u object bad u D dash kadei ka image. |
| 03:39 | To ngin reflect a semicircle about a line. |
| 03:43 | To ngin dro ia ka semicircle. |
| 03:44 | Click ha ka Semicircle through Two points tool. Buhdak ia u point E bad nangta ia u F. |
| 03:56 | Click ha u segment hapdeng artylli ki points. |
| 04:02 | Buhdak ia ki points G bad H. Ia u lain la dro. |
| 04:06 | To ngin pynkylla ia ka property jong u line. |
| 04:08 | Right click ha u lain ,Object Properties. Click ha Style, pynkylla ia ka Style. |
| 04:21 | Jied Reflect Object about Line tool na u toolbar. |
| 04:27 | Click ha ka semicircle EF. |
| 04:31 | Click ha u lain GH. |
| 04:34 | Kane kan pynmih ia ka reflected image E dash F dash ha kawei pat ka liang jong u lain GH. Ka figure ka long kumno mynta? Ka long kum ka circle. |
| 04:45 | To ngin save ia kane ka file mynta. |
| 04:47 | Click ha FILE >> SAVE AS. |
| 04:50 | Ngan type ia ka filename kum Line-symmetry bad click ha Save. |
| 05:05 | Nangta pat to ngin pule ban Rotate the Object around a Point by Angle. |
| 05:12 | Jingbatai ia ka Rotation- |
| 05:15 | Ka rotation ka dei ka jingpynkylla kaba pynshad pyllon iaka figure haka jaka pdeng jong ka daka angle. |
| 05:21 | Lada iohi ba ka figure ka khlem kylla te ka figure ka don ka rotation symmetry. |
| 05:29 | Phi lah ban rotate ia ka object ha kano kano ka jingthew ka degree.Ka Rotation ka lah ban long clockwise bad counterclockwise. |
| 05:39 | To ngin plie ia ka Geogebra window kaba thymmai. |
| 05:41 | Click ha File >> New. |
| 05:47 | To ngin shna ia ka square. |
| 05:49 | Click ha Regular Polygon tool na u toolbar. |
| 05:55 | Click ha u drawing pad. |
| 05:57 | Buhdak ia u point A badB. |
| 05:59 | Ka dialog box ka plie. |
| 06:01 | Click haOK. |
| 06:03 | La dro ia ka square ABCD . |
| 06:05 | Click ha Rotate Object around a Point by Angle tool. |
| 06:13 | Click ha ka Square ABCD. |
| 06:16 | Kane kan highlight ia ka square. |
| 06:18 | Nangta click ha kawei na ki vertices. |
| 06:20 | Ngan click ha u A |
| 06:23 | Ka dialog box ka plie. |
| 06:25 | Type 60 hapoh ka field Angle . |
| 06:30 | Jied degree na u drop down list ba nyngkong. |
| 06:35 | Jied ia jingjied clockwise. Click haOK. |
| 06:40 | Kane kan pynshad ia ka square clockwise ha u point ba lah jied, ha ka angle ba 60°. |
| 06:44 | Ka la thaw ia ka image ba la pynshad A dash B dash C dash D dash. |
| 06:49 | To ngin pynkynriah ia kane sha rud da kaba pyndonkam da u Move tool. |
| 07:00 | Nangta to ngindilate lane enlarge object from point by factor. |
| 07:09 | Dilation: |
| 07:11 | Dilation lane enlargement ka dei ka jinpynkylla |
| 07:14 | ha kaba ia ka figure la pynheh da kaba pyndonkam da u scale factor. |
| 07:23 | To ngin dro ka triangle pyndonkam da u da kaba pyndonkam da u
Polygontool, |
| 07:28 | E , F , G. Click ha u E sa shisien ban pyndep ia ka triangle. |
| 07:36 | Click ha u New Point tool bad |
| 07:40 | Buhdak ia u point H. |
| 07:44 | Click ha uDilate Object from Point by Factor tool. |
| 07:51 | Click ha ka triangle EFG. |
| 07:54 | Kane kan highlight ia ka triangle. |
| 07:55 | Click ha u point 'H'. |
| 07:57 | Ka dialog box ka plie. |
| 08:00 | Type u 2 hapoh ka number field. |
| 08:04 | Click ha OK. |
| 08:09 | Kane kan dilate lane pynheh ia ka object arshah. |
| 08:16 | Click ha segment between two Points, pyniasoh ia ki points H,E,E dash. |
| 08:33 | pyniasoh ia ki points H,G,G dash. |
| 09:01 | pyniasoh ia ki points H,F,F dash. |
| 09:15 | Phin iohi hangn ba u H u dei u point ka dilation. |
| 09:21 | Phi lah ban pynheh ia ki object katno shah katba phi sngew kwah, da kaba type ia u value jing u Factor. |
| 09:28 | To ngin save ia kane ka file mynta. |
| 09:30 | Click ha File >> Save As. |
| 09:33 | Ngan type ka kyrteng ka file kum Dilate-triangle. |
| 09:48 | Click ha Save. Da kane ngi lah poi sha kaba kut jong kane ka tutorial. |
| 09:55 | To ngin batai lyngkot. |
| 09:58 | Ha kane ka tutorial ngi la pule: |
| 10:00 | Reflection about a line. |
| 10:02 | Rotation of an object at a point. |
| 10:05 | Enlargement of an object by a scale factor. |
| 10:09 | Kum ka assignment nga kwah iaphi ban: |
| 10:11 | Dro ia ka pentagon. |
| 10:12 | Pyndonkam da u Regular Polygon tool ban dro (kum ka jingkdew:ka side ka dei 5). |
| 10:17 | Dro ia u perpendicular bisector sha kawei na ki side jong ka pentagon. |
| 10:21 | Shna ia u point hapoh ka pentagon. |
| 10:25 | Buh Trace On na bynta u point. |
| 10:27 | Phin ioh ia ka reflection jong u point sha shiliang u perpendicular bisector. |
| 10:31 | Buh Trace On na bynta ka image point. |
| 10:34 | Trace ia ka pentagon ban peit la phi jied ia u lain symmetry ba dei. |
| 10:44 | Pynshad ia ka pentagon counter clockwise ba shisha hapoh 135°ha u point. |
| 10:49 | Dilate ia ka pentagon ha u point da u factor 3. |
| 10:56 | Ka assignment ka dei ban long kumne. |
| 11:03 | Peit ia ka video kaba don ha une u URL. |
| 11:06 | Ka batai lyngkot ia ka Spoken Tutorial project. |
| 11:09 | Lada phi phim don ka bandwidth kaba biang, phi lah ban download bad peit ia ka. |
| 11:12 | Ka Spoken Tutorial Project Team : ka pynlong workshops da kaba pyndonkam da ki spoken tutorials. |
| 11:17 | Ka ai certificates sha kito kiba pass ha ka online test. |
| 11:20 | Ban tip kham bniah , sngewbha thoh sha contact@spoken-tutorial.org. |
| 11:26 | KaSpoken Tutorial Project ka dei shi bynta jong ka Talk to a Teacher project. |
| 11:29 | La kyrshan ia ka da ka National Mission on Education lyngba ka ICT, MHRD, Sorkar India. |
| 11:35 | Khambun ki jingtip ha kane ka Mission ka don ha kane ka link. |
| 11:39 | Ia kane ka script la pynkylla sha ka ktien khasi da i Ribajanai Wankhar na NEHU ,Tura bad nga dei u Thawladmiki na Meghalaya.
Khublei ba phi lah iasnoh lang. |