Difference between revisions of "PERL/C2/Conditional-statements/Nepali"
From Script | Spoken-Tutorial
| Line 1: | Line 1: | ||
{| border=1 | {| border=1 | ||
| − | ! <center>''' | + | ! <center>'''Time'''</center> |
! <center>'''Narration'''</center> | ! <center>'''Narration'''</center> | ||
|- | |- | ||
Revision as of 14:29, 27 June 2014
| |
|
|---|---|
| 00:01 | पर्लको if एण्ड if-else conditional स्टेटमेन्ट स्पोकन ट्यूटोरियलमा स्वागत छ |
| 00:07 | यो ट्यूटोरियलमा, हामी सिक्ने छौ: |
| 00:09 | if स्टेटमेन्ट र |
| 00:11 | पर्लमा if-else स्टेटमेन्ट |
| 00:12 | म उबुन्टु लिनक्स १२.०४ अपरेटिंग सिस्टम र पर्ल ५.१४.२ प्रयोग गर्दै छु |
| 00:20 | म gedit Text Editor पनि प्रयोग गर्ने छु |
| 00:24 | तपाई आफ्नो रोजाईको कुनैपनि टेक्स्ट एडिटर प्रयोग गर्न सक्नुहुन्छ |
| 00:28 | तपाईसँग पर्लको Variable र Comment को आधारभूत ज्ञान हुनुपर्छ |
| 00:33 | Perl मा for र foreach, while र do-while लूपहरूको ज्ञान थप फाइदाजनक हुनेछ |
| 00:40 | कृपया सान्दर्भिक स्पोकन ट्यूटोरियलको लागि स्पोकन ट्यूटोरियल वेबसाइटमा जानुहोस् |
| 00:45 | पर्लमा निम्न कन्डिसनल स्टेटमेन्टहरु उपलब्ध छन्- |
| 00:49 | if |
| 00:50 | if-else |
| 00:51 | if-elsif-else र |
| 00:53 | switch |
| 00.54 | यो ट्यूटोरियलमा, हामी if र If-else स्टेटमेन्टहरुको बारेमा चर्चा गर्ने छौं |
| 00.59 | Perl मा if' स्टेटमेन्ट |
| 01.01 | कुनै निश्चित कन्डिसन सहि भएमा एउटा कोडको अंश एक्जिक्युट गर्न प्रयोग गरिन्छ |
| 01.07 | if कन्डिसनल स्टेटमेन्टको सिनट्याक्स निम्ननानुसार छ |
| 01.11 | if स्पेस खुल्ने ब्राकेट, condition ब्राकेट बन्द गरौँ, स्पेस, ओपन कर्ली ब्राकेट |
| 01.19 | Enter |
| 01.20 | कन्डिसन सहि हुदाँ एक्जिक्युट गर्नुपर्ने कोड, सेमीकोलन |
| 01.25 | Enter, कर्ली ब्राकेट बन्द गरौ |
| 01.29 | if स्टेटमेन्ट भित्रको कोड कन्डिसन सहि भएमा मात्र एक्जिक्युट हुनेछ |
| 01.36 | अब if स्टेटमेन्टको एउटा उदहारण हेरौ |
| 01.40 | टर्मिनल खोलौ र टाइप गरौ |
| 01.43 | gedit conditionalBlocks dot pl स्पेस&(ampersand ) |
| 01.49 | र Enter थिचौं |
| 01.52 | यसले gedit मा conditionalBlocks.pl फाइल खोल्ने छ |
| 01.57 | स्क्रिनमा देखाए जस्तै कोड टाइप गरौ |
| 02.02 | यहाँ, हामीले 'if को कन्डिसन उल्लेख गरेका छौं, जसले भेरिएबल काउन्ट जाँच गर्छ |
| 02.09 | यहाँको equal to equal to चिन्ह याद गरौँ, यो comparison अपरेटर हो |
| 02.15 | कन्डिसन $count equal to equal to 5 भेरिएवलको काउन्टको मान अनुसार जाँच गरिन्छ |
| 02.23 | जब यो 5 बराबर हुन्छ, if ब्लक अन्तर्गतको कोड एक्जिक्युट हुनेछ |
| 02.28 | अब, फाइल save गर्न ctrl+s थिचौं |
| 02.32 | अनि टर्मिनलमा जाउँ |
| 02.36 | तपाई आफु फाइल सेभ गरेको डिरेक्टरीमा भएको पक्का गर्नुहोस् |
| 02.41 | कुनैपनि कम्पाईलेसन वा सिनट्याक्स एरर जाँच गर्न तलको टाइप गरौ |
| 02.46 | perl hyphen c conditionalBlocks dot pl |
| 02.53 | र Enter थिचौं |
| 02.55 | टर्मिनल विन्डोमा निम्न लाइन देखिने छ |
| 02.59 | conditionalBlocks.pl syntax OK |
| 03.04 | त्यहाँ कम्पाईलेसन वा सिनट्याक्स एरर नभएकोले हामी पर्ल स्क्रीप्ट एक्जुक्युट गर्न टाइप गर्छौं |
| 03.10 | perl conditionalBlocks dot pl |
| 03.14 | र Enter थिचौं |
| 03.16 | निम्न आउटपुट टर्मिनलमा देखिने छ |
| 03.19 | I am inside if statement |
| 03.23 | पुन gedit मा जाउँ |
| 03.26 | वैकल्पिक रुपमा, हामी माथिको if स्टेटमेन्ट यसरी लेख्न सक्छौं |
| 03.31 | print स्पेस दोहोरो उद्धरणमा I am inside if statement स्ल्यास n दोहोरो उद्धरण बन्द गरौँ स्पेस if ब्राकेट खोलौं dollar count space equal to equal to space 5 ब्राकेट बन्द गरौँ, सेमीकोलन |
| 03.57 | अब, if-else स्टेटमेन्ट हेरौ |
| 04.01 | यो स्टेटमेन्ट युजरले एक्जिक्युट गर्न चाहेको समयमा प्रयोग गरिन्छ |
| 04.06 | कन्डिसन सहि भएमा कोडको एउटा अंश |
| 04.09 | र कोड गलत भएमा कोडको अर्को अंश |
| 04.13 | if-else कन्डिसनको सिनट्याक्स निम्न अनुसार छ |
| 04.17 | if स्पेस ओपन ब्राकेट condition क्लोज ब्राकेट स्पेस, ओपन कर्ली ब्राकेट, Enter थिचौं |
| 04.27 | कोडको अंश सेमीकोलन |
| 04.29 | जुन if कन्डिसन सहि भएमा एक्जिक्युट हुन्छ |
| 04.32 | Enter थिचौं |
| 04.34 | कर्ली ब्राकेट बन्द गरौ, स्पेस else स्पेस कर्ली ब्राकेट खोलौं, इन्टर थिचौं |
| 04.41 | अर्को कोडको अंश सेमीकोलन |
| 04.43 | जुन कन्डिसन गलत भएमा एक्जिक्युट हुनेछ |
| 04.47 | र Enter थिचौं, कर्ली ब्राकेट बन्द गरौँ |
| 04.51 | अब फेरी, हामीले पहिले नै gedit मा बनाएको conditionalBlocks.pl फाइलमा जाउँ |
| 04.58 | काउन्ट भेरिएवलमा 4 राखौ अनि if ब्लकको अन्त्यमा स्पेस टाइप गरौ |
| 05.07 | else |
| 05.09 | स्पेस कर्ली ब्राकेट खोलौ Enter थिचौं |
| 05.14 | print स्पेस दोहोरो उद्धरणमा I am inside else statement slash n दोहोरो उद्धरण बन्द गरौँ, सेमीकोलन |
| 05.30 | Enter थिचौं र कर्ली ब्राकेट बन्द गरौँ |
| 05.34 | यहाँ, भेरिएवल $count मा 4 राखिएको छ |
| 05.38 | तर count भेरिएवलको मान 5 सँग मेल खादैन |
| 05.43 | त्यसैले if ब्लक अन्तर्गतको कोड एक्जिक्युट हुने छैन |
| 05.47 | त्यसको सट्टा else ब्लक अन्तर्गतको कोड एक्जिक्युट हुनेछ |
| 05.52 | अब फाइल सेभ गर्न Ctrl+S थिचौं |
| 05.56 | अब टर्मिनलमा जाउँ |
| 05.59 | र कम्पाईलेसन वा सिनट्याक्स एरर जाच्नका लागि perl hyphen c conditionalBlocks dot pl टाइप गरौ |
| 06.11 | अब, Enter थिचौं |
| 06.13 | तलको लाइन टर्मिनलमा देखिने छ |
| 06.17 | conditionalBlocks.pl syntax OK |
| 06.20 | त्यहाँ कुनै कम्पाईलेसन वा सिनट्याक्स एरर नभएकोले हामी अब पर्ल स्क्रीप्ट एक्जिक्युट गर्नेछौं |
| 06.27 | टाइप गरौ, perl conditionalBlocks dot pl |
| 06.33 | र Enter थिचौं |
| 06.35 | टर्मिनलमा निम्न आउटपुट देखिने छ |
| 06.39 | I am inside else statement |
| 06.44 | संक्षेपमा हेरौं |
| 06.46 | यो ट्यूटोरियलमा, हामीले सिक्यौ - |
| 06.49 | पर्लमा if र |
| 06.50 | if-else कन्डिसनल स्टेटमेन्ट |
| 06.53 | नमुना प्रोग्रामहरूको प्रयोगले |
| 06.55 | यहाँ तपाईको लागि कार्य छ - |
| 06.57 | “It is an open source language” प्रिन्ट गरौ |
| 07.01 | जब घोषणा गरेको भेरिएवलको मान 'Perl' हुनेछ |
| 07.04 | नत्रभने “It's a proprietary language” प्रिन्ट गरौ |
| 07.08 | तलको लिंकमा उपलब्ध भिडियो हेर्नुहोस् |
| 07.11 | यसले स्पोकन ट्यूटोरियल प्रोजेक्ट सार दिन्छ |
| 07.15 | यदि तपाइको ब्याण्डविड्थ राम्रो छैन भनेडाउनलोड गरि हेर्न सक्नुहुन्छ |
| 07.20 | स्पोकन ट्यूटोरियल प्रोजेक्ट टिमले |
| 07.22 | स्पोकन ट्यूटोरियल प्रयोग गरी कार्यशाला संचालन गर्छ |
| 07.26 | अनलाइन टेस्ट पास गर्नेलाई प्रमाणपत्र प्रदान गर्छ |
| 07.31 | थप जानकारीका लागि contact@spoken-tutorial.org मा लेख्नुहोस् |
| 07.37 | स्पोकन टुउटोरियल प्रोजेक्ट टक टु अ टिचर प्रोजेक्टको एक भाग हो |
| 07.42 | यसलाई नेशनल मिशन अन एजुकेशन थ्रु ICT, MHRD, भारत सरकारको सहयोग रहेको छ |
| 07.50 | यो मिसन सम्बन्धि थप जानकारी तलको लिंकमा उपलब्ध छ - स्पोकन हाइफन ट्यूटोरिअल डट ओआरजी स्ल्यास NMEICT हाइफन इन्ट्रो |
| 08.00 | आशा छ, तपाईलाई यो पर्ल ट्यूटोरियल उपयोगी रह्यो |
| 08.04 | म मन्दिरा थापा बिदा हुदैछु |
| 08.06 | सहभागिताको लागि धन्यवाद |