Difference between revisions of "GIMP/C2/An-Image-For-The-Web/Nepali"
From Script | Spoken-Tutorial
| Line 46: | Line 46: | ||
|- | |- | ||
| 01.22 | | 01.22 | ||
| − | |म इमेज रिसाइज | + | |म इमेज रिसाइज गर्न चाहन्छु किनभने यो लगभग ४००० पिक्सल छ जुन एकदमै धेरै हो |
|- | |- | ||
|01.31 | |01.31 | ||
| Line 70: | Line 70: | ||
|- | |- | ||
| 02.14 | | 02.14 | ||
| − | |मसँग सबैभन्दा राम्रो Interpolation छ/छैन जाच्नेछु | + | |मसँग सबैभन्दा राम्रो Interpolation छ/छैन जाच्नेछु, यो ठिक छ |
|- | |- | ||
| 02.17 | | 02.17 | ||
| Line 121: | Line 121: | ||
|- | |- | ||
| 03.33 | | 03.33 | ||
| − | |त्यसको लागि मैले Fixed Aspect ratio मा | + | |त्यसको लागि मैले Fixed Aspect ratio मा ठिक गरे र 3:2 टाइप गरे |
|- | |- | ||
| 03.39 | | 03.39 | ||
| Line 148: | Line 148: | ||
|- | |- | ||
| 04.21 | | 04.21 | ||
| − | |हामीले यो भाग हटाएका | + | |हामीले यो भाग हटाएका छौं, त्यहाँ एकजना मान्छे बसिरहेका छन |
|- | |- | ||
| 04.28 | | 04.28 | ||
| Line 160: | Line 160: | ||
|- | |- | ||
| 04.44 | | 04.44 | ||
| − | |र त्यहाँ झ्यालको रुपमा देख्नको लागि चित्रमा पुग्ने | + | |र त्यहाँ झ्यालको रुपमा देख्नको लागि चित्रमा पुग्ने छ |
|- | |- | ||
| 04.50 | | 04.50 | ||
| Line 248: | Line 248: | ||
|- | |- | ||
| 07.13 | | 07.13 | ||
| − | |अर्को | + | |अर्को कदम Resizing हो |
|- | |- | ||
| 07.16 | | 07.16 | ||
| Line 254: | Line 254: | ||
|- | |- | ||
| 07.27 | | 07.27 | ||
| − | |यहाँ 800 पिक्सलमात्र टाइप गर्नेछु | + | |यहाँ म 800 पिक्सलमात्र टाइप गर्नेछु |
|- | |- | ||
| 07.32 | | 07.32 | ||
| Line 299: | Line 299: | ||
|- | |- | ||
| 09.16 | | 09.16 | ||
| − | |यो unsharpened इमेज हो | + | |यो unsharpened इमेज हो, म यो स्लाइडर तान्दै छुँ, इमेज थप निखारीदै छ, यदि तपाईले यसलाई धेरै पर तानेमा तपाइले हासउठ्दो इमेज पाउनुहुनेछ |
|- | |- | ||
| 09.31 | | 09.31 | ||
Revision as of 12:01, 7 May 2014
| Time | Narration |
| 00.23 | Meet the GIMP मा स्वागत छ |
| 00.25 | यो ट्युटोरियल मुलत: नोर्दन जर्मनीका रोल्फ स्टाइनोर्टले रेकर्ड गरेका हुन् |
| 00.31 | GIMP एउटा एकदमै सशक्त इमेज मेनुपुलेसन प्रोग्राम हो |
| 00.35 | यो पहिलो टुटोरियलमा म तपाइलाई GIMP र यसको बिशेषताहरुको सानो यात्रा गराउने छु |
| 00.39 | म कसरी एउटा वेबको लागि इमेज तयार पार्ने छोटो जानकारी दिनेछु |
| 00.43 | बिस्तृत रुपमा म पछिका टुटोरियलहरुमा वर्णन गर्नेछु |
| 00.48 | एउटा इमेज खोल्न, म इमेज तानेर टूल बक्समा छोड्छु |
| 00.53 | र यो भयो |
| 00.55 | यो इमेजमा हेरौं |
| 00.57 | म यो इमेज वेबको लागि तयार पार्न चाहन्छु |
| 01.02 | म यसमा के गर्न सक्छु हेरौं |
| 01.04 | पहिले इमेज ढल्केको हुनाले मैले यसलाई थोरै रोटेट गर्नुपर्छ |
| 01.09 | त्यसपछि मैले यो भाग हटाउन म यसलाई क्रप गर्न चाहन्छु – एउटा मान्छेको पछाडी |
| 01.16 | मैले गर्न चाहेको तेस्रो कुरो भनेको केहि थप रंगहरु र कनट्रास्ट थप्ने हो |
| 01.22 | म इमेज रिसाइज गर्न चाहन्छु किनभने यो लगभग ४००० पिक्सल छ जुन एकदमै धेरै हो |
| 01.31 | अनि म यसलाई चहकिलो बनाएर एउटा JPEG इमेजको रुपमा सेभ गर्न चाहन्छु |
| 01.38 | रोटेटबाट सुरु गरौ |
| 01.40 | म इमेजको सबैभन्दा ढल्केका भागहरुमा जूम गर्नेछु, तपाई यो यहाँ देख्न सक्नुहुन्छ |
| 01.49 | तपाई स्पेस थिची खाली कर्सर मात्र सारेर इमेजको वरिपरि घुम्न सक्नुहुन्छ |
| 01.56 | र अब म यहाँ क्लिक गरेर रोटेट टूल छान्दैछुँ |
| 02.00 | रोटेट टूलमा ग्राफिकल कार्यको लागि सुहाउदा केहि विकल्पहरु छन र तर फोटोग्राफीको कार्यको लागि होइन |
| 02.09 | यहाँ Direction लाई Normal(Forward) मा सेट गरिएको छ तर म यसलाई Corrective(Backward) मा सेट गर्छु |
| 02.14 | मसँग सबैभन्दा राम्रो Interpolation छ/छैन जाच्नेछु, यो ठिक छ |
| 02.17 | र प्रिभ्युमा मैले इमेजको सट्टामा ग्रिड छाने |
| 02.22 | म स्लाइडर सारेर ग्रिडको नं बढाउने छुँ, तपाइले यो चाडै देख्नुहुनेछ |
| 02.30 | अब म इमेजमा क्लिक गर्नेछु र इमेज माथि एउटा ग्रिड पाउनेछु |
| 02.36 | यो ग्रिड सिधा छ |
| 02.38 | र म यसलाई घुमाउन सक्छु र GIMP ले त्यहि दिशामा इमेज Corrective मोडमा घुमाउने छ जसले गर्दा ग्रिड पुनः सिधा हुनेछ |
| 02.51 | म यो देखाउदै छुँ, म ग्रिड यसरी घुमाउने छुँ |
| 02.56 | म पक्का गर्न इमेजको अन्य भाग जाच्नेछु |
| 03.00 | मलाई त राम्रो लाग्यो |
| 03.02 | अब म रोटेट बटनमा क्लिक गर्नेछु |
| 03.06 | इमेज करिब १० मेगापिक्सलको भएकोले यसले केहि समय लिनेछ |
| 03.13 | र यो भयो |
| 03.14 | इमेज रोटेट भएको छ |
| 03.16 | पुरै चित्रमा हेरौं Shift + Ctrl + E ले इमेज फर्काउछ |
| 03.22 | अर्को कदम भनेको Cropping हो |
| 03.25 | म यहाँ क्लिक गरेर क्रपिंग टूल छान्छु |
| 03.28 | म इमेजको aspect ratio 3:2 राख्न चाहन्छु |
| 03.33 | त्यसको लागि मैले Fixed Aspect ratio मा ठिक गरे र 3:2 टाइप गरे |
| 03.39 | त्यो बक्सबाट बाहिर निस्कन क्लिक मात्र गरौ |
| 03.43 | अब म क्रपिंग सुरु गर्न सक्छु |
| 03.45 | म मान्छेको खुट्टा यहाँ राख्न चाहन्छु तर इमेजको यो भाग हटाउन चाहन्छु |
| 03.52 | त्यसैले मैले यहाँ यो बिन्दुबाट सुरु गरें र लेफ्ट माउस बटन थिचेर म क्षेत्र छान्न लेफ्ट तिर माथि जानेछु |
| 04.01 | याद गरौँ, aspect ratio एकै छ |
| 04.06 | र अब मैले कति पर तान्ने हो निर्णय गर्नुपर्छ |
| 04.12 | मलाई लाग्छ यो धेरै राम्रो छ |
| 04.18 | अब बोर्डर जाचौं |
| 04.21 | हामीले यो भाग हटाएका छौं, त्यहाँ एकजना मान्छे बसिरहेका छन |
| 04.28 | मलाई लाग्छ मान्छेलाई चित्रमा राख्ने ठाउँ छ |
| 04.35 | म यसलाई यसै छोड्छु किनकि यो राम्रो देखिएको छ |
| 04.41 | त्यहाँ माथि झ्याल छ |
| 04.44 | र त्यहाँ झ्यालको रुपमा देख्नको लागि चित्रमा पुग्ने छ |
| 04.50 | तर मलाई लाग्छ यहाँ खुट्टानिर पुग्ने ठाउँ छैन |
| 04.54 | त्यसैले म यो इमेज क्लिक गर्नेछु र यसलाई केहि तल तान्नेछुँ |
| 04.58 | यो अहिले राम्रो भएजस्तो लाग्छ |
| 05.01 | तर यहाँ पुग्दो झ्याल देखिएको छैन र यहाँ बसेको मान्छे बोर्डर नजिक भयो |
| 05.08 | त्यसैले इमेजलाई केहि ठुलो पारौं |
| 05.11 | हामी यहाँ एउटा समस्यामा जादैछौं, सायद तपाई यो देख्न सक्नुहुन्छ |
| 05.18 | यो रोटेसनको क्रममा भयो |
| 05.21 | यहाँ एउटा सानो भाग छ जुन पारदर्शी छ |
| 05.25 | म यसलाई राख्न चाहन्न |
| 05.33 | त्यसैले क्रप टूलमा फर्कौं |
| 05.35 | म यहाँ केहि ठुलो ठाउँ चाहन्छु; त्यसैले म यसलाई माथि सार्दैछुँ |
| 05.38 | त्यति माथि पनि होइन |
| 05.40 | मलाई लाग्छ यो धेरै राम्रो छ |
| 05.44 | अब इमेजमा क्लिक मात्र गरौँ र यहाँ हामीले इमेज क्रप र रोटेट गरेका छौं |
| 05.50 | Shift + Ctrl + E ले फुल भ्युमा फर्काउनेछ |
| 05.56 | अर्को कदम भनेको कलर र कनट्रास्ट अलि सुधार्ने हो |
| 06.02 | यहाँ बिभिन्न तरिकाहरु रहेका छन, म यहाँ कलर लेभल देख्न सक्छु – यहाँ छ कर्भ वा केहि स्लाइडर |
| 06.11 | तर म यो लेयर सहित गर्ने प्रयास गर्नेछु |
| 06.18 | म यसको एउटा कपि यहाँ बनाउनेछुँ |
| 06.23 | अनि लेयर मोडलाई Overlay मा बदल्ने छुँ |
| 06.30 | र तपाई देख्न सक्नुहुन्छ यसको असर एकदमै प्रभाबकारी छ, म यो यति धेरै चाहन्न |
| 06.36 | त्यसैले म opacity स्लाइडर एउटा मानमा झार्नेछु, जहाँ मलाई राम्रो लाग्नेछ |
| 06.42 | सायद केहि बढि |
| 06.46 | ल, मलाई लाग्छ यो सुहाउदो छ |
| 06.50 | म यसलाई जहिले पनि बदल्न सक्छु जबसम्म मैले यहाँ राइट क्लिक गरेर च्यानललिस्ट मा जान्छु र
मानौ 'Flatten image' वा 'Merge visible layers' छान्छु |
| 07.01 | अनि सबै बदलावहरु स्थायी हुनेछन |
| 07.03 | यदि मैले यहाँ History मा गएर हिस्ट्री अंडू गरे भने मात्रै हो |
| 07.10 | तर यो हामी पछि हेर्नेछौं |
| 07.13 | अर्को कदम Resizing हो |
| 07.16 | म मेनुमा क्लिक गर्नेछुँ र Scale Image अप्सन छान्नेछु |
| 07.27 | यहाँ म 800 पिक्सलमात्र टाइप गर्नेछु |
| 07.32 | र म उचाईको मान स्वत पाउनेछु |
| 07.36 | जब मैले यो लिंक यहाँ अनलक गर्छु, म इमेजलाई रिसाइज गर्दा फेरबदल गर्न सक्दिन |
| 07.44 | Interpolation |
| 07.45 | म Cubic छान्ने छुँ, मैले यहाँको सबैभन्दा उच्चतम लेयर राख्दा इँटाको भवनमा केहि कलात्मक इफेक्ट पाएँ |
| 08.02 | अब, स्केलमा क्लिक गरौँ |
| 08.04 | र हामी नतिजा हेर्नेछौं |
| 08.08 | Shift + Ctrl + E ले पुरै इमेज दिनेछ |
| 08.13 | र जब मैले 1 थिच्छु, मैले शतप्रतिशत जूम पाउनेछु |
| 08.19 | अब, हामी इमेजमा केहि साह्रै समस्याजनक वा अल्मल्याउने खराबी छ/छैन हेर्नेछौं, तर मलाई व्यक्तिगत रुपमा यसले राम्रो कम गरे जस्तो लाग्छ |
| 08.32 | अर्को कदम Sharpening हो |
| 08.35 | मेरो लेन्स राम्रो छ र मेर क्यामेरा पनि, तर हामीले इमेजमा बदलाव ल्याएका छौं, त्यसैले यो केहि निखारिएको छ |
| 08.49 | म Filters छान्नेछु |
| 08.53 | र Enhance मा क्लिक गरौँ र यहाँ Sharpening छ, म Unsharp मास्क पनि प्रयोग गर्न सक्छु जुन एकदमै शक्तिशाली निखार्ने साधन हो, Sharpening नै पुग्छ |
| 09.06 | यो टूलमा मुख्यत एउटा विकल्प छ जुन sharpness slider हो, यसलाई मिलाउन सकिन्छ र यो एउटा इमेजको लागि पर्याप्त छ |
| 09.16 | यो unsharpened इमेज हो, म यो स्लाइडर तान्दै छुँ, इमेज थप निखारीदै छ, यदि तपाईले यसलाई धेरै पर तानेमा तपाइले हासउठ्दो इमेज पाउनुहुनेछ |
| 09.31 | मलाई लाग्छ यो इमेजको लागि यो मान राम्रो छ |
| 09.38 | कपाल अहिले अझ सफा देखिन्छ तर यहाँ तपाई केहि विकृत र मिश्रण देख्नुहुनेछ |
| 09.46 | त्यसैले हामी यसलाई तल स्लाइड गर्नेछौं र यो राम्रो छ |
| 09.52 | म इमेजमा विकृति र मिश्रण भन्दा पनि केहि हल्का इफेक्ट चाहन्छु |
| 10.00 | यी तपाइले इमेज हेरफेर गरेको प्रमाण हो |
| 10.06 | त्यसैले नतिजा हेरौं |
| 10.09 | यो साह्रै राम्रो देखिन्छ |
| 10.11 | र अब अन्तिम कदम भनेको यो इमेज सेभ गर्ने हो |
| 10.15 | म File मा जानेछु र Save As क्लिक गर्नेछु र मूल फाइल एक्सटेन्सन ‘tif’ बाट ‘jpg’ मा बदल्ने छुँ |
| 10.29 | र सेभ बटनमा क्लिक गरौँ |
| 10.32 | मैले एउटा चेतावनी पाएँ जसले JPEG can't handle images with multiple layers भन्छ, Ok गरौँ, ल हामीले तिनीहरु एक्पोर्ट गरेका छौं |
| 10.44 | मलाई लाग्छ, 85% यो इमेजको लागि एउटा राम्रो स्ट्याण्डर्ड मान हो |
| 10.53 | त्यसैले मैले यो इमेज JPEG को रुपमा यहाँ सेभ गरेकी छुँ |
| 11.01 | तपाई यो फुलस्क्रिनमा देख्न सक्नुहुन्छ |
| 11.04 | ल यो भयो Meet the GIMP को पहिलो टुटोरियल, पछिका टुटोरियलहरुमा हामी कसरी GIMP सेट गर्ने, कसरी कोर्ने, बदल्ने आदि र टूल्स र अन्य धेरै हेर्नेछौं |
| 11.17 | यदि तपाई प्रतिक्रिया पठाउन चाहनुहुन्छ भने कृपया info@meetthegimp.org मा लेख्नुहोला |
| 11.25 | थप जानकारी http://meetthegimp.org मा उपलब्ध छ |
| 11.31 | म तपाइको प्रतिक्रियाको स्वागत गर्नेछु, तपाईलाई के मन पर्यो , के मा राम्रो गर्न सकिन्छ र तपाई भबिष्यमा के देख्न चाहनुहुन्छ भन्नुहोला |
| 11.41 | स्पोकन टुटोरियल प्रोजेक्टको लागि सर्बशिक्षा नेपालबाट म मन्दिरा बिदा हुदैछुँ, नमस्कार |